נורית אסיה בשמורת טבע אלוני אבא - הצעה למסלול טיול

02.02.2020

בעקבות הנורית

נורית אסיה.jpg נורית אסיה - צילום מרב לבל

אורך המסלול: כ-1.5 קילומטרים (מעגלי)

משך הטיול: כשעה

רמת קושי: קלה

הגעה למסלול: רחבת החניה של השמורה נמצאת כ-200 מטרים לפני הכניסה ליישוב אלוני אבא (כביש 7513). בשל פס הפרדה לבן רצוף בכביש מותרת הכניסה לרחבת החניה רק לבאים מכיוון אלוני אבא.

המסלול

מהשער הסמוך לשביל חוצים גדר בקר ונכנסים מייד לעבי היער. השביל מטפס צפונה עד לגבעה גדולה ובראשה מבצבצת קרחת יער יפה. במרכזה כמה עצי אלון תבור גדולים. חוצים את קרחת היער מקצה לקצה ומגיעים שוב לאזור מיוער.

השביל יורד במדרון מתון שפניו צפונה, ועל כן הוא חשוף פחות לקרינת השמש. הצמח המטפס הנפוץ כאן הוא קיסוסית קוצנית, הניכרת בעליה בעלי צורת לב. במקום שהשביל פונה ימינה בעיקול חד נפתח מעין חלון קטן לנוף ומעניק מבט דרומה.

השביל יורד לעוד קרחת יער, ובשוליה צומח עץ חרוב גדול. בחודשים ינואר-פברואר פורח כאן משטח מרשים של כלניות. השביל יורד לגיא ופונה מעט ימינה למחפורת באדמה, הלוא היא שלולית חורף מלאכותית. בחורף היא מתמלאת מים ובקיץ היא חרבה. שלוליות החורף בישראל משמשות אתרי רבייה לבעלי חיים מקבוצת הדו-חיים כגון צפרדע הנחלים, קרפדה ירוקה, טריטון הפסים, סלמנדרה כתומה וחפרית. משלולית החורף השביל יורד דרך גיא קטן, פונה ימינה, מטפס ומאגף גבעה מימינה. מן הגבעה השביל יורד חזרה לרחבת החניה.

מילה על נורית: למשפחת הנוריתיים משתייכים מאות מינים, והם מתהדרים בצבעים שונים. בישראל צבעה של נורית אסיה אדום מבריק ונהדר, והיא פורחת בחודשים פברואר-מרץ.

נורית אסיה.JPG, נורית אסיה צילום מרגרטה וולצ'ק

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.