מוזיאון מצדה על שם יגאל ידין תרומת קרן שוקי לוי

26.09.2019

חוויה מוזיאלית בגן לאומי מצדה

אמפורות מיובאות שהכילו יין להורדוס המלך על רקע שחזור נמל קיסריה צילם חנן שפיר מוזיאון גן לאומי מצדה - צילומים חנן שפיר

שימו לב:

בהתאם להנחיית משרד הבריאות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, המוזיאון סגור לציבור עד להודעה חדשה.

אנו מזמינים אותך לבקר באתרים אחרים שהותרו לפתיחה – לפרטים נוספים

 

בחודש מאי 2007 נפתח במצדה מוזיאון חדש המכיל את הממצאים הארכאולוגיים אשר נחפרו באתר על ידי האוניברסיטה העברית בירושלים בראשותו של פרופ' יגאל ידין ז"ל.

מידע שימושי

הביקור במוזיאון מחייב שכירת אוזניות

האוזניות מותאמות ללקויי שמיעה בעלי מכשיר שמיעה עם מתאם T. בעלי מכשיר מסוג זה יוכלו להאזין לפס הקול באמצעות העזר המתאים שיסופק ע"י הצוות במקום.
את האוזניות לביקור במוזיאון ניתן לשכור גם בקופות הראשיות של הגן הלאומי מצדה.

האוזניות מוצעות ב-7 שפות: עברית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית, סינית וספרדית במחיר 20 ₪ כולל שכירת אוזניות לסיור מודרך על במת ההר.
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות.

שעות פתיחה

הכניסה למוזיאון נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00

שימו לב: בשל מגבלות הקורונה ובהתאם להנחיות החדשות, מוזיאון מצדה
סגור בשבת – עד להודעה חדשה

דרכי התקשרות

טלפון באתר 08-6584207/8
פקס: 08-6584464
כתובת: museum.m@npa.org.il

מוזאון מצדה

התצוגה במוזיאון זה תוכננה בדרך מיוחדת וחדשנית,
בסיוע: גילה הורביץ – אוצרת המוזיאון, המכון לארכאולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים ואליאב נחליאלי – מעצב ומפיק, פרוגרמה 1, תל-אביב,
המשלבת את הצגת הממצאים מן החפירות עם רקע עיצובי תיאטרלי והסבר המושמע באוזניות.

לשם הצגת סיפורה של מצדה בהקשרו ההיסטורי, על רקע התהליכים המדיניים והצבאיים שעיצבו את פני התקופה, מסודרים ממצאי התצוגה סביב שלושה מוקדים עיקריים: הורדוס, המורדים והצבא הרומי.

שטח המוזיאון, המחולק לתשעה חללים שונים בהתאם לתוכנם הארכאולוגי וההיסטורי, מכיל תפאורה תלת-ממדית: דמויות מפוסלות, פרטים ארכיטקטוניים, רצפה וקירות – כולם עשויים בהתאמה מרבית לממצאי הריאליה של התקופה, אך בצבעים כהים של אפור כהה עד שחור. בגלל התאורה המינימלית התפאורה בעלת "נוכחות נעדרת", הנעלמת אל תוך החשכה, תוך הדגשה של זוויות דרמתיות, ואילו הממצאים הארכאולוגיים מוארים ומלווים דברי הסבר כתובים.

הקשר ההדוק בין הממצאים הארכאולוגיים לבין התפאורה המלווה אותם בא לידי ביטוי בכל אחד מן החללים. כך, למשל, מוצגים שולחן אבן וכלי אוכל מפוארים – בצירוף כתובות על גבי אמפורות המפרטות את סוגי היין והמאכלים המיוחדים – על רקע של סצנת משתה בימיו של הורדוס.

בחלל אחר, המתאר את מגורי המורדים בחדרי החומה, מובאים כלי בישול פשוטים, שרידי בגדים, סלי קש, מברשות וכתובות עבריות העוסקות בחיי יום-יום.

כתובות לטיניות וחפצים הקשורים בצבא הרומי מוצגים בחלל נוסף על רקע תפאורה המתארת מחנה צבא של הלגיון העשירי שצר על מצדה.

ההסבר המושמע באוזניות יקל על המבקר לקשר בין הממצאים והתפאורה ויהפוך את המבקר לשותפו ואיש סודו של המספר המלווה אותו במהלך הסיפור. זהו בראש ובראשונה הסיפור ההיסטורי שהגיע אלינו מכתביו של יוסף בן מתתיהו, והמפגש אתו אכן מתחיל את הביקור המוזיאון. המבקר חווה פרקים שונים משנות מלכותו של הורדוס, אשר בנה את מצדה; הוא עובר אל שנות המרד הגדול נגד הרומאים, תקופה בה ישבו המורדים על גבי ההר; ומסיים במצור הרומי ונפילתה של מצדה.

החלל האחרון מוקדש לחופר האתר, הפרופסור יגאל ידין, וחותם את הסיפור המרתק של מצדה בין שני הקטבים – החל במספר וכלה בחופר.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.