דרך נוף כרמל - המלצה למסלול טיול בסביבת שמורת טבע פארק הכרמל

שם כתב: יעקב שקולניק, יעל לרנר 21.03.2019

יורם טהרלב כתב על הכרמל את השיר הנפלא "ההר הירוק תמיד", ולא בכדי. הכרמל יפהפה בכל ימות השנה. שלוחת ההרים מאופיינת בצמחייה ירוקת עד, במורדות תלולים ובקרקע סלעית ומחורצת היוצרת ערוצי נחלים עמוקים ומצוקיים. הוסיפו לזה את הנוף שמשקיף להר, יער וים, אוירה אירופאית ופריחות בחורף ובאביב - וקיבלתם מקום נפלא לטיולים במשך כל השנה

פארק הכרמל, דרך נוף כרמל. צילום: יעקב שקולניק
דרך נוף כרמל. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים: 4


אורך המסלול: כ-2-3 שעות ועד כמה שמתחשק


דרך סלולה ברובה, מתאים לרכב פרטי  • נופי פרא

  • תצפיות מרהיבות

  • מצפורים

  • פינות חמד

  • פריחות בעונה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


דרך נוף הכרמל היא דרך סלולה בת כ-15 ק״מ, לאורכה תוכלו ליהנות מתצפיות נוף מרהיבות המשלבות יער, הר וים, הגלבוע, התבור והגליל, ולבקר במגוון מצפורים, פינות חמד וחניוני פיקניק שהציבה רשות הטבע והגנים. יציאה לטיול בדרך נוף הכרמל היא פתרון נהדר לטיול בימי הקיץ החמים ולימי חורף קרים (אך לא גשומים). בחורף ובאביב היער מתכסה בפריחות ססגוניות של מיני פרחים וצמחים ובפריחה עונתית של רקפות, נוריות, סחלבים ואפילו צבעונים! 

תיאור המסלול:

הכביש בו עוברת דרך נוף הכרמל עובר תחילה ליד שכונת גבעת נשר ומזכיר ביופיו את כבישי ההרים באירופה. הכביש צר ומתפתל בין יערות נטועים של אורנים וברושים המשולבים בחורש אלונים, אלות וחרובים. הנסיעה בכביש קשה שכן הנוף המרהיב הנשקף מהחלון מושך את העין מהדרך –  סעו בזהירות. לאחר 4 קילומטרים של עליה נגיע לפניה שמאלה אל חניון היערנים, העמוס בשבתות ברוכבי אופניים ורצי שטח, בו מתחילה דרך נוף כרמל. דרך הנוף מתחילה בחניון ומסתיימת באזור המוחרקה, והיא עבירה לרכבים פרטיים  גבוהים יחסית, שכן היא משובשת בחלקה.

פינות חמד ומקומות לעצור בדרך נוף הכרמל:

חניון שבילי רון – חניון שהכשירה קק"ל לזכרם של רון אביאל ושני ילדיו שנהרגו בפיגוע התאבדות במסעדת "מצה" בחיפה, בשנת 2002. הפארק שהוקם לזכרם כולל חניונים ושבילי אופניים שעוברים בתוך יער האורנים הסמוך ליישוב כרם מהר"ל. במסגרת הפרויקט הוכשר שביל טיול מעגלי באורך 1.2 ק"מ, המתאים להולכי רגל ורוכבי אופניים, ולאורכו שלטי הסבר בוטניים גיאוגרפיים והיסטוריים. המסלולים עוברים דרך מצפורים הצופים לעבר חוף הכרמל ומורדות הר הכרמל.

מצפור מיכל: נקודת תצפית מקסימה ואינטימית לזכרה של מיכל סיטון, אוהבת טבע שנהרגה עם חבריה בדרך לחופשה בסיני.

אנדרטת הטייס מוטי שרון:
אנדרטה לזכרו של טייס המסוק מוטי שרון, הממוקמת בנקודת תצפית יפהפייה לעבר מושב כרם מהר״ל הפסטורלי. האנדרטה בנויה ממדחף מסוק, המוצב על בסיס בדמות אבני הגבול הממוקמות בגבול ישראל מצרים. זוהי הדרך שבה מנציחים את זכרו של שרון, שנהרג בשנת 1988 בתאונת מסוק, בזמן שניסה להציב את אבן גבול מספר 51. מול האנדרטה הוקם לפני כשנתיים מצפור חדש לזכרו של רס"ן צביקה קפלן, שנהרג ביולי 2014 בעת מבצע צוק איתן. המצפור צופה מערבה, לעבר חוף הכרמל והים, ומעניק ממד נוסף לתצפית המרהיבה הזו של הכרמל.

מצפה עופר:
מגדל תצפית אש בקצה דרך נוף הכרמל. מראש המגדל נראים מרחבי הכרמל, ובעיקר נופו המרהיב של מישור חוף הכרמל: מדרום, על גב הרכס, נראית זיכרון יעקב, ממערב ומתחת לרכס תוכלו להבחין בבריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל, חוף הים ואפילו בשולי העיר חיפה.  המקום מהווה אתר פיקניקים גדול ומטופח מאוד ונקודת יציאה לטיולי אופניים וטיולים רגליים באיזור. תוכלו להביט על מגדל היערנים שבמקום, הצופה מעל צמרות העצים ולספר לילדים כיצד בעזרתו מאתרים יערני קק״ל שריפות ביער. (בעבר היה מותר לטפס על המגדל, כיום חל איסור על כך).

חניון אטאטורק:
חניון המנציח את מייסד הרפובליקה הטורקית המהווה נקודת יציאה פופולרית במיוחד לרוכבי אופניים באיזור, שיכולים להעפיל ממנו לחניון שבילי רון ולשבילי אופניים נוספים בסביבה.

כיצד להגיע:

הקצה הצפוני של הדרך מסתעף דרומה מכביש נשר (כביש 7212) ליד סימן ק"מ 3. הקצה הדרומי (העביר לרכב פרטי) מגיע לקרן הכרמל (המוחרקה).

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: דרך נוף הכרמל