מסלול טיול מודולרי מהעמקים לגליל העליון: יום, לילה ויום של מסלולי מים

12.06.2019

36 שעות בשטח - החבילה הרטובה - מהעמקים דרך הכנרת ועד לגליל העליון.
המסלול הופיע במוסף "מסלול" שהתפרסם בעיתון ידיעות אחרונות באוקטובר 2009

זרימה במפלי פרוד מרכז חינוך והסברה גליל עליון

מידע שימושי

משך הסיור: 36 שעות בשטח.
עונה מומלצת: כל השנה.
אופי הטיול: חבילה רטובה.
דמי כניסה: כן.
דרגת קושי: מאמץ קל
מיועד ל: הולכי רגל ורכב רגיל

איך מגיעים

הגעה: גן לאומי מעיין חרוד נמצא בין עפולה לבית שאן, על כביש 71. כעשרה ק"מ מעפולה יש לפנות לכיוון היישוב גדעונה.

תחנה ראשונה: מעיין חרוד / גן השלושה / נחל הקיבוצים ועין שוקק

את הבוקר אפשר לפתוח בגרסת מסלול מים "לייט" (במילים אחרות – בלי לטבול): ברוכים הבאים למעיין חרוד, גן לאומי שכל-כולו מוקדש לאלו המבקשים אחר טיול נינוח לצד המים, עם הרבה מדשאות מוריקות וגם כמה סיפורים היסטוריים. כאן, כדי בכל זאת להרגיש שעשיתם משהו מועיל ולא רק פיקניק של בוקר, בקרו ב"מערת גדעון", ממנה נובע מעיין חרוד, המזין את תעלות המים שסביבכם וגם את שדות העמק. על פי המסורת, פה ערך השופט התנ"כי גדעון את "מבחן הליקוק" ללוחמיו – הוא בחר את הטובים והאמיצים שבהם לפי האופן בו כרעו לשתות מן המים. לא זוכרים איך זה בדיוק התבצע? עשו את מה שעושים באדיקות רבה מורי דרך קשישים – הצטיידו בספר תנ"ך (שופטים, ז') וקראו בזמן אמת. האפקט יהיה מרשים למדי..
מי שמעדיף להתחיל את היום ישר בתוך המים, יפנה אל המקום שאותו הגדיר בעבר המגזין האמריקאי "טיים" כ"אחד מעשרים פארקי המים היפים בעולם". תקראו שוב את המשפט הזה – הכל אמת לאמיתה. זהו גן השלושה, המוכר לכם יותר בשם "סחנה".

