מגוון אפשרויות הטיול במג׳רסה (שפך נחל דליות, הזאכי והמשושים, השביל הנגיש, השביל היבש)- המלצה לטיול בשמורת טבע המג׳רסה

12.06.2019

שפכי הנחלים היורדים מהגולן לכנרת יצרו בבקעת בית צידה נוף ייחודי של לגונות ופלגים הזורמים כל השנה. אתם מוזמנים להיכנס ללגונה שיוצר נחל דליות ולצפות בתופעת טבע שאין שנייה לה בישראל

מג'רסה. צילום: יעקב שקולניק
מטיילים במג'רסה. צילום: שירן אונגר
מג'רסה. צילום: דובי זכאי
: 1

אורך המסלול: כחצי קילומטר במים לכיוון אחד וכחצי קילומטר ביבשה בחזרה.

משך המסלול: שעה עד שעתיים


 


מסלול מעגלי,


מתאים למשפחות (ילדים בליווי מבוגר)  • פלג זורם

  • צמחיית מים וגדות נחלים


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הטבע הבטיחה בבקעת בית צידה משתרעת על פני כ-7,000 דונמים. האזור הייחודי מתאפיין בהשתמרות של מכלול נופי ביצה ופלגים הזורמים כל השנה, ברכות מים, מעיינות ושטחי הצפה ונסיגה. תנאים אלו הם הבסיס לעושר הרב של מיני צמחים ובעלי חיים בשמורה זו. הלגונות וסבכי הצמחים משמשים אתרי הטלה לדגי הכנרת, בעיקר לאמנון הגליל.

בגלל האופי המישורי של האזור, סחף הקרקע הרב של הנחלים ושיטפונות החורף, נוף הלגונות משתנה מעונה לעונה ומשנה לשנה. לגונת המג'רסה היא הדרומית ביותר בבקעה, ויש בה מים כל השנה. השם הערבי "מג'רסה" קשור, כנראה, לאבנים הנגרסות בערוץ. בשמורה שני מסלולים – מסלול רטוב ומסלול יבש. הדרך המומלצת ביותר לטייל במקום היא ללכת במורד הערוץ במסלול הרטוב ולשוב לנקודת המוצא במסלול היבש.

תיאור המסלול

נקודת המוצא לטיול היא החניון הסמוך לקופה. כאן תמצאו מלתחות ושירותים להתארגנות לקראת היציאה ולהתרעננות בסיום הטיול.

סמוך לשער הכניסה לשמורה נכנסים לערוץ הנחל, צועדים בתוך המים (העשויים להגיע עד גובה הבטן של אדם מבוגר). אם גובה המים רב יותר, אסור להיכנס למים. חוצים את הברכות ולאחר כחצי קילומטר יוצאים לגדה הדרומית ושבים לחניה במסלול היבש.

המסלול הרטוב

הטיול במסלול זה כולל הליכה במים ומחייב שחייה. אין להיכנס למים יחפים, ורצוי שלא לשאת ציוד מיותר, מחשש שיירטב. המסלול מסומן בצבע ירוק.

הערוץ הצר

מסלול הטיול מתחיל בערוץ הצר של אחד הפלגים שנחל דליות יוצר במוצאו מהגולן אל בקעת בית צידה. על גדות הנחל צומחים עצי ערבה, קנים ושאר הצמחים המאפיינים את גדות הפלגים בשמורת בית צידה. המים רדודים והערוץ מרוצף בחלוקי אבן. יש לצעוד בזהירות כדי שלא ליפול.

הברכות

ככל שמתקדמים במורד הערוץ מתרחב הערוץ ומעמיק. באמצע הדרך הערוץ מתרחב ומעמיק עד שהוא הופך לברכה של ממש. עומק המים בברכות אינו קבוע. כאן אפשר ליהנות מרביצה במים הנעימים גם כאשר השמש לוהטת. מי שמסתפק בטיול עד כאן, יכול לצאת שמאלה, לגדה הדרומית של הנחל, ולשוב במסלול היבש.

קצה המסלול

שלט בולט מציין את קצה המסלול ומכוון את המטיילים שמאלה, אל הגדה הדרומית של הנחל. ההליכה אל חלקי הלגונה שמעבר לשלט אסורה כדי לשמור על ערכי הטבע במקום.
זה הזמן לצאת מהמים לגדה הדרומית של הנחל ולחזור לנקודת המוצא  במסלול היבש.

המסלול היבש

המסלול היבש עובר לאורכה של הגדה הדרומית של הנחל. מסלול זה מעניק הזדמנות להתרשם מנופי השמורה מבלי להיכנס אל המים. המסלול עובר בחלקו בתוך סככות מעוגלות המכוסות במטפסים.

 

איך להגיע

נוסעים בכביש המזרחי של הכנרת (כביש 92) לצומת מעלה גמלא ופונים מערבה בדרך מסומנת בסימון שבילים כחול על פי שילוט ההכוונה למג'רסה. אחרי כ-400 מ' הדרך פונים ימינה, ואחרי כ-400 מ' נוספים פונים שמאלה ומגיעים לרחבת החניה של השמורה.

 

נגישות

מסלול זה מונגש לעגלות ילדים וכסאות גלגלים יכולים להגיע דרכו עד המים.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.