מסלול טיול - מים כל השנה בנחל עיון

12.06.2019

קניון חתור במצוקים זקופים, ארבעה מפלים ועולם טבע עשיר – כל אלו מחכים לכם בשמורת טבע נחל עיון. רשות הטבע והגנים יזמה שאיבת מים מקידוחים באזור נחל דן והעברתם לשמורה. עתה זורמים בשמורה מים כל השנה, לקיומם של החיים בנחל ולהנאת המטיילים בו.

שמורת טבע נחל עיון - צילמה גלית רוזן שמורת טבע נחל עיון - צילמה גלית רוזן

מידע שימושי

 • מקום בארץ: עמק החולה
 • אופי הטיול: מסלול הליכה קווי
 • סוג המסלול: למשפחות
 • אורך המסלול המלא: כ-2.5 ק"מ
 • אורך המסלול הנגיש: כ-300 מ'
 • משך המסלול: שעה-שעתיים
 • נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: שביל נגיש מהחניה התחתונה למפל התנור
 • שביל: רגלי
 • עונה מומלצת: כל השנה
 • מקום לפיקניקים: בקצה הצפוני של השמורה ובקצה הדרומי
 • מים לשתייה: יש
 • חניה: יש
 • הדלקת אש: בחניון העליון (בחורשת האיקליפטוסים)
 • רחצה במים: טבילה בברכות שכשוך ליד מזנון השמורה
 • חניון לילה: אין
 • ציוד מיוחד: נעלי הליכה, כובע, מים, בגד רחצה לטובלים בברכות השכשוך
 • הוראות בטיחות: אין לסטות מהמסלול
  אין להיכנס למים בנחל
 • דמי כניסה: הכניסה בתשלום

מוקדי העניין המרכזיים

קניון נחל ובו ארבעה מפלים

פריחה אביבית ​

תצפיות נוף

תצפית מהחניון העליון על מבצר בופור ועל עמק עיון שבלבנון והכפרים המקיפים אותו – כפר כלא, אל-קליעה ואל-חיאם)

מצפור מפל האשד

תצפית על מפל התנור ומורד הנחל

מצפור התנור (גפני) – צופה על מפל התנור ועל עמק החולה והרי נפתלי

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר

הרשות הכשירה שביל נגיש למפל התנור. כמו כן הרשות יזמה הזרמה של מים בנחל בקיץ, ועתה הם זורמים כל השנה. הרשות יצרה שלוש ברכות שכשוך בקצה המסלול הארוך (ליד המזנון), חידשה את המצפור שמעל מפל התנור והיא מנטרת את הצמחייה בנחל.

איך מגיעים

לחניה העליונה (ראש הנחל ומפל עיון):

במטולה נוסעים ברחוב הראשונים לקצה הצפוני של המושבה ופונים ימינה ברחוב עיון. הכניסה לשמורה היא אחרי אנדרטת הספארי.

איך מגיעים לחניה התחתונה (מפל התנור):

מכביש 90 (בין סימני ק"מ 476–477) כקילומטר לפני מטולה פונים ימינה לפי השלט המכוון לשמורה.

רקע

נחל עיון מתחיל כ-7 ק"מ מצפון למטולה, במעיינות שבעמק עיון (מרג' עיון) – אזור חקלאי פורה בדרום לבנון. המעיינות הגדולים, נבע אל-דרדרה ועין אל-קוצייר, נובעים לא הרחק מן העיירות אל-חיאם ומרג' עיון.

בחורף זורמים בנחל מים רבים, אך בקיץ החקלאים בלבנון משקים את שדותיהם במי הנחל וערוצו מתייבש. בשנת 2009 יזמה רשות הטבע והגנים שאיבת מים מקידוחים באזור נחל דן והעברתם לנחל עיון, ומאז זורמים בו מים כל השנה. הזרמת המים לנחל נועדה לשמור על המערכת האקולוגית שלו.

בספרות התלמודית נודע הנחל בשם "נקובתא דעיון".

מסלול הטיול

המסלול הקצר

המסלול הקצר נגיש כולו. אורכו כ-300 מ'.

מהחניון התחתון של השמורה צועדים כ-200 מ' למצפור גפני, הצופה על מפל התנור. השביל מגיע למפל התנור ושב לרחבת החניה.

המסלול הארוך

המסלול הוא קווי. תחילתו בחניון העליון של השמורה (חורשת האיקליפטוסים) וסיומו בחניון התחתון. אורך המסלול כ-1.5 ק"מ והטיול בו נמשך כשעה וחצי. יש לארגן רכב אוסף בסופו או לחזור באותה דרך.

