מסלול טיול בשמורת החולה - ארץ אגמים ומעיינות מים

שם כתב: אטי קוריאט אהרון 12.06.2019

בוא נעוף לשמורת החולה

שמורת החולה - צילם דורון ניסים

שמי עננים, גשם דופק בחלוני, האוויר נקי וקריר, זה הזמן לנשימה עמוקה, למראה חד-פעמי, עונתי, כזה שנוכל לשאת אותו כל החורף וליהנות ממשק כנפיים, מקולות עגורים ורוחות שמגיעים מעבר לים – אירופה הרחוקה, ממרומי ההרים המכוסים בשעה הזו בשלג.

מידע שימושי

דרגת קושי: קל למשפחות

סוג מסלול: נכים
הולכי רגל
מתאים למשפחות

משך הסיור: תלוי בכם
עונת מומלצת: כל השנה, בעיקר בתקופת הנדידה
נגישות לנכים: כל השבילים מותאמים לכסאות גלגלים
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

איך מגיעים

בכביש מחניים-קריית שמונה מוצב שלט המפנה ימינה לשמורת החולה ואחר כשני ק"מ צפונה לאגמון. שלבו את הביקור יחד.

עמק החולה

עמק החולה היה בעבר מקום המנוחה החשוב ביותר לעופות בדרך הנדודים מאירופה לאפריקה וחזרה. האגם והביצות שימשו למעונם ומקום מושבת של עשרות אלפי עופות.
מלבדם התקיימו כאן מינים רבים של צמחים, דגים נדירים, עולם קסום ומופלא של חי וצומח.
מיד לאחר קום המדינה הוחלט לייבש את הביצות והאגם שהשתרעו על יותר מ-60 אלף דונם ולהפכם לשדות חקלאיים. מבצע הייבוש החל בשנת 1951 בידי הקק"ל. היה זה גדול המבצעים ההנדסיים שידעה אז המדינה הצעירה.
כאן התעורר רעיון שימור הביצה ולכך הוקדשו 4,300 דונם משטח האגם, לשמירת טבע. כך הונח היסוד לשמורת הטבע הראשונה בישראל, שהוכרזה רשמית בשנת 1964.

הפיתוח החקלאי והשפעתם החריפה של חומרי דישון גרמו לכך שנעלמו מהשמורה בתי גידול רבים, ועמם צמחים ובעלי חיים. היה ברור שנחוצה בשמורה פעולת שיקום יסודית ולכך נרתמה רשות שמורות הטבע דאז בשנת 1971.
סוללות חדשות נבנו, נחפרה בריכת אגירה לקליטה ראשונית של מים, נבנה מחדש דגם האגם והביצות, הותקנה מערכת של תעלות וסכרים שבעזרתה ניתן לשמור על מפלסי המים בשמורה ואיכותם.

לשטח הובאו תאואים – הם הג'מוסים – שניזונים מצמחיית השמורה ושומרים על אופי האחו הפתוח, הותקנו שבילי הליכה, "גשר צף" מעל הביצה והוקמו נקודות תצפית על ציפורים. השמורה נפתחה למבקרים בשנת 1978.
חלק מצמחי המים הושבו לביצה ויותר מ-200 מינים של עופות מים למדו להכיר ביתרונות השמורה והם מבלים כאן בהמוניהם.
בשנת 1994 – שלב נוסף בשיקום עמק החולה – הוצפו 1,000 דונם אדמות כבול, כשני ק"מ צפונית לשמורת החולה. כל חורף אזור זה הוצף כתוצאה מאדמת הכבול ששקעה מתחת לגובהה המקורי, האגם החדש – בשמו האגמון – הפך למוקד תיירות אטרקטיבי. העופות – העגורים והשקנאים – זוכים למקווה מים חשוב נוסף, לתועלתם.
שמורת החולה והאגמון מהווים היום יחד מקווה מים חשוב ותחנה חשובה על מפת הנדודים ואתרי הדגירה של עופות מים רבים, כמו בעבר.

מכאן אני ממליצה לכם לצאת ולבקר בנופי השמורה הקסומים, בין נקודות מגדלי התצפית, וכשנושאים עיניים נראים מקרוב מזרח הגולן ומערב הרי נפתלי.
את הסיור בשמורה מומלץ לפתוח בביקור במתחם ה"עופוריה" המספר לילדינו באופן אטרקטיבי ומיוחד לשפתם את סיפור הנדידה מאירופה לאפריקה. במתחם גם תכנית אור-קולית הממחישה בדרך מיוחדת במינה את הנדידה, את פעולת הייבוש ואת נופי השמורה.

לאחר דקות של הליכה, אני ממליצה לכם לפנות ימינה לגשר עץ ארוך – זהו שביל ביצה, שביל יפהפה העובר על פני המים בלב סבך פרוע של גומא הפפירוס. מצמח זה הפיקו המצרים הקדמונים את נייר הפפירוס. כאן נוכל להבחין בצמחייה כמו השנית, בצבי ביצה, בשפמנונים ובשקנאים באלפיהם שוחים באגם. למראה להקת שקנאים ממריאה בשעת בוקר נאמר "מה רבו מעשיך אלוהים".
האחו והג'מוסים, סבך הגומא מעבר לאגם, כל אלה מכבדים אותנו בתחושה המגלה לנו חורף קסום בשפה מיוחדת בין בעלי הכנף.
כדאי להשלים את הביקור בעגלת המסתור המופעלת ע"י האגמון ולבוא בסודם של בעלי כנף לקול קולותיהם, לטרמיקות החמות מתחת, בשעת ערב, כשהצבעים האדומים גולשים מהרי נפתלי לחציית עדר חזירים החוצה את האגם בעוד להקת שקנאים יורדת אט-אט למנוחת לילה, משפחה של עגורים בוגרים וצעיר מחפשים מקומם, תן מתבונן ונוטרייה בשעת אכילה.

מראות שמתרחשים כאן ערב-ערב, וכמו שהבאתי את הקסם הזה לבני משפחתי – בואו גם אתם.