מסלול טיול בנחל עיון

שם כתב: מיכל ידגר, מדריכה במרכז הדרכה גולן - גליל, רשות הטבע והגנים 12.06.2019

נחל עיון הקניוני חוצב את דרכו העקלקלה במסלע קשה בין בקעת מרג' עיון ובין עמק החולה.
הנחל מרהיב ביופיו במיוחד ועתה הודות לפעילות משותפת של רשות הטבע והגנים, נציבות המים והמשרד לאיכות הסביבה, הושב לו נוף נחל האיתן גם בחודשי הקיץ היבשים.

מפל נחל עיון

נחל עיון

נחל עיון הקניוני חוצב את דרכו העקלקלה במסלע קשה בין בקעת מרג' עיון ובין עמק החולה.
הנחל מרהיב ביופיו במיוחד ועתה הודות לפעילות משותפת של רשות הטבע והגנים, נציבות המים והמשרד לאיכות הסביבה, הושב לו נוף נחל האיתן גם בחודשי הקיץ היבשים. מפעל השיקום והזרמת המים לנחל, החל בחודש תשרי הנוכחי וכבר מניב פירות.

החי והצומח שהיו עד כה מושפעים משאיבה עונתית בידי הפלחים הלבנונים, זוכים עתה לעדנה מחודשת. שאיבה והזרמה בערוץ בעונת היובש מרווה את ארבעת המפלים השוצפים ואת בריכות המים בשפעה מלבבת. הנחל שב לזרום ומרנין את העין והלב של חובבי הטבע. המים אינם מבוזבזים שכן מכאן הם זורמים לחצבאני לירדן ולכינרת.

המגיע בנסיעה משאון הערים לא יוכל שלא להבחין בשינוי המיידי באווירה – אוויר צלול וקריר נושב מהחרמון המושלג, בתי מטולה הציוריים, והמטעים הנשירים שנצבעו זה מכבר בשלכת אדמדמה, מעניקים ליום הטיול תחושה של חו"ל.

מסלול הטיול

המסלול המוצע כאן כולו בירידה קלה ונוחה לכל הגילאים. תחילתו בחורשת וייס שבחלקה המזרחי של מטולה, וסיומו בכניסה הדרומית לנחל -בסמוך למפל התנור.
המפל הראשון במסלול הוא מפל עיון. מעליו עבר גשר שפוצץ ב"ליל הגשרים" (1946). בנקודה זו עברו מעפילים יהודים את הגבול, בדרכם לישראל. על מנת להסוות את המעבר היו עורכים תושבי מטולה מסיבות חתונה מאולתרות שבסיומם היו מסיעים את ה"אורחים" לפיזור בביתם החדש בקיבוצים ובמושבים.
מכאן ואילך ניתן לחזות בצמחיית נחלים שופעת של עצי ערבה ושיחי הרדוף. ומיני פרחי העונה. בעונת הגשמים נפגוש את נץ החלב, הרקפת, העירית הגדולה ואולי גם את הדודא הרפואי. בעונות גשומות במיוחד מגוון המינים עשיר פי כמה ומהווה חוויה ייחודית לעיני המטייל.
המפל השני שנפגוש יהיה מפל הטחנה על שום טחנת קמח ששרידיה עדיין ניכרים. המים במפל נופלים מגובה של כ- 15 מטרים. הטחנה שימשה את תושבי מטולה והסביבה עד שנת 1920.

נמשיך דרך שביל חצוב. שימו לב ליוני הסלע ולשאר הציפורים המקננות במצוקי הסלע. עין סוכרה הוא מעיין ששימש לכל תצרוכת תושבי המושבה עד 1957.
מפל האשד מצוי בחלקו הקניוני ביותר של הערוץ, מכאן השביל מטפס על כתף הנחל ועובר בסמוך לבית הקברות של המושבה שדפי היסטוריה רבים נקשרו עם דמויות הקבורות במקום זה.

השטח הפתוח שנלך בו מכונה "גבעת החצבים" על שום הפריחה היפה של החצבים בסתיו. מדרום לנו מורדותיו של תל אבל בית מעכה, המוכר אף הוא ממקורות יהודיים ולא פעם נקשר בתנ"ך עם סיפורי קרבות ומרידות. מכאן תצפית מרהיבה על מפל התנור. מפל זה הנו הגבוה והמרשים מבין ארבעת המפלים. שמו ניתן לו עקב היותו סגור בחלקו העליון כמו ארובה של תנור בישול מקומי (הטאבון) אחרים יאמרו שצורתו היא כ"תנורה" כינויה של החצאית הערבית המסורתית. על כל פנים המפל מרהיב בעוצמתו ומתיז רסס וטיפות מים על כל מי שמעז להתקרב אליו. מתחת למפל בריכות המשמשות כבית נאמן לדגי הנחל ולשאר מיני רכיכות.
מכאן הדרך קצרה לחניון כלי הרכב ושביל נוסף מתפצל ממנה המוביל לעמדת תצפית יפיפייה למפל -לאילו שעוד לא תש כוחם, מומלץ בהחלט!

מסלולי טיול בשמורה