 1. גשר נחל עיון – בליל הגשרים, בין ה-16 ל-17 ביוני 1946, פוצץ הפלמ"ח 11 גשרים ברחבי הארץ כדי לפגוע בקווי האספקה של הצבא הבריטי. אחד הגשרים היה הגשר שעל נחל עיון. הגשר שופץ, אך פוצץ שוב ערב הקמת מדינת ישראל כדי למנוע פלישה אפשרית של צבאות ערב. היום הגשר משמש את צה"ל.
 2. מפל עיון – גובה המפל 9.20 מ'. השביל יורד במדרגות אל אפיק נחל עיון ומגיע למפל. קיר בטון קטן בראש המפל יוצר ברכה קטנה בנחל. בשנות ה-40 השתמשו הבריטים במימיה. ממפל עיון הנחל זורם דרומה 200 מ' בקניון המתחתר בסלעי קירטון. הסלע הרך יוצר נוף של מדרונות מתונים.
 3. מפל הטחנה השביל מתעקל ימינה ומאגף את קטע הערוץ שלתוכו נשפך מפל הטחנה. מי המפל מחליקים על קיר רחב בגובה כ-21 מ'. המפל נקרא על שם טחנת קמח ישנה שנבנתה בתחתיתו ושרידיה עודם נראים בשטח. בתחתית מפל הטחנה נובע עין סוכרה. לידו נבנה סכר והוצבה משאבה, ומערכת זו סיפקה את צריכת מי השתייה של תושבי מטולה עד 1957.
 4. מפלי האשד המשך הנחל בקניון שאורכו כ-80 מטרים ובו כמה מפלים. הבולטים בהם הם שני מפלי האשד: גובה העליון כ-9.5 מ' וגובה המפל התחתון, שסלע ענק מפצל אותו לשתי זרועות, כ-5 מ'.
 5. מפל התנור – השביל מטפס אל כתף הנחל ועובר ליד בית הקברות של המושבה מטולה. מעט בהמשך ניצב מעקה, וממנו נשקף מראה מרהיב עין של מפל התנור. מכאן השביל יורד בתלילות אל תחתית המפל המפורסם, הניתך על הקרקע מגובה כ-30 מטר בתוך ארובתו. בחורף הזרימה חזקה מאוד ורסיסי מים מרטיבים את המתקרבים למפל.

מהמפל הדרך אל החניה התחתונה קצרה. סמוך לה יש שלוש ברכות שכשוך, ואפשר לטבול במימיהן בבטחה.

צומח

בסדקים ובכיסי הקרקע שבקירות הזקופים צומחים שני מיני עצים: אלה ארצישראלית ואשחר ארצישראלי. ליד מפל עיון צומח גם אדר סורי – עץ שגדל בגליל רק במקומות מוצלים. בשמורה נפוצים מאוד גושי השיחים הגדולים של אחירותם החורש, הפורחים באביב בפריחה צהובה. צמח סלעים נדיר מאוד הוא ארנין ההרים. זה שיח שצומח בישראל רק כאן ובמורדות החרמון.

בסתיו פורחים חצבים רבים מספור על כתפי הנחל, ומשום כך זכה השטח הסמוך לבית הקברות בשם "גבעת החצבים". פרחי החלמונית הזעירה, המגיחים אל העולם יחד עם החצבים, צנועים ונחבאים יותר. צמח נדיר ויפה הצומח בשמורה הוא מישויה פעמונית. קרוב למים צומחים שיחי הרדוף הנחלים ולידם סבכי פטל קדוש, ערברבה שעירה ושנית גדולה, שפרחיה צובעים את הנחל בוורוד.

חי

המצוקים התלולים מקשים את התנועה על יונקים גדולים, ובכל זאת חיים כאן חזירי בר ודרבנים. מגוון העופות עשיר: בקירות המוצלים של המפלים אפשר לראות במעט מזל כותלי – ציפור חורפת נדירה בארצנו. הכותלי היא ציפור אלפינית אפורה-אדומה קטנה, הניזונה מחרקים. בולטות במיוחד הן להקות היונים הדוגרות בחגווי הסלעים. כמה זוגות של בז מצוי חיים כאן דרך קבע וגם זוג אחד של המין אוח, עוף הנמנה עם דורסי הלילה. קולו הרם של השלדג לבן-החזה נשמע מקצה השמורה עד קצה. דבורי הבר, שהקיץ הוא להן "העונה הבוערת", רוקמות חלות דבש גדולות בנקיקי הסלע.

במימיו הצלולים של מעיין התנור חיים כמה מיני דגים. הבולטים לעין הם דגי החפף, בעלי סנפירי החזה הגדולים. אורכם מגיע עד 40 ס"מ. בולטים פחות הם הבינון והעגלסת – דגים הצמודים רוב הזמן לקרקעית הנחל ומסתתרים בין האבנים. במים חיים גם מינים רבים של חסרי חוליות, בהם סרטני נחלים, שפיריות ושפריריות, סרטנים ירודים וחרקי מים. ​