שמורת טבע ביתן אהרון - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע ביתן אהרון

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 26.03.2019

הטיול בשמורת טבע ביתן אהרון מומלץ לכל מי שמחפש טיול פריחות קלאסי, קצר ויפהפה בחורף ובאביב

ביתן אהרון. צילום: יעקב שקולניק ביתן אהרון. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 7


משך ואורך המסלול

משך ואורך המסלול הקצר: 850 מטר, כשעה


משך ואורך המסלול הארוך: 1.5 קילומטר, כשעה וחצי


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קצר, מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • גבעות כורכר

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת ביתן אהרון היא שמורה קטנה המתפרסת על כמה גבעות כורכר באיזור השרון, בין מושב ביתן אהרון למושב בית חירות. השמורה משתרעת על פני 46 דונמים של אדמות חמרה וכורכר ובתקופת החורף ובסוף האביב מתמלאות הגבעות בפרחים- בן חצב יקינטוני, קידה שעירה, חבצלות, סתווניות, רקפות, כלניות, סחלב קדוש ועוד!

במסלול הטיול הקצר בשמורה תוכלו ללכת בשביל מסומן המתחיל בבית הראשונים בו התיישבו ראשוני עמק חפר, להגיע לתצפית מקסימה הצופה על פרדסים ומטעים ולקנח במבט על מערות קבורה קדמוניות שנתגלו באיזור. שימו לב, אין להיכנס למערות כדי לא להפריע לאוכלוסיית העטלפים המתגוררת בהן!

תיאור המסלול:

הכניסה לשמורה נמצאת ליד בית ראשונים, בית ערבי יפה שבו התיישבו ראשוני מושב כפר ויתקין בתחילת שנות ה־30. אם תגיעו לכאן, חפשו את השלט הצנוע המודיע על מיקומו של מצפור רמי כהן – עמדת תצפית נישאה מעל עמק חפר, לזכרו של רמי כהן ז"ל, שנפל במלחמת שלום הגליל. מעמדה זו נשקפים הרי שכם במזרח ותחתיהם עמק חפר על יישוביו ושדותיו, ומדי פעם חוצה רכבת את העמק. באזור זה מתחיל מסלולון הליכה משולט. כשתגיעו לראש הרכס תיהנו מנוף יפהפה המשקיף אל הים במערב ואל שדות עמק חפר והרי השומרון במזרח. יש כאן עץ חרוב גדול, שענפיו נוגעים בקרקע ויוצרים מעין מערה שנחמד לשחק בה.

לאחר עץ החרוב, מתחיל השביל לרדת לכיוון צפון-מזרח, חולף בקרבת מספר מערות קבורה חצובות, האסורות בכניסה כדי להגן על אוכלוסיית עטלפים, ומגיע למערת שזיפי – מערת קבורה מרשימה בת תשעה כוכי קבורה. זוהי המערה היחידה בשמורה המותרת לביקור מטיילים, וניתן להתרשם בה מצורת הקבורה העתיקה שהייתה נפוצה בארץ בתקופות קדומות. אין צורך בפנס כדי לבקר במערה. המסלול המשולט עולה חזרה לגבעה ומתעקל חזרה דרומה, עד למפגש עם השביל בו הלכנו, עד לחורשת איקליפטוסים וקבוצת עצי תאנה, המצילים על עשב רך שנעים להשתרע עליו, ובחורף ובאביב מתכסה רכס הכורכר בפרחים. בואו ליהנות מחגיגת הטבע הצנועה הזו ושימרו עליה.

 

כיצד להגיע:

בית הראשונים, ביתן אהרון: במחלף חבצלת השרון (כביש 2) פונים לכיוון ביתן אהרון (כביש 5710). רחבת החניה פרוסה מימין לכביש, כ-50 מ' לפני הכניסה למושב ביתן אהרון.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע ביתן אהרון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.