מסלול טיול אל מצפור הר אדיר

12.06.2019

על הר אדיר, לא הרחק מקיבוץ סאסא, הכשירה רשות הטבע והגנים מצפור יפהפה. המצפור ניצב בלב חורש ירוק-עד וצופה על מרחבי הגליל ודרום לבנון.

מצפור הר אדיר - צילם תומר אשד מצפור הר אדיר - צילם תומר אשד

מידע שימושי​

מקום בארץ: גליל עליון

אופי הטיול: ביקור בתצפית

סוג המסלול: למשפחות

אורך המסלול: 200 מ'.

משך המסלול: כחצי שעה

נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: לא

שביל: רגלי

עונה מומלצת: כל השנה

מקום לפיקניקים: חורבת חממה ליד בית ספר שדה הר מירון

מים לשתייה: אין

חניה: יש

הדלקת אש: אסורה

רחצה במים: אין

חניון לילה: בחורבת חממה

ציוד מיוחד: נעליים, כובע, מים

הוראות בטיחות: בירידה מהר אדיר יש לצעוד בזהירות רבה

יש להצטייד במפה

מפה: מפת טיולים וסימון שבילים הגליל העליון (גיליון מס' 2)

דמי כניסה: ללא תשלום

מוקדי העניין המרכזיים

תצפית נוף מרהיבה על מרחבי הגליל העליון ודרום לבנון

צמחיית חורש ים-תיכוני

תצפית נוף

מראש הר אדיר

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר

הרשות הכשירה רחבת חניה בהר אדיר, בנתה מרפסת תצפית והציבה שלטי הסבר. הרשות סימנה שביל הליכה מראש הר אדיר לכביש 899.

איך מגיעים?

נוסעים מצומת חירם מערבה בכביש 899 וחונים אחרי כ-1.5 ק"מ ליד השלט המכוון דרומה למערת פער. להר אדיר ממשיכים מערבה עוד כ-2.5 ק"מ ופונים שמאלה בכביש העולה להר אדיר.

רקע

הר אדיר (ג'בל עדתיר), מהגבוהים בהרי הגליל, מתנשא לרום 1,008 מ' מעל פני הים. מדרונות ההר מכוסים בחורש מפותח. העצים השולטים בו הם אלון מצוי ואלון התולע, ומלווים אחרים של החורש כגון אלה ארצישראלית, עוזרר קוצני וקטלב מצוי. בראש ההר יש מחנה צבאי (קל לזהותו על פי האנטנות הרבות). במדרון הצפוני צומחת קבוצה קטנה של חוזרר החורש, מין עץ נדיר ביותר בישראל.

מסלול הטיול

הר אדיר

אפשר להגיע ברכב עד כ-200 מ' לפני המצפור, הממוקם מצפון למחנה הצבאי. השביל משולט היטב. ההולכים בו זוכים לשוטט בחורש לח ובו גם עצי אלון התולע, עץ הצומח בפסגות הרמות של הגליל העליון, בעיקר בהר מירון. תוכלו לפגוש כאן גם משוכות פטל לביד, מין המאפיין גם הוא את החורש הלח.

רשות הטבע והגנים בסיוע קק"ל הקימה על ההר מצפור ובו מרפסת ענקית. המרפסת צופה על אתרים רבים בלבנון שבהם נערכו קרבות במלחמת לבנון השנייה (בקיץ 2006). במעקה המרפסת קבועים שלטים ובהם מפות התמצאות, הסברים על מהלכי המלחמה ולוחות הנושאים את שמות 121 הלוחמים שנפלו במלחמה. המצפור הוקם לבקשת משפחות הנופלים.

בראש ההר נחשפה מצודה גדולה מתקופת הברזל. זהו מבנה רבוע (כ-5050X מ') מוקף חומת סוגרים. כלי החרס מראים קשר למרחב הפניקי, וייתכן שהמצודה הייתה מוצב קדמי של העיר הגדולה צור ונועד להתגוננות מפני ממלכת ישראל. באחד החדרים נמצא מכוש עשוי ברזל, המכיל גם פחמן. זוהי עדות לכלי הפלדה הקדום ביותר שנמצא בארץ! המצודה נפגעה בעת בניית המחנה הצבאי.

שביל מראש ההר

שביל תלול מאוד באורך כ-1.5 ק"מ, מסומן ירוק, יורד מראש הר אדיר ומגיע לכביש 899, כקילומטר אחד ממערב למערת פער. השביל מתאים למיטיבי לכת בלבד. מומלץ לארגן מראש הסעה מסוף המסלול לנקודת ההתחלה.

מסלולי טיול בשמורה