מחניון העיקול לבריכת שכווי דרך הבוסתן - המלצה למסלול טיול בנחל עמוד עילי בשמורת טבע הר מירון

שם כתב: יעקב שקולניק 25.03.2019

בשמורת טבע הר מירון תמצאו שילוב מרתק של טבע ומורשת אדם – פלג איתן, בריכות בין סלעים, צומח עשיר של גדות נחלים ועדויות לימי תור הזהב של צפת.

נחל עמוד מחניון העיקול לבריכת שכווי. צילום: יעקב שקולניק
מסלול בריכות שכווי עין יקים. צילום: יעקב שקולניק
משטרת עין תינה בנחל עמוד. צילום: יעקב שקולניק
: 2

אורך המסלול: כ-6 ק"מ.

משך המסלול: 4-3 שעות.


אופי הטיול: מסלול מעגלי, מתאים למשפחות חובבות הליכה (לילדים מגיל 8 שמורגלים בהליכה).


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חניון העיקול, ממערב לעיקול כביש כפר שמאי-מירון (כביש 866 בין סימני ק"מ 41­-42).

ממחניון העיקול יורדים בנחל מירון וחוצים במעבר תת-קרקעי את כביש 866 (סימון שבילים שחור, חופף לשביל ישראל). השביל יורד בצל עצי מחט ועצי חורש ומגיע לעין יקים, בפתח נחל עמוד. ליד בית המשאבות הגדול של המעיין צומח עץ אגוז מלך יפהפה. השם עין יקים מנציח את שמה של משפחת כוהנים בשם זה, שעברה לגליל לאחר חורבן הבית השני.

מעין יקים ממשיכים בעקבות אמת המים (סימון שחור) לבריכה – פינת חמד לעצירה ולמנוחה. למרגלות הבריכה פורצים המים במזרקה קטנה ובסמוך לה שיקמו פקחי רשות הטבע והגנים בוסתן ישן, הממחיש את שיטות העיבוד של החקלאות ההררית המסורתית. עצי הלימון הרבים שגדלו בסביבה בעבר העניקו לקטע זה של הנחל את השם "ואדי למון" (נחל לימון). מול הבוסתן ממערב לשביל נראים שרידי בית חווה הנשען על שני קמרונות.

בקצה הבוסתן נפרסים הנופים המרהיבים של השמורה. השביל חולף על פני שביל מסומן ירוק ומגיע למבנה אבן גדול ששוקם בחלקו. בבית הזה פעלה במאה ה-16 מבטשה גדולה, ולידו שביל מסומן שחור. הממהרים יכולים לשוב בו מיד שמאלה, במעלה הנחל, בחזרה לעין יקים. האחרים ממשיכים במורד השביל הכחול וחוצים את הנחל על גשר אבן ישן אל בריכות רדודות של מים צלולים. אלה בריכות שכווי. עצי דולב גדולים, עצי תאנה ושרידי מבנה עזוב של טחנת קמח ישנה הם תפאורה נאה לבריכות המים.

בריכות שכווי מציינות את קצה המסלול. מכאן שבים במעלה השביל לגשרון האבן, אך ממשיכים היישר לפנים במעלה שביל מסומן כחול. עד מהרה מגיעים למקום שבו נחל עמוד פוגש את נחל מירון, שבא משמאל. עולים חזרה בנחל מירון. במפגש הנחלים יש לחצות את נחל עמוד ולטפס במדרגות החצובות בגדה הנגדית אל "פינת הקיסוס" – פינה שבה צומח מעין מסך של הצמח המטפס קיסוס החורש. מכאן עולים בנחל מירון דרך עין יקים לנקודת המוצא.

לינה בשטח

חניון העיקול: בחניון יש שולחנות פיקניק בצל יער מחטני.

איך להגיע

חניון העיקול, ממערב לעיקול כביש כפר שמאי-מירון (כביש 866 בין סימני ק"מ 41­-42).

 

הערות

  • אין לשתות ממי נחל עמוד.
  • אין להדליק אש בתחומי השמורה.
  • שעות ביקור בשמורה: באפריל-ספטמבר 17:00-8:00, באוקטובר-מרץ 16:00-8:00. ביום שישי ובערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם. הכניסה לשמורה מותרת עד שעתיים לפני הסגירה.
המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.