מסלול טיול בשמורת טבע הר הנגב - בעקבות האלה האטלנטית

שם כתב: סאס פיאלקו 04.06.2019

הימצאותם של האלות האטלנטיות בנגב הם עדות לתקופה בה כמות המשקעים היתה רבה יותר באזור ואפשרה את קיומו של העץ. יש המתארכים את גיל האלות "הוותיקות" לכדי 800 שנה!

נחל חמת בשמורת טבע הר הנגב - רשות הטבע והגנים

יש משהוא מרגיע ומהנה בישיבה סתם כך תחת עץ בלב מדבר. לזה תוסיפו ספלון קפה מהביל וחבורה טובה ולא צריך יותר מזה. הפעם "בחרתי לשבת" בצל האלה האטלנטית. הרבה עוצמה ויופי נמזגו בה ואין תמה שמשחר ההיסטוריה שמשה האלה מקום של פולחן, שבו האדם מתחבר עם הנשגב ממנו…

מידע שימושי

דרגת קושי: קל למשפחות
סוג המסלול: מעגלי
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
משך הטיול: בין שעתיים לארבע שעות
עונה מומלצת-כל השנה
אופי הטיול-מסלול ברכב משולב בהליכה מתאים לכל גיל

במקרא מוזכרת האלה מספר פעמים. יש הגורסים שהאלה והאלון הדומים במראה ובנוף הם שמות כללים במקרא לעצים גדולים וחסונים.

בסמוך לעצים אלו צויינו בעבר אירועים חשובים

התגלות המלאך לגדעון (שופטים ו' 11), שאול נקבר תחת האלה (דברי הימים א 12), מזבחות ובמות פולחן נבנו "מתחת כל עץ רענן ותחת כל אלה עבותה"(יחזקאל י 13), "ועל הגבעות יקטרו, תחת אלון ולבנה ואלה כי טוב צילה"(הושע ד' 13).

מסלול הטיול

אז איפה נפגוש באלה?

בדרכנו דרומה על כביש 40, נמשיך אל עבר מצפה רמון. כאן ממוקם פארק הרמון (על-פי השילוט, בכניסה לעיר) וזוהי הזדמנות מצוינת לבקר במרכז המבקרים ובחי רמון, להתעדכן לגבי אפשרויות הטיול ולהצטייד במפות ודפי הסבר. למבקרים במרכז מומלץ לעלות אל המצפור שבגג המבנה – לזכרה של אופירה צוקר, לתצפית אל נופי המכתש. בלב המצפור הוצבו שעון שמש ייחודי וארבע לוחות המכוונות אל הנוף.

זהו, אנו בדרכנו אל האלה, לא לפני שהצטיידנו במים ולבוש מתאים לעונה זו וכמובן מצלמה. האלה האטלנטית פוטוגנית מאוד. תוסיפו לזה את נופי הר הנגב הגבוה והנה לכם צילום מרהיב…
ממרכז המבקרים נחזור על עקבותינו בכביש 40 ונגיע עד צומת הרוחות (משולטת). צומת הרוחות מסתעפת מערבה מהכביש וחוצה את האזור הנקרא מישור הרוחות. נחלוף על פני בה"ד 1 וקריית המטווחים. משמאל לנו נמצא אתר התיירות "סוכה במדבר". שימו לב בקצה מישור הרוחות, הכביש נעשה צר ומפותל בעת שהוא יורד אל ערוץ נחל ניצנה ובור חמת. נעצור על יד הבור (על-פי השילוט) ומדרום מערב לו נפגוש את האלה האטלנטית הראשונה.
בארצנו צומחים חמישה מיני אלה. האלה הארץ ישראלית, האלה האמיתית, אלת המסטיק (אשר מזן מיוחד שלה מפיקים את המסטיקא), אלת הכילאיים, שהינה מיזוג בין אלת המסטיק והאלה הארץ ישראלית …והאחרונה האלה האטלנטית. מוצאה של האחרונה באירן ותפוצתה מגעת עד הרי האטלס במרוקו ומכאן גם שמה. בארץ היא גדלה בגליל התחתון, בצפון עמק החולה ובגולן. כאלף עצים פזורים בהר הנגב הגבוה, בנחל כרכם, נחל ערוד, נחל בוטם ובנחל בטמים באזור אילת. ידוע גם על ריכוז קטן של אלות ממין קרוב בסיני.

הימצאותם של האלות האטלנטיות בנגב הם עדות לתקופה בה כמות המשקעים היתה רבה יותר באזור ואפשרה את קיומו של העץ. יש המתארכים את גיל האלות "הוותיקות" לכדי 800 שנה!

העצים ששרדו כאן מצאו נישות אקולוגיות המדמות במעט את התנאים ששררו כאו בעבר. האלה שולחת את שורשיה אל מים החבויים מן העין, מתחת לחלוקי ערוץ הנחל וכך היא מצליחה לשרוד תנאים קשים וקיצוניים של יובש .
מדי עונה לובשת האלה מופע שונה וכובש לב. בחורף היא עומדת בשלכת, אך בעת בוא האביב מוריקות האלות ומהוות כתמי צבע ירוק ועז על רקע הגבעות החשופות. לזה נוסף גם הצבע האדום הבוהק המאפיין את הפירות הנישאים על העץ הנקבי, בעוד שהעץ הזכרי נושא את האבקנים.
רבים השימושים שמצא האדם באלה זו: באוהל הבדואי ניתקל בג'ורן (עלי ומכתש) בו יטחן המארח את הקפה לאורחיו. הג'ורון המשובח מקורו בגזע האלה הנוחה מאוד לחריטת חפצים גליליים. מפירות האלה ניתן גם להפיק שמן בכמויות קטנות. הוספת מספר גרגרים טבולים בשמן למדורה מעלה ניחוח נעים במיוחד. מהפירות מפיקים גם חומרי בורסקאות המשמשים בתהליך עיבוד העורות וכמובן לא נפקד מקומן של השימושים הרפואיים למגוון תחלואים החל מכאב שיניים, בעיות מעיים, מיחושים למיניהם, צרבות ושיגרון …אכן בית חולים שדה! יש ונפגוש באלה "דומעת". הדמעות אינן אלא טיפות שרף הניגרות במקום שנפצעה רקמת העץ…
שימו לב האלה האטלנטית הנה עץ מוגן. ריכוז האלות כאן נדיר ובעל חשיבות בקנה מידה עולמי. נהנה מצילה ומיופייה, אך אל לנו לקטוף או ללקט פרי. גם הבערת אש בקרבתה אסורה. ככלל בעת טיול, רצוי להצטייד בגזיה כדי להימנע מליקוט וקטיפה של עצים המשמשים את בעלי החיים.
אם נחפוץ להזין את עיננו באלות נוספות נמשיך בנסיעה לאורכו של הכביש לכיוון הר חריף. בדרך נמצא מספר לא מבוטל של אלות הגדלות בערוצי הנחלים בקרבת תוואי הכביש (נחל ניצנה, נחל לוץ,נחל אלות). כעבור 20 דקות נפנה צפונה על פי השילוט לבורות לוץ. נחנה את הרכב ונצא ל מסלולרגלי מעגלי, הנמשך כשעתיים (מסומן במפת סימון שבילים, מספר 18 ), אל ערוץ נחל אלות. נוכל שוב להתפעם מהמראה הציורי של האלות ומשלל הצורות שפיסל בהן הטבע.