אל נחל הבשור ופארק אשכול

שם כתב: סאס פיאלקו, ממונת תחום קהל וקהילה, מחוז דרום 04.06.2019

כלניות הן רק התירוץ...עבר והווה בנגב הקרוב

האביב הוא זמן מצוין לצאת אל הנגב הצפון מערבי, המתנער מצבעיו החומים זהבהבים של שדות החיטה והשלף ומפנה מקום לירוק העז ולצבע הכלניות, הפורצות לפתע ומכסות במרבדים את הנוף.

אשכול

רבבות מבקרים פוקדים את האזור המתעורר אף הוא בשפע אירועים המשתלבים לפסטיבל ססגוני – "דרום אדום".

מידע שימושי

דרגת קושי: מתאים למשפחות
משך הסיור: בין שעתיים ליום שלם
עונה מומלצת: חורף- כל עונות השנה
סוג המסלול: מסלול קווי
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

מסלול הטיול

מסלול הטיול שלפניכם מתמשך לאורך הגדה המערבית של נחל הבשור.
כבר משחר ההיסטוריה נמשך האדם אל גדות הנחלים ואפיקם. כאן מצא את חלוקי הנחל לבניית קירות הבית והחצר, מים למשפחתו ועדריו ונתיב נוח לנדודים, העברת סחורות בעת שלום והתקדמות בעת מלחמה. אין פלא איפה שלאורך האפיקים המרכזיים של נחל הבשור, נחל באר שבע ונחל גרר נמצאו אתרים רבים החל מהאלף החמישי לפנה"ס ולאורך כל ההיסטוריה ההתיישבותית של האזור. אפשר למצוא כאן עדות לדרכים קדומות וכנראה גם את "דרך הבשמים" הנבטית שגלשה מפטרה שבהרי אדום, ירדה לערבה חצתה את הנגב בואך נמל עזה, בדרך אל רומא.
לאורך תוואי הדרך ניתן לעצור על פי השילוט ולהתרשם מפיתולי הנחל ועוצמתו. נחל הבשור הוא מהגדולים שבנחלי ארצנו ובעיקרו הוא נחל אכזב, אך לאורכו מספר נביעות. בחודשי החורף שיטפונות עתירי מים שוצפים באפיק הנחל ומותירים אחריהם בריכות וגבים עונתיים. את מימיו הוא מושך מאזור שדה בוקר וירוחם בדרום, ערד במזרח וממורדות רכס חברון. חלקים מנחל הבשור מוכרזים כשמורת טבע, ששטחה 3,700 דונם. הנחל משופע במגוון צומח, יונקים ובעלי כנף, אך עם זאת בחלקים רבים של הנחל ישנה התערבות בלתי מבוקרת של האדם. ייחודיות ערכי הטבע, המורשת והנוף בנחל מחייבים הגנה וניהול נכון כדי לשמר את הנחל על כל מרכיביו, ואכן במסגרת המנהלה לשיקום נחלים, פועל המשרד להגנת הסביבה יחד עם רשות הניקוז ורשות הטבע והגנים לשיקום קטעי הנחל שנפגעו כתוצאה מחציבה בלתי מבוקרת שהתבצעה בנחל במשך עשרות שנים.
נתחיל את הטיול בדרך הבשור , אליה נגיע מצומת גילת (כביש 25) לכיוון אופקים (כביש 241 ), בצומת אורים נפנה על פי השילוט לכיוון צאלים. בצומת צאלים נעלה על דרך עפר נוחה -דרך נופית שאורכה 18 ק"מ.
בתחילת המסלול מתנשא מגדל צאלים, ממנו תצפית מרשימה לעבר הברכה באפיק הנחל . בריכה טבעית עטורה סבך קנים וחבוקה במצוקים פריכים וחשופים אינו מראה של מה בכך.
בהמשך הנסיעה נפגוש בגשר התלוי, הנשען על כתפי הנחל ותלוי מעל בריכה טבעית גדולה. מדובר בגשר יחיד מסוגו בארץ ואורכו 80 מ'. יש לנהוג על פי השילוט באשר לעליה על הגשר.

לאחר כברת דרך נבחין בתל גדול – תל שרוחן (תל פרעה דרום) . ההתיישבות בתל נמשכת ברציפות מהתקופה הכנענית התיכונה ועד התקופה הרומית. התל מזוהה עם עיר כנענית המופיעה ברשימות מסעי מלחמה של מלכי מצרים. ניתן לעצור ולעלות אל התל. מכאן מתחילה גם דרך מסומנת היורדת אל אפיק הנחל ומובילה אל גן לאומי פארק אשכול. משך הטיול כשלוש שעות (הבוחרים באפשרות זו נדרשים כמובן "להקפיץ" רכב אחד אל קצה המסלול). נרד מהתל אל הרכב ונמשיך בנסיעה לאורך הדרך הנופית הנושקת בסופה לגן הלאומי, הנקרא על שם לוי אשכול ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל.

בפארק אשכול נובעים מעיינות עין הבשור ששפיעתם 60 ממ"ק שעה. בשנים האחרונות נותבו המים אל בריכות שכשוך ציוריות לטובת המבקרים בפארק. המים ממשיכים כמובן את זרימתם אל אפיק הנחל. מעל המעיינות מתנוסס מצפור המשקיף אל עבר נחל הבשור תל שרוחן ומרחבי הפארק.
סביב המים ניתן לספר על רכבות בריטיות שעברו כאן ועל מלחמה בין האוסטרלים לתורכים בימי מלחמת העולם הראשונה. רק לאחרונה, ב- 31 לאוקטובר 2007, במלאת 90 שנה למלחמת העולם הראשונה, נערך כאן שיחזור מסע הפרשים האוסטרלים והניו-זילנדים שיצאו משאלל, היום פארק אשכול, כדי לכבוש את באר שבע בדרך לכיבוש הארץ מידי התורכים.

בעבר ניצבה כאן כנסייה. עדות לפריחתה של הנצרות בארץ-ישראל בתקופה הביזנטית. רצפת הפסיפס המפוארת שלה מאפיינת את הממצאים שהתגלו בכנסיות נוספות באזור: כיסופים, מגן, באר שמע, חורבת גררים, ועוד. הכנסיות הללו עוטרו ברצפות אבן ושיש מרהיבות וברצפות פסיפס צבעוניות ובהן מתוארים מוטיבים גיאומטריים, צמחיים ופיגורטיביים לצד כתובות.
לאיפה נעלמה רצפת הפסיפס? נפלאו דרכי ההיסטוריה…
הימים ימי מלחמת העולם הראשונה. בשלאל (פארק אשכול) נערכו כוחותיו של הגנרל אלנבי, מפקד הכוחות הבריטים, שהחליט על מבצע הטעייה של התורכים, ותקיפת באר-שבע מהכיוון הבלתי צפוי. באיגוף מדברי עמוק, דרך שלאל, ביר-עסלוג' (היום פארק גולדה), ואדי משאש(רמת בקע) ובית אשל, עברו האנז"ק ( האוסטרלים והניו-זילנדים) רכובים על גבי סוסים, עד למבואות המזרחיים של באר-שבע התורכית. ב-31 באוקטובר 1917 נכבשה באר שבע . הניצחון פתח בפני אלנבי את הדרך צפונה. ב 9 בדצמבר, נכנס אלנבי לירושלים, וכבש אותה כמעט ללא קרב.
ורצפת הפסיפס? היא נלקחה ע"י האנז"ק שחשפו אותה והיום היא מוצגת באתר הנצחה של האנז"ק בקנברה בירת אוסטרליה. ולנו בפארק נותר שיחזור שיצרו תלמידי האזור, במסגרת שחזור הקרב, אותה נציג לקהל בבוא היום.
בדרומו של הפארק אפשר לעלות על קטע משוחזר של גשר העץ עליו עברה המסילה הבריטית כשהיא חוצה את נחל הבשור. צמוד לקטע המשוחזר מוצב קרון רכבת ישן, הד לימים רחוקים…
לאחרונה שבנו לחשוף מחדש ,לשמר ולשחזר את עין בשור, אתר ארכיאולוגי בלב הפארק, בו נתגלה בחפירות שביצעו פרופ' רם גופנא והארכיאולוג דן גזית ( 1983-1970) מבנה השייך כנראה לתחנת דרכים ממלכתית מצרית מתקופת השושלת המצרית הראשונה (3100 לפנה"ס)
במהלך שבוע האהבה לטבע למים ולסביבה השנה נחנוך את האתר במעמד החופרים .
עבודת השחזור התבצעה על ידי צוות השימור של רשות הטבע והגנים בדרום.

הפארק היושב על גדת הנחל הוא נטע אדם. אלפי דקלים, מדשאות, מים זורמים ופינות חמד משרות על המבקר אווירה מיוחדת. על הרקע הירוק ומשטחי הפריחה של האירוס, הכרכום ואודם הכלנית, מתקיים בפארק אירוע ססגוני "שוק על יד המים" מדי שבת בפברואר עד ה- 1 למרץ). האירוע כולל דוכנים, סדנאות לילדים, מופע קסמים וטלפאתיה, מטעמים, מוזיקה ושירה על הדשא, צבע ואווירה..להתראות בפארק!