קניון תמר וקניון צפית - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

שם כתב: יעקב שקולניק 28.03.2019

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים ומפלי סלע אדירים

נחל_צפית_תיכון_-_עין_צפית._יעקב_שקולניק.JPG נחל צפית תיכון. תילום: יעקב שקולניק
: 17

משך המסלול: כ-5 ק"מ

אורך המסלול: 3­-4 שעות


מסלול קווי, מתאים למיטיבי לכת ולילדים מגיל 14 שאינם חוששים לרדת ולעלות בסולמות


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא: תחנת הדלק, כ-600 מ' מדרום לצומת הערבה (כביש 90).
נקודת סיום: דרך העפר המסתעפת מערבה מכביש הערבה (כביש 90), מעט מדרום לסימן ק"מ 181, ליד מתקן שאיבת מים.

מתחנת הדלק הולכים דרומה לצד כביש 90 ואחרי כ-150 מ' פונים מערבה (ימינה) בדרך מסומנת ירוק. צועדים בדרך הירוקה כחצי קילומטר עד למוצא של קניון תמר לערבה. הטיול במעלה הקניון הוא חוויה מאתגרת: טיפוס בסולמות ארוכים בשני מפלים גדולים בגובה כ-10 וכ-15 מ'.

בראש הקניון של נחל תמר פוגשים שביל מסומן כחול ופונים בו דרומה (שמאלה) בראש המצוק, המסמן את הקצה הדרומי של מצוק ההעתקים. לאחר צעידה של כ-1.5 ק"מ מגיעים אל גדת קניון נחל צפית. מכאן יש תצפית נאה על דרום ים המלח, על בתרונות חוואר הלשון ועל מפגש הרי מואב ואדום.

השביל הכחול פונה מערבה בגדתו הצפונית של קניון נחל צפית תחתי ומגיע לראש הקניון. מכאן יורדים בנקיק עצמו בשביל מסומן שחור. הנקיק צר מאוד וגובה קירותיו עשרות מטרים. בחורף, לאחר הגשם, גביו מתמלאים מים. כשהשביל יוצא לערבה ערוץ הנחל מתרחב בסלעי חוואר הלשון המלבינים. השביל השחור עולה צפונה (שמאלה) אל מתקן קידוח מים ומגיע לנקודת הסיום.

לינה בשטח

חניון לילה מישור עמיעז: מול שער הכניסה למפעלי ים המלח (בכביש 90, בין סימני ק"מ 193­-194) פונים מערבה לדרך מסומנת אדום, עבירה לכל רכב. נוסעים בדרך האדומה צפונה כ-2 ק"מ. בנקודת המפגש עם דרך מסומנת כחול מתעקלת הדרך האדומה שמאלה ומגיעה לאחר עוד כ-2 ק"מ לחניון הלילה. מיד אחרי גשם הדרך עשויה להיות חלקה מדיי לרכב פרטי.

איך להגיע

הכביש למכתש הקטן. נוסעים מדימונה לצומת הערבה (כביש 25) ובין ק"מ 111­-112 פונים לכיוון המכתש הקטן. נוסעים כ-2.5 ק"מ וחונים ליד העיקול החד של הכביש ימינה (יש שלט הכוונה לנחל צפית תחתון).

הערות

  • אין להיכנס לנחל כשיש סכנת שיטפונות.
  • כדאי להצטייד בחבל באורך כ-15 מ' כדי לאבטח את החוששים מירידה ומעלייה בסולמות.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.