קומראן, עיר דוד ועמק צורים-מסלול טיול

נקפוץ קפיצה קטנה לגן לאומי קומראן, אחר כך נבקר בעיר דוד (חלק מגן לאומי סובב חומות ירושלים), ונסיים בגן לאומי -עמק צורים - למרגלות האוניברסיטה העברית בהר הצופים.

גן לאומי קומראן צילם דורון ניסים

מידע שימושי

דרגת קושי: קל למשפחות
סוג הטיול :
הולכי רגל
רכב רגיל
מתאים למשפחות
כל הטיולים :מתאימים לרכב פרטי
מסלולי ההליכה :קצרים ומתאימים לכל המשפחה
למסלולי ההליכה יש להצטייד במים, בכובע ובנעלי הליכה
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
גישה למקומות הנזכרים בסיור
למפת גישה – בפורמט PDF הקישו כאן – המפה באדיבות ידיעות אחרונות.
עונה מומלצת: כל השנה

איך מגיעים

  1. גן לאומי קומראן שוכן לצד כביש ים המלח, סמוך לכביש הגישה לקיבוץ קליה (כביש מס' 90, ליד סימן ק"מ 278.
  2. גן לאומי עיר דוד שוכן סמוך לשער האשפות, מחוץ לחומות העיר העתיקה. יורדים מהשער כמאה מטרים לחניון גבעתי (חנייה לרכב). הכניסה לעיר דוד נמצאת מול החניון.
  3. גן לאומי עמק צורים שוכן למרגלות הר הצופים, בין האוניברסיטה העברית והמרכז המורמוני. כדאי לגשת לגן מרחבת החניה העליונה, שאליה מגיעים בכביש העוקף את האוניברסיטה בדרך למרכז המורמוני. סמוך לרחבה נמצא גם מצפור יהודה אלברט (13).

רקע

בני אירופה הנוצרים כבשו את הארץ הקדושה מידי המוסלמים בשנת 1099 והחזיקו איכשהו מעמד בערך 200 שנים. במשך אותן שנים הם בנו מבצרים אדירים וחוות חקלאיות, מנזרים מרשימים וכנסיות יפהפיות, המותירים רושם רב על המבקרים גם בימינו. הצלבנים שפכו הרבה דם ודמעות עד שזכו לתפוס אחיזה בירושלים. אנחנו נעשה את זה הרבה יותר בקלות ולדעתנו הלא אובייקטיבית, מהסיבות היותר נכונות. לפני כן נקפוץ קפיצה קטנה ל גן לאומי קומראן , אתר שהשפיע ומשפיע רבות על המחשבה הנוצרית. אחר כך נבקר בעיר דוד (המהווה חלק מגן לאומי סובב חומות ירושלים), שם התגלו ממצאים מרגשים מאין כמותם מימי הבית הראשון ונסיים בגן לאומי חדש – עמק צורים – למרגלות האוניברסיטה העברית בהר הצופים, שכולו עצי זית. ואל תשכחו לצפות לעבר מרחבי הרי יהודה. הנוף לקראת שקיעה – מהמם!

גן לאומי קומראן

דרכי התקשרות

שעות פתיחה: 17:00-8:00. טל' 02-9942235. הכניסה בתשלום.

מסלול הטיול

בקומראן ובמערות שבסביבתה נחשפה תגלית ארכיאולוגית מרעישה, שהציתה את דמיונם של נוצרים ויהודים גם יחד: "המגילות הגנוזות". המגילות ושרידי היישוב שנחשף בקומראן, מציירים את אורח החיים ודרך המחשבה של תושבי המקום. אמנם ביישוב חיו, לדעת החופרים באתר, לא יותר מ- 200 בני אדם, אך חשיבות הרעיונות שייצגו המתיישבים במאה הראשונה לספירה חרגה בהרבה מגודלה של הקהילה במקום. הנוצרים הראשונים, וישו ופטרוס ביניהם, שאבו מהקהילה שבמקום רעיונות רבים. חכמי ישראל אימצו מאנשי קומראן, ככל הנראה, את נוסח התפילה האחיד הנאמר בשעה קבועה. אנשי קומראן חיו חיים של קומונה והם הכינו מהפכה חברתית כדי ליצור את גרעין העילית של עם ישראל לעתיד לבוא.

