מסלול טיול בשמורת הטבע מערת הנטיפים

מערת הנטיפים השוכנת באזור הטובל בחורש טבעי. המערה חושפת עולם קסום של נטיפים וזקיפים שפיסל הטבע במשך עשרות אלפי שנים. שלל הצורות והצבעים מעורר את דמיונם של גדולים וקטנים ומבטיח חוויה מרהיבה.

רומיאו ויליה במערת הנטיפים - צילם אבי ליצ'ק אבי ליצ'ק

מידע שימושי

מיקום בארץ: הרי ירושלים, ממזרח לבית שמש. .
רחצה במים: אין
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. חניית נכים, לכיסאות גלגלים יש נגישות עד הרחבה הראשונה הצופה אל חלקה הגדול של המערה. הנגשה מתאפשרת עם רכב פרטי או מיניבוס, לא תתאפשר הגעה לפתח המערה עם אוטובוס.  בתוך המערה יש כ 100 מדרגות לאורך השביל  (אין כניסה לעגלות ילדים).
מי שתייה בדרך: אין
סיור מודרך: הסיור בהדרכה בלבד
אתר לפיקניקים: אין
​הדלקת אש: אסורה
דרגת קושי: למשפחות
משך הטיול: הסיור המודרך אורך כ-45 דקות
אורך המסלול: פחות מקילומטר אחד
עונה מומלצת: כל השנה
תנועה: רגלית
אופי המסלול: מעגלי. שביל קצר ובו 150 מדרגות יורד מרחבת החניה לפתח המערה. אנשים עם מוגבלויות בתנועה יכולים לתאם גישה ברכב עד לפתח המערה.
ציוד מיוחד: אין

דרכי הגעה:

הבאים מכביש 1 יפנו דרומה במחלף שער הגיא לכביש 38, וברמזור השני יפנו לכביש 3855. בכיכר השנייה יש לפנות שמאלה לכביש 3866 ולעלות במעלה ההר כ-5 ק"מ עד לפניה שמאלה (ליד אנדרטת צ'לנג'ר), למערת הנטיפים. הבאים מדרום יפנו מזרחה (ימינה) בצומת האלה, לכביש 375, ואחר כך שמאלה בכביש 3855 עד מושב מחסיה. כאן יש לפנות ימינה בכביש 3866, לעלות במעלה ההר כ-5 ק"מ ולפנות שמאלה למערת הנטיפים.

אודות המערה

מערת הנטיפים היא מערה קרסטית טבעית בשיפוליו המערביים של רכס נס הרים. חלל המערה היה חבוי בבטן האדמה, עד שבשנת 1968, בעקבות פיצוץ סלעים במחצבת הרטוב, התגלה פתח שחשף עולם מופלא של נטיפים וזקיפים במגוון צורות וצבעים.
המערה היא חלל גדול שנוצר בסלעי תצורת ורדים. מי גשם המחלחלים אל האדמה מתעשרים בפחמן דו-חמצני והופכים לחומצה חלשה. החומצה ממיסה את הסלעים לאט-לאט, המים מתעשרים בגיר, וכשהם מטפטפים בחלל המערה, הם מפרישים מעט מהגיר המומס בהם, והוא מתגבש לנטיפים ולזקיפים. הנטיפים היורדים מתקרת המערה מגיעים עד לאורך של ארבעה מטרים. אחדים מהם נפגשים עם זקיפים העולים מן הקרקע. יש נטיפים ב​קוטר של מילימטרים אחדים, ויש נטיפים שעוביים מטרים אחדים. הנטיפים והזקיפים מתפתחים במגוון צורות וצבעים – מַדָפִים, נטיפי בדים, נטיפי אשכולות, אלמוגים ועוד צורות, כיד הדמיון הטובה על הטבע.
במערה זוהו נטיפים שגילם 300,000 שנים לפחות, ומדענים נעזרים בהם כדי לעקוב אחר שינוי האקלים באזורנו מאז ועד היום. יש נטיפים "קשישים" אף יותר, אך שיטות המדידה הנהוגות בימינו אינן יעילות דיין כדי לאמוד את גילם.
המערה נקראת על שם אבשלום שוהם, לוחם צה"ל שנפצע בזמן שירותו הצבאי ומת מפצעיו.

תצפיות נוף

נופי שפלת יהודה נפרשים מרחבת התצפית שבפתח המערה.

מוקדי עניין מרכזיים

היכרות עם צורות מרהיבות של נטיפים וזקיפים.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום:

בניית שביל טיול העובר בין הנטיפים והזקיפים מבלי לפגוע בהם; התקנת מערכת תאורה​ ממוחשבת המאפשרת לשלוט במשך התאורה ובעוצמתה כדי למזער את הנזק לנטיפים ולזקיפים ולהעצים את חווית הביקור; ניטור ושמירה על תנאים אופטימליים של הלחות, הטמפרטורה וריכוז הפחמן הדו-חמצני במערה כדי לשמור על הנטיפים והזקיפים.

סיפור דרך

מרחבת החניה יורד אל המערה שביל הולכי רגל העובר בלב חורש ים-תיכוני. לפני פתח המערה – תצפית לעבר בית שמש ושפלת יהודה. הסיור נפתח במיצג אור-קולי על אודות המערה ומשם נכנסים למסלול מעגלי מודרך, העובר בכמה תחנות עצירה במערה.

המסלול

  • השביל למערה – בתחומי השמורה כלולים 274 דונם של חורש ים-תיכוני, על הצמחים ובעלי החיים המאפיינים אותו. העץ השולט באזור הוא אלון מצוי, ומלווים אותו שיחי אלת המסטיק, קידה שעירה, סירה קוצנית ואשחר ארץ-ישראלי. באביב פורחים בשמורה עשרות מיני גאופיטים ופרחים למיניהם, וצבאים, שועלים, תנים ועופות, המאפיינים את הרי ירושלים, גם הם דיירי קבע בשמורה.
  • רחבת התצפית – הרחבה צופה אל מפעל המלט "הרטוב", האחראי לגילוי המערה, אל בית שמש, ואל רכס צרעה, נחל שורק ומרחבי שפלת יהודה.
  • אולם ההקרנה – זהו חדר הסתגלות לתנאי המערה. באולם מקרינים סרטון בן כ-7 דקות המעניק הסבר על תהליך היווצרות המערה ועל אופייה.
  • סיור בתוך המערה – הסיור במערה נערך בליווי מדריך של רשות הטבע והגנים. המדריך המסביר למטיילים על תהליכי יצירת המערה ומנחה אותם לצפייה במגוון תופעות גאולוגיות ובהשפעתן על סידור הזקיפים והנטיפים. מערכת התאורה מתמקדת בדמויות ו"בפסלים" שבמערה.