מסלול טיול מומלץ בנחל עמוד עילי: מחניון העיקול לבריכת שכווי דרך הבוסתן

שם כתב: יעקב שקולניק 25.03.2019

בשמורת טבע הר מירון תמצאו שילוב מרתק של טבע ומורשת אדם – פלג איתן, בריכות בין סלעים, צומח עשיר של גדות נחלים ועדויות לימי תור הזהב של צפת.

נחל עמוד. מחניון העיקול לבריכת שכווי. צילום: יעקב שקולניק נחל עמוד מחניון העיקול לבריכת שכווי. צילום: יעקב שקולניק

אופי הטיול: מסלול מעגלי, מתאים למשפחות חובבות הליכה (לילדים מגיל 8 שמורגלים בהליכה).
אורך המסלול: כ-6 ק"מ.
משך הטיול: 4-3 שעות.
נקודת מוצא וסיום: חניון העיקול, ממערב לעיקול כביש כפר שמאי-מירון (כביש 866 בין סימני ק"מ 41­-42).

המסלול

ממחניון העיקול יורדים בנחל מירון וחוצים במעבר תת-קרקעי את כביש 866 (סימון שבילים שחור, חופף לשביל ישראל). השביל יורד בצל עצי מחט ועצי חורש ומגיע לעין יקים, בפתח נחל עמוד. ליד בית המשאבות הגדול של המעיין צומח עץ אגוז מלך יפהפה. השם עין יקים מנציח את שמה של משפחת כוהנים בשם זה, שעברה לגליל לאחר חורבן הבית השני.

מעין יקים ממשיכים בעקבות אמת המים (סימון שחור) לבריכה – פינת חמד לעצירה ולמנוחה. למרגלות הבריכה פורצים המים במזרקה קטנה ובסמוך לה שיקמו פקחי רשות הטבע והגנים בוסתן ישן, הממחיש את שיטות העיבוד של החקלאות ההררית המסורתית. עצי הלימון הרבים שגדלו בסביבה בעבר העניקו לקטע זה של הנחל את השם "ואדי למון" (נחל לימון). מול הבוסתן ממערב לשביל נראים שרידי בית חווה הנשען על שני קמרונות.

בקצה הבוסתן נפרסים הנופים המרהיבים של השמורה. השביל חולף על פני שביל מסומן ירוק ומגיע למבנה אבן גדול ששוקם בחלקו. בבית הזה פעלה במאה ה-16 מבטשה גדולה, ולידו שביל מסומן שחור. הממהרים יכולים לשוב בו מיד שמאלה, במעלה הנחל, בחזרה לעין יקים. האחרים ממשיכים במורד השביל הכחול וחוצים את הנחל על גשר אבן ישן אל בריכות רדודות של מים צלולים. אלה בריכות שכווי. עצי דולב גדולים, עצי תאנה ושרידי מבנה עזוב של טחנת קמח ישנה הם תפאורה נאה לבריכות המים.

בריכות שכווי מציינות את קצה המסלול. מכאן שבים במעלה השביל לגשרון האבן, אך ממשיכים היישר לפנים במעלה שביל מסומן כחול. עד מהרה מגיעים למקום שבו נחל עמוד פוגש את נחל מירון, שבא משמאל. עולים חזרה בנחל מירון. במפגש הנחלים יש לחצות את נחל עמוד ולטפס במדרגות החצובות בגדה הנגדית אל "פינת הקיסוס" – פינה שבה צומח מעין מסך של הצמח המטפס קיסוס החורש. מכאן עולים בנחל מירון דרך עין יקים לנקודת המוצא.

מסלול בריכות שכווי עין יקים. צילום: יעקב שקולניק

חניון יום

חניון העיקול: בערוץ נחל מירון, ממערב לעיקול כביש כפר שמאי-מירון (כביש 866 בין סימני ק"מ 41­-42). בחניון יש שולחנות פיקניק וברזי מים בצל יער מחטני.

לינה בשטח

חניון העיקול: בחניון יש שולחנות פיקניק בצל יער מחטני.

כלבים

אין להכניס כלבים לשמורה.

איך להגיע?

חניון העיקול, ממערב לעיקול כביש כפר שמאי-מירון (כביש 866 בין סימני ק"מ 41­-42).

איך להגיע לתחנת המידע?

במקום אין תחנת מידע נייחת אלא ישנו מדריך המסייר במסלול ונותן מידע.

לטייל נכון באזור

  • יש להצטייד בכמות מספקת של מי שתייה.
  • אין לשתות ממי נחל עמוד.
  • אין להדליק אש בתחומי השמורה.
  • שעות ביקור בשמורה: באפריל-ספטמבר 17:00-8:00, באוקטובר-מרץ 16:00-8:00. ביום שישי ובערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם. הכניסה לשמורה מותרת עד שעתיים לפני הסגירה.
משטרת עין תינה. מחניות העיקול לבריכות השכווי. צילום: יעקב שקולניק

מסלולי טיול בשמורה