מצוקי דרגות - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מצוק ההעתקים

21.02.2019

בעקבות התיישבות ישנה וחדשה במרומי מצוק ההעתקים במדבר יהודה

קניון נחל דרגה. צילום: יעקב שקולניק
מצפה מכוור בנחל דרגה. צילום: יעקב שקולניק
: 8

מסלול למיטיבי לכת


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תוך כדי לקיחת אויר נזכר בסיפורו של שמעון בר כוכבא, ממנהיגי מרד היהודים ברומאים בין השנים 132 ל-136 לספירה.

 

תיאור המסלול

סימונים וסיפורים
תחילת המסלול בשביל המסומן בירוק. לאחר הליכה של כקילומטר אנו פונים לשביל בסימון שחור ומתחילים את הירידה לקניון נחל דרגה, יש להיעזר בידיות האחיזה במהלך הירידה.
בדרכנו מטה אל תחתית הערוץ אנו חולפים על אנדרטאות לאותו מרד בדמות מערות מוראבעת: מכלול של ארבע מערות ששימשו כמקומות מפלט ומסתור מפני הרומאים שהיו נחושים לחסל את המרד ולרדוף את אחרוני המתקוממים. פתח חלק מהמערות ניכר בצורה המרובעת שלהן, ומכאן לקוח שמן .

בשנות ה-50 של המאה ה-20 חפר במקום הכומר דה- וו אשר חשף מגילות ופפירוסים שעליהם כתוב שמו הברור של שמעון כאשר הוא חתום על פקודות והוראות הקשורות במרד (ניתן לעלות לפתח המערה הראשית אך אין להיכנס, כל הנכנס הרי נוטל עליו עול מרד במלכות!). נחזור לשביל השחור ונמשיך עד למפגש הנחלים דרגה תקוע, נקרר את עצמנו בשכיבה על סלע קריר ואם נשמור על השקט נזכה קרוב לודאי לביקור של יעלים המהלכים מעל תהומות או בביקור של טריסטמית, מין של זרזיר חברותי ביותר שיצטרף אלינו במטרה לטעום מין המזון שהבאנו איתנו לטיול. נחצה את ערוץ הנחל לצד הדרומי ונטפס מעלה בשביל המסומן אדום. לאחר העלייה התלולה נתקדם בנוף מבותר על גבי רמה, כך נמשיך עד הגיענו לראש מעלה "ראס נקב חמר" (או בעברית ראש מעלה החמור). זהו מעלה קדום העולה מים המלח אל במת השוליים המזרחית בדרך קיצור למדבר. כדאי ואף מומלץ לפנות דרומה וליהנות מתצפית "מצפה מיכוור" פינת צל נוח לאכילה ומנוחה וכן תצפית מרהיבה על ים המלח, הרי מואב וכל מה שביניהם.
נחזור לראש המעלה ונרד בשביל מסומן כחול אל קיבוץ מצפה שלם. כאן בשער הכניסה לקיבוץ מסתיים הטיול.

רקע היסטורי על המקום

ראשוני המבקרים במרומי מצוק ההעתקים לאחר מלחמת ששת הימים (1967) זכו לראות את ההכנות שנעשו על ידי הצבא הירדני להכשרת נקודה צבאית במקום. אילו הייתה מתארכת תקופת ההמתנה טרם המלחמה בעוד פרק זמן, היינו זוכים במבנה משטרה ירדני בדומה למבנה המשטרה ברוג'ום א- נקה. שרשרת מבנים אלו סייעו למשטרת הספר הירדנית לשלוט במרחב מדבר יהודה. המלך חוסיין לא בטח בנתיניו ממערב לירדן ועל כן נזקק לשלוט על האגף המזרחי באמצעות בדואים מקומיים מעבר הירדן, הנאמנים לבית המלוכה ההאשמי. כאמור תוכניות לחוד ומציאות שונה הכתיבו למלך להמר על הקלפים הלא מנצחים: המבנה לא הוקם ומאז מטיילים, יחידות צבאיות, אוהבי שקט ושאר רעיונות פוקדים את המקום. מייד לאחר שנדמו הדי רעמי התותחים חזר השקט לשרור במקום , אך לא לזמן רב. הצבא הישראלי החליט כי מה שטוב ללגיון הירדני ראוי גם לצה"ל והוקם במקום מחנה צבאי.

בנוסף, בשנים הללו הפכו רעיונות פוליטיים למתווה בשטח: באמצעות גרעין נחל הקימו במצוק היאחזות צבאית אשר אליה הגיע מיטב הנוער הישראלי במסגרת שרותם הצבאי אשר ביטא את רוח החלוציות שקיננה בקרבו. למרות עוז הרוח, קשיים לוגיסטיים חייבו את מקבלי ההחלטות לוותר על ישוב אזרחי בראש המצוק וכך נדד קיבוץ מצפה שלם בשנת 1976 למדרגת הסחף שבין שפכי הנחלים דרגה וחצצון על חוף ים המלח. נקודת ההיאחזות הפכה לימים לכפר נופש המכונה "מצוקי דרגות".

מקור השם "מצפה שלם"

השם למקום "מצפה שלם" הוענק על ידי אלוף פיקוד המרכז באותם הימים, רחבעם זאבי (גנדי), לזכר מורו הנערץ נתן שלם חוקר, גיאוגרף וגיאולוג. שלם עלה לישראל מסלוניקי ממשפחה מסורתית וציונית, הוא תואר על ידי תלמידיו כמשוטט הכי חשוב באגודת המשוטטים בארץ ישראל, אשר הכיר את הארץ על בוריה הודות לשיטוטיו הרבים ברחבי הארץ.

 

איך להגיע

תחילת המסלול בכפר הנופש מצוקי דרגות, אליו מגיעים מהסתעפות בכביש ים המלח, כביש מספר 90, בקילומטר ה-257 הצמוד למחסום הצבאי. הכביש מטפס בתלילות מעלה ומלווה את תוואי השביל הקדום נאקב תרבה שהחל בעינות תרבה "עינות סמר" וטיפס אל רמת המדבר בכיוון הכפר זעתרה.

 

הערה

חשוב לדעת – המסלול דורש הקפצת רכבים.

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.