מתחם יפהפה זה, שגם בימים עמוסים ניתן למצוא בו פינות שקטות יחסית, מציע מעיין שנובע מתחת לבריכה טבעית, תעלות ומפלי מים יפים וגם גשרוני אבן שמוסיפים הרבה לאווירה. כנסו, טבלו, השפריצו ושכחו מהעולם.
ומאחר שמים – במיוחד הרבה מים – עושים את האדם די רעב, הצטיידו מראש במצרכים למנגל מושקע במיוחד. כאן, זוהי חובה נעימה. עוד במקום: שחזור של מחנה תל עמל, שהיה ראשון יישובי חומה ומגדל.
הגעה: נוסעים על כביש עפולה-בית-שאן (מס' 71) ובצומת השיטה פונים דרומה לכביש מס' 669. מכאן על פי השילוט.
האופציה השלישית עבור תחנת ההתחלה שלכם כוללת גם מים, גם הליכה וגם נוף יפהפה שייחרת בזיכרונכם עוד זמן רב. זה המסלול הנמתח לצד נחל הקיבוצים עד עין שוקק, וחזרה לנקודת ההתחלה. עניין של שעה וחצי או יותר של הליכה קלה ומישורית ברובה. כבר בנקודת ההתחלה ימתינו לכם בריכות מים שבהן ניתן לשכשך בכיף. מכאן ממשיכים מערבה, על דרך עפר החולפת לצד נחל הקיבוצים. שמו ניתן לו בזכות העובדה שהוא מקבץ יחדיו כמה פלגי מים, ולא בגלל קיבוצי האזור. תמיד טוב לדעת.
חולפים לצד צמחיית נחלים צפופה כסוף, קנה וסמר, ומגיעים לגשר. חוצים לצד השני באזור תחנת השאיבה וממשיכים דרומה. הר הגלבוע האדיר שמתרומם מולכם יהווה נקודת ציון שאי אפשר יהיה להתעלם ממנה. עוד פחות מקילומטר והגעתם למבנה אבן קטן וממנו לעמק אינטימי שבלבו ממתינה לכם בריכת המים הצלולה של עין שוקק. אם המקום אינו הומה, הרווחתם דגימה פסטורלית של גן עדן אמיתי. באחריות.
מכאן יש שתי אופציות לחזור אל הרכב: באותה הדרך שממנה הגעתם, או להקיף את המעיין, לפנות לכיוון מתקני שאיבה ולעלות לעבר תעלת בטון המובילה את מי המעיין אל האופק. לכו לצד התעלה עד שתופיע משמאל טחנת קמח עתיקה שצמחייה עבותה מכסה את קירותיה. עוד כמה דקות של הליכה ופונים שמאלה (צפונה), אל השביל שיחזיר אתכם אל הרכב שממתין בחורשת האקליפטוסים.
הגעה: בצומת השיטה שעל כביש מס' 71 פונים דרומה לכביש מס' 669, חולפים על פני קיבוץ ניר דוד ובצומת הראשון פונים דרומה (שילוט לירושלים). לאחר כ-20 מטרים תופיע בצד ימין דרך עפר רחבה המובילה אל חורשת אקליפטוס המשמשת חניון.

תחנה שנייה: המג'רסה

התחנה השנייה שלכם להיום לא מביאה עמה דילמה במה לבחור. היעד שלכם הוא המג'רסה – אין טיול מים יותר רטוב מזה באזור (אלא אם אתם מתכוונים לצלוח את הכנרת). דורות של מטיילים רטובים גדלו על לגונה פראית-למחצה זו, ואם לא ביקרתם פה מעולם – זה הזמן שלכם לכפר על המחדל.
מג'רסה הוא רק כינוי למקום הקרוי באופן רשמי שפך נחל דליות בשמורת בית ציידה, השוכנת בצפון-מזרח הכנרת. זהו טיול קצר, קל, ובשל שנות הבצורת – גם לא ממש עמוק. אבל בכל זאת, מספיק רטוב כדי שתיאלצו לניילן היטב את הדברים היקרים לכם. חוץ ממים, יש כאן בריכות מים יפות לצד סבך של צמחייה שמזכירה לעיתים ג'ונגל קטן. בכל מקרה, הצטיידו בנעלים להליכה במים וגם בבגד ים. תמיד טוב שיהיה.
הגעה: נוסעים על כביש מס' 92 הנמתח ממזרח לכנרת, ולא הרחק מצומת מעלה גמלא פונים על פי השילוט לשמורת בית ציידה.

תחנה שלישית: לינת שטח

אחרי יום די רטוב, הגיע הזמן להתכונן לשינה – ועדיף בשטח, כדי שהחיבר לאדמה ולטבע יהיה מוחלט. קמפינג שמכיל מינימום פינוק ומקסימום טבע פראי ממתין לכם בשמורת יהודיה שבגולן. מצד שני – תרתי משמע – תוכלו להישאר בגבולות הגליל וללון בחניון נחל עמוד. שני חניוני הלילה מכילים מזנון ועמדות בישול, אך לא הרבה יתר מזה. הצטיידו במים. מי שרוצה פינוק של ממש, וגם קרבה בלתי אמצעית למסלולים שמחכים לכם על הבוקר, יגיע לחורשת טל המטופחת, על משדאותיה ותעלות המים היפות שחולפות בשטחה. יש כאן מקלחות, שירותים, מזנון, ואפשרות לעשות שימוש בכירת גז מרכזית, תא מקרר וחיבור לחשמל. אפשר להביא אוהל מהבית או ללון