מסלול טיול בעמק החולה והרי נפתלי

שם כתב: אמנון נחמיאס 12.06.2019

עם בוא החורף באות הציפורים, ולאן אם לא לשמורת הטבע החולה, ואגמון ההצפה שמצפון לו

עיטם לבן זנב - נקבה- צילם יוסי אשבול

אלפי עגורים אפורים, שקנאים לבנים, אנפות על שלל סוגיהן , צפרי שיר ודורסים בנדידה ממלאים את האגם וסביבותיו, והמולת קולם נישאת באוויר ברמה.

מידע שימושי

נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

שמורת טבע החולה

נתחיל את הטיול בשמורת החולה, בה נראה את העגורים משכימים ופורחים מאתר הלינה, את השקנאים ממריאים לאיטם , תוך שהם מחפשים את ארוחת הבוקר, נשמע את נפץ תותחי האוויר המבריחים אותם מבריכות הדגים- הישר לשמורה ולאגמון, נלמד על הסוגיה- איך חיים יחדיו חקלאות וטבע.

באותה הזדמנות נבקר את הג'מוסים (תאו מים) המפלסים דרכם בצמחיית הביצה השופעת, נראה את עגליהם המקפצים באחו, ונשמע את סיפור השבתם לעמק החולה מהבטיחה שבצפון הכינרת.
מכאן נצפין וניכנס לאגמון ההצפה, בו שוהות עשרות אלפי ציפורי מים ונהנות מארוחת דגים חינם. נשמע כיצד מאכילים חקלאי האזור בסיוע הקק'ל את העגורים כדי למנוע נזקים לשדות.

מסלול הטיול

לאחר תום הסיור באגמון נצפין וניסע צפונה עד צומת כח, בה נפנה שמאלה (מערבה) נעלה בעליה התלולה כאשר לימיננו נחל קדש , למיטיבי הלכת שבנו – טיול של מספר שעות בנחל מרהיב.

בקצה העליה פניה ימינה לכיוון דרום- רמות נפתלי ודישון- משמאלנו קברו של נבי יושע המפורסם, ומימיננו משטרת נבי יושע שהקיזה דם רב מלוחמי הפלמ'ח במלחמת העצמאות. כאן נפנה שמאלה, נעבור את כביש הגישה למושב רמות נפתלי, וממש מצפון ללולי היישוב נפנה בדרך עפר (עביר לכל סוגי הרכב) לכיוון מזרח, לאחר פחות משני קילומטרים נגיע לקרן נפתלי

קרן נפתלי

הר נישא מעל עמק החולה

פעילות רשות שמורת הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים

במקום מצפור נוף שזה עתה סיימה רשות הטבע והגנים את הקמתו, לזכרו של רמי ברטל ובסיוע משפחתו.

תצפית נוף

מנקודה זו תצפית מדהימה אל עמק החולה, רמת הגולן , החרמון עטור השלג בפסגתו המלבינה, ואף דרום הלבנון.
במצפור קרן נפתלי אפשר להינפש, להתרווח ולהכין כוס קפה, או אפילו לפתוח את סל הפיקניק (אם זכרנו להביאו) . קרן נפתלי בעבר הרחוק הייתה חלק מגליל הצידונים, ונמצאו בה מקדשים אליליים קדומים. מכאן לאחר שצברנו כוח ומלאנו את הריאות באוויר פסגות צלול , נחזור לכביש מצודת כוח בו נפנה שמאלה לכיוון קדש נפתלי- תל עצום ממדים שטרם נחפר דיו, ואולם היטב ידוע כי היה עיר מרכזית וחשובה בימי קדם. הטיול בתל לא נוח , ומומלץ לצפות בו בלבד.
מכאן פתוחה דרכנו להמשיך לכיוון יראון- יקבי יראון, בית הכנסת העתיק בברעם, ולכיוון גוש חלב, או לבוב לכביש ראש פינה קיריית שמונה, וממנו להמשיך בדרכנו.