במבואה לאתר מוקרן סרט המחשה המספר על חיי הקהילה ועל יוחנן המטביל, כמו גם על משמעות המגילות הגנוזות. האתר זכה לשדרוג. עתה יכולים לטייל כאן גם נכים המרותקים לכיסאות גלגלים ולהתרשם מבריכות המים, המחסנים, חדר האוכל הציבורי, בתי המלאכה ואולם ההתכנסות של חברי הכת. השילוט הותאם לכבדה ראייה. מומלץ לטייל גם בעקבות האמה הקדומה, שהביאה ליישוב מים משטיפונות נחל קומראן (כ- 20 דקות הליכה לכל כיוון). חלק מאמה חצוב בסלע שבגדת הנחל.
במהלך ימי הפסח יתקיימו כאן טיולים "מסתוריים" לאור ירח, בעקבות מראות היישוב העתיק.

גן לאומי עיר דוד

דרכי התקשרות

פרטים נוספים בטלפון טל' 1-800-252423. הכניסה בתשלום.

מסלול הטיול

ביקור במתחם עיר דוד, הגרעין הקדום של ירושלים, הוא חוויה מרגשת גם למי שאינו חובב אתרים קדומים. זה המקום שאותו בחר דוד המלך לבירת הממלכה המאוחדת של ישראל ויהודה. הממצאים מרהיבים ומרתקים, חלקם מתחת לאדמה. סיור באתר עובר, בין השאר, ליד בור מים ענק, שעומקו כשבעה מטרים. כאן, משערים החוקרים, היו ארמון המלך והחצר. אולי זוהי "חצר המטרה" הנזכרת במקרא, המקום שבו השליכו את הנביא ירמיהו לתוך בור?
מעט למטה משם נמצאים שרידי קרית השלטון, שבה התגלו חותמות של אגרות ותעודות, אולי שרידי ארכיון קדום שעלה באש עם חורבן הבית הראשון. בית סמוך נמצא שרוף כולו ובו ראשי חץ רבים המעידים על הקרבות שהתנהלו במקום כאשר הבבלים החריבו את ירושלים.
סיור במערכת המים מרתק במיוחד. הוא עובר במנהרה קדומה, אולי "הצינור" הנזכר במקרא, שדרכו דוד לכד את מצודת ציון. מטיילים שירצו בכך, יוכלו לצעוד במים, בתוך נקבת חזקיהו, עד בריכת השילוח.

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים, הוא גן לאומי מפתיע מאוד כיוון שהוא שוכן בלבה של ירושלים למרגלות הר הצופים ולא רבים מכירים אותו. רשות הטבע והגנים משמרת כאן 170 דונם של נוף כרמי זיתים, שאפיין בעבר את האזור כולו. המקום הוכרז כגן לאומי בשנת 2000 כדי ליצור רצף גיאוגרפי עם גן לאומי סובב חומות ירושלים. מחלקו העליון של הגן, ליד מצפור יהודה אלברט שבהר הצופים, יורד שביל מדרגות אל הגן. בחלק הנמוך צומחת אלה אטלנטית גדולה. במדרון העולה מהאלה הגדולה צפונה, די קרוב לגדר הגן הלאומי, נמצאים שני בורות מים חצובים בסלע. כדאי לשים לב לכך שעל לא מעטים מ- 350 עצי הזית שצומחים כאן "התלבש" הצמח הטפיל דבקון הזית. הוא ניכר בעליו בעלי הצבע הכהה ובפירותיו הכדוריים והקטנים, שצבעם אדום.