מסלול קריר וקליל: תל קצעה בשמורת יער אודם- צפון הגולן

20.12.2022

שמורת יער אודם מגינה על יער מהאגדות. בסתיו ובחורף צומחים בו מינים נדירים כמו כרכומים, סתווניות ורקפות יווניות. חיות בר רבות מוצאות את ביתן ביער, חזירים, תנים, זאבים, שועלים, דורבנים, גיריות ועוד, יוצרים ביחד מארג מזון בינות האלונים. את הנוף יצרו תהליכים געשיים, ועל כן זוהי אדמה מעולה לחקלאות, יעידו עצי הדובדבנים, התפוחים והשזיפים שמסביב.

שמורת יער אודם צילום: לילא איברהים
צילום: לילא איברהים
צילום: איילת וינר

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

משך המסלול: כשעה וחצי


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי: קל


מוקדי עניין

מוקדי עניין: תצפיות נוף, פריחות


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


המסלול מתחיל בהליכה בתוך יער האלונים ומשם ממשיך לראש תל קצעה בינות למטעי תפוחים. מראש התל שגובהו 1099 מ' נשקפת תצפית נוף מרהיבה לכיוון החרמון. התל עצמו הוא חלק  מתילי הגעש המאפיינים את רמת הגולן. יער אודם (יער מסעדה) הוא יער טבעי שבו שולטים אלון התולע ואלון מצוי, אך אפשר למצוא בו גם אלוני תבור ומיני עצים אחרים. ההליכה ביער בין העצים היא חוויה קסומה ומרגיעה, המאפשרת לנו להתחבר לטבע מחדש, וליהנות מכל היופי הזה.

אדם וטבע חיים בשילוב ביער מזה שנים רבות, ולכן חשוב לא לרדת משבילים ולשמור על יער נקי, ללא פסולת ושאריות מזון, כך יהיה לכולנו נעים לטייל וחיות הבר ימשיכו למצוא את מזונם בצורה טבעית, כך שמארג המזון העדין ימשיך להתקיים.

נצעד בדרך העפר בעקבות סימון השבילים הכחול (1142). הדרך מתעקלת ימינה ולאחר עיקול נוסף נכנסת ליער, ליד מטע תפוחים קטן. השביל עובר בחלקת יער מקסימה ביופייה. השביל "הכחול", החופף בקטע זה את שביל הגולן, עולה באופן מתון ביער, עד שהוא פוגש בדרך עפר מסומנת באדום (1143), בדיוק מול גדר אבנים התוחמת מטע תפוחים. שמאלה – הדרך עולה להר אודם, יחד עם שביל הגולן. אנחנו נעזוב את שביל הגולן ונפנה ימינה בדרך "האדומה", עד שנגיע לכביש 98, לא הרחק מהמקום שבו השארנו את הרכב.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן:

הערות: ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד. הסטייה מהשבילים אסורה.

  • נקודת מוצא וסיוםסמוך לעיקול הכביש בין הכפרים בוקעתא ומסעדה (כביש מס' 98, ליד סימן ק"מ 85), מסתעפת דרך עפר מסומנת בסימון שבילים כחול. נוסעים מעט בדרך וחונים בקרחת יער, ליד שלט גדול המראה על כניסה לשביל הגולן.
  • אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
  • דרגת קושי : קל
  • משך המסלול: כשעה וחצי
  • מוקדי עניין: תצפיות נוף, פריחות
  • ציון דרך ל-waze (לנקודת המוצא): יער אודם
איך להגיע?
כתבו בוויז: יער אודם

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.