דרך הבשור, אשכול, תל באר שבע, ממשית

04.06.2019

המלצה למסלול טיול במדבר- דרך הבשור, אשכול, תל באר שבע, ממשית
הטיול יעסוק בסימן מים במדבר. נתחיל בפארק אשכול, דרך הבשור, תל באר שבע, גן לאומי ממשית ונסיים בתצפית אל ים המלח.

פארק אשכול - צילם אלי זמסקי

הטיול יעסוק בסימן מים במדבר. נתחיל אותו בהיכרות רטובה עם המעיינות בפארק אשכול ובדרך הבשור. נמשיך לתל באר שבע, שם נפתח לאחרונה מפעל מים קדום ומרתק ונמשיך לממשית, בירת הנבטים. נסיים בתצפית אל ים המלח.

מידע שימושי

דרגת קושי: קל למשפחות.

סוג הטיול: הולכי רגל.

רכב רגיל.

מתאים למשפחות.

עונה מומלצת: כל השנה.

* כל הטיולים מתאימים -לרכב פרטי.
* מסלולי ההליכה -קצרים ומתאימים לכל המשפחה.
* למסלולי ההליכה -יש להצטייד במים, בכובע ובנעלי הליכה.
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

איך מגיעים

 1. לגן לאומי פארק אשכול נוסעים דרך אופקים. ממשיכים משם מערבה כ- 13 ק"מ (כביש 241, ליד סימן ק"מ 5).
 2. הכניסה לדרך הבשור נמצא מעט ממערב לפארק אשכול (כביש 241, בין סימני ק"מ 5-4) .
 3. כדי להגיע לגן לאומי תל באר שבע נחזור לאופקים ומשם בכביש הישן (מס' 25 לתוך העיר. כאן יש לפנות בדרך חברון (כביש מס' 60), לחלוף על פני צומת חטיבת הנגב ולאחר כקילומטר לפנות ימינה לתל.
 4. לגן לאומי ממשית קל להגיע: נוסעים מבאר שבע לדימונה (כביש 25) ומגלים את הפנייה לאתר כ- 6 ק"מ אחרי (ממזרח) דימונה.
 5. התצפית לערבה נמצאת בהמשך כביש 25 מזרחה, ליד סימן ק"מ 106.

רקע

המדבר שלנו הרבה יותר קרוב למרכז הארץ ממה שנדמה. יום הטיול הראשון יעסוק בסימן מים במדבר. נתחיל אותו בהיכרות רטובה עם המעיינות בפארק אשכול ובדרך הבשור. נמשיך לתל באר שבע, שם נפתח לאחרונה מפעל מים קדום ומרתק, שאין שני לו בישראל. ונמשיך לממשית, בירת הנבטים, שהיו אלופי ניצול המים במדבר. נסיים בתצפית אל ים המלח.

מסלול הטיול

 1. גן לאומי פארק אשכול

  פארק אשכול, בנגב המערבי, הוא נוה מדבר ירוק. יכול להיות שכדאי להגיע לכאן אפילו ערב קודם וללון בפארק המשתרע על כ- 3,500 דונם. ככה יהיה לכם מספיק זמן לבלות בכיף במשטחי הדשא הגדולים, בצל עצי תמר, זית ושיטה וליד הפלג ובריכות השכשוך של עין הבשור, שנפתחו זה עתה לקהל. יופי של מקום למנגל עסיסי.

  בחניון הלינה החדש שהכשירה רשות הטבע והגנים ניצבים "טוקולים" – המצאה מקומית שהיא הכלאה של בקתה אפריקאית ואוהל בדווי. בכל "טוקול" יכולים ללון עד 15 איש. בחניון יש תאורת שטח, מקלחות עם מים חמים ושירותים – הכל חדש וברמת תחזוקה טובה. אפשר גם ללון באוהל הפרטי שמביאים מהבית, או באחד מששת ה"צימרים" הממוזגים והמאובזרים.

  מפארק אשכול לאוסטרליה
  כשאתם בפארק אשכול, אל תשכחו גם לטייל. כדאי לעלות, בחלק הצפוני של הפארק, לראשה של גבעה קטנה, הקרויה ח'ירבת שלאלה. מראש הגבעה יש תצפית יפה על הסביבה. במלחמת העולם הראשונה התחפרו כאן חיילים אוסטרלים שלחמו כנגד הצבא התורכי. הם גילו שרידים של כנסייה ביזנטית ועל כן קראו לכומר שלהם, שהיה חובב ארכיאולוגיה. הכומר חשף רצפת פסיפס יפהפייה. עם תום הקרבות נלקח הפסיפס לקנברה, בירת אוסטרליה, שם הוא מוצג באנדרטה לזכר מלחמת העולם הראשונה.

  דרכי התקשרות

  שעות פתיחה: 17:00-8:00, טל': 08/9985110/20. הכניסה בתשלום.

 2. דרך הבשור

  דרך הבשורהיא התשובה הניצחת של בעלי הרכב הפרטי לג'יפאים. דרך העפר, שאורכה כ- 18 קילומטרים, הוכשרה על ידי קרן קיימת לישראל למעבר של מכוניות פרטיות. הדרך פרושה בין גן לאומי אשכול וצומת צאלים ויש בה נקודות תצפית ואתרי מורשת לרוב. ליד עין צאלים חוצה את הנחל גשר חבלים ארוך וחווייתי. האתרים משולטים כולם. מי בכלל צריך ג'יפ עם ניקלים מבריקים?

 3. גן לאומי תל באר שבע

  השחזור שנעשה בתל באר שבע הוא ככל הנראה הדוגמה הטובה ביותר להתרשם מתכנון עירוני של עיר מתקופת מלכי יהודה. תוכלו לראות כאן שורה היקפית של בתים, שחדריהם האחוריים משמשים כחומה. יש שרידים מרשימים של מחסנים ומבני ציבור, באר מחוץ לחומה, שנועדה ככל הנראה לספק מים לנוודים מבלי שיצטרכו להכניס אותם העירה. מגדל התצפית משקיף אל המרחבים. שימו לב להעתק של מזבח הקרנות הנהדר המוצב בכניסה לאתר.

  גולת הכותרת של הביקור הוא מפעל המים, שנפתח לאחרונה לביקורים. יושבי העיר בנו אותו במאה ה- 10 לפנה"ס, כלומר, לפני כ- 3,000 שנים. הם חפרו מאגר תת-קרקעי ענק, בנפח של כ- 500 מ"ק. אמת מים הובילה למאגר את מי השטפונות שזרמו שזרמו בנחל חברון, העובר למרגלות התל. מאגר המים הוא מפגן מדהים של יכולת הנדסית מעולה.

  דרכי התקשרות

  שעות פתיחה: 17:00-8:00. טל' 08-6467286. הכניסה בתשלום.

 4. גן לאומי ממשית

  בתי העיר הקדומים בממשית מציגים את האדריכלות הנבטית במלוא תפארתה, יותר מכל אתר אחר בישראל. רחובות שלמים נותרו על כנם ובצדם מבנים יפהפיים בעלי אולמות גדולים, חצרות ומרפסות. בגלל המחסור בעץ ששורר בנגב, פיתחו יושבי העיר אדריכלות אבן מעולה. האבנים מסותתות היטב והקשתות התומכות את התקרה בנויות להפליא. בכנסייה המערבית ("כנסיית נילוס") נחשפה רצפת פסיפס ובה דגמים גיאומטריים מסוגננים, עיטורים יפים וחמש כתובות הקדשה בשפה היוונית. בכנסייה המזרחית תגלו בימת ההטפה, שניצבה על עמודי שיש קטנים אשר שרידיהם נותרו באתר. לאחר שדרך הבשמים המפורסמת ירדה מגדולתה, עברו תושבי ממשית לענף כלכלי אחר: הם טיפחו את הסוס הערבי המפורסם, שהביא לעיר עושר רב.

  שוק נבטי – על דבשת וגמל
  בפסח, מה- 25 ועד 30 באפריל (שני עד שבת), תהפוך ממשית לשוק נבטי תוסס שיחזיר למקום את הווי החיים הקדום. תוכלו לשוטט כאן בין הדוכנים וללקט שמן זית משובח, זיתים בלאדי, מרקחות ותבלינים. תפגשו את חרש הברזל, נפח הזכוכית ומוכר התמרהינדי, תתמקחו עם סוחרי השטיחים, הרקמות וכלי נחושת. בינתיים הילדים ייהנו ממגוון פעילויות בחומר.
  אבל לא רק שוק. תוכלו להתפנק בטיפול הוליסטי, ללגום משקה חם ולהתבסם מריחות הנרגילה, המור והלבונה, או להאזין למוזיקה מדברית ולצאת לסיור מודרך. השוק יתחיל לפעול בשעה 10:00.

  דרכי התקשרות

  שעות פתיחה של אתר ממשית: 17:00-8:00, טל' 08-6556478. הכניסה בתשלום.

 5. תצפית צומת הערבה לקראת שקיעה

  אין יפה ורומנטי יותר מלסיים את היום בתצפית מרהיבה לעבר הערבה ודרום ים המלח. השמש השוקעת צובעת בגוונים ורודים את הרי אדום שממול, והסלעים הבהירים של תצורת חוואר הלשון נראים כמו טירות מכושפות. מעבר לבריכות ים המלח, בתחום ממלכת ירדן, בולט הכתם הירוק והגדול של נאת המדבר צאפי.

עתה, כל שנותר לנו לעשות הוא להגיע לנקודת הלינה שבחרנו בצפון הערבה, ומחר אפשר להמשיך לסיור הבא.