קניון תמר וקניון צפית - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מדבר יהודה

מאת: יעקב שקולניק ויעל לרנר 24.11.2019

מרחביו הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים באחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים, מפלי סלע ומסלולי טיול נהדרים. אחד מהם הוא מסלול הטיול המאתגר בקניון תמר וקניון צפית, שבו תוכלו להנות מתצפית יפהפייה, מירידה בסולמות ממפלים גבוהים ומהרבה טבע פראי.

נחל_צפית_תיכון_-_עין_צפית._יעקב_שקולניק.JPG נחל צפית תיכון. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים

: 17

משך ואורך המסלול

משך המסלול: כ-5 ק"מ

אורך המסלול: 3­-4 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • קניון מדברי ומפלי סלע מרשימים

  • תצפית מרהיבה על דרום ים המלח, על בתרונות חוואר הלשון ועל מפגש הרי מואב ואדום

  • מסלול אתגרי הכולל טיפוס בסולמות

  • גבי מים בחורף


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


השילוב בין קניון תמר וקניון צפית בטיול אחד- מנצח! המסלול מתחיל עם טיפוס בסולמות גבוהים באפיק נחל תמר בזווית אנכית, וממשיך בירידה בנקיק צר מאוד שקירותיו גבוהים ומרשימים בנחל צפית היפהפה. צאו לטיול אתגרי בשטח, חוויה מהנה מובטחת!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: תחנת הדלק, כ-600 מ' מדרום לצומת הערבה (כביש 90).
נקודת סיום: דרך העפר המסתעפת מערבה מכביש הערבה (כביש 90), מעט מדרום לסימן ק"מ 181, ליד מתקן שאיבת מים.

מתחנת הדלק הולכים דרומה לצד כביש 90 ואחרי כ-150 מ' פונים מערבה (ימינה) בדרך מסומנת ירוק. צועדים בה כחצי קילומטר עד למוצא של קניון תמר לערבה. הטיול במעלה הקניון הוא חוויה מאתגרת: טיפוס בסולמות ארוכים בשני מפלים גדולים בגובה כ-10 וכ-15 מ'.

בראש הקניון של נחל תמר פוגשים שביל מסומן כחול ופונים בו דרומה (שמאלה) בראש המצוק, המסמן את הקצה הדרומי של מצוק ההעתקים. לאחר צעידה של כ-1.5 ק"מ מגיעים אל גדת קניון נחל צפית. מכאן יש תצפית מרהיבה לעבר דרום ים המלח, בתרונות חוואר הלשון ומפגש הרי מואב ואדום.

השביל הכחול פונה מערבה בגדה הצפונית של קניון נחל צפית תחתי ומגיע לראש הקניון. מכאן יורדים בנקיק עצמו בשביל מסומן שחור. הנקיק צר מאוד וגובה קירותיו עשרות מטרים. בחורף, לאחר הגשם, גביו מתמלאים במים (קפואים!). כשהשביל יוצא לערבה ערוץ הנחל מתרחב בסלעי חוואר הלשון הלבנים. השביל השחור עולה צפונה (שמאלה) אל מתקן קידוח מים ומגיע לנקודת הסיום.

 

איך להגיע

נוסעים מדימונה לצומת הערבה (כביש 25) ובין ק"מ 111-112 פונים לכיוון המכתש הקטן. נוסעים כ-2.5 ק"מ וחונים ליד העיקול החד של הכביש ימינה (יש שלט הכוונה לנחל צפית תחתון). שימו לב: קיים שביל שמסומן בכחול ויוצא מהכביש לכיוון צפון (ימינה) ועולה לנחל צפית העליון. לא להתבלבל! לא לשם פנינו.

הערות

  • אין להיכנס לנחל כשיש סכנת שיטפונות.
  • כדאי להצטייד בחבל באורך כ-15 מ' כדי לאבטח את החוששים מירידה ומעלייה בסולמות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: נחל צפית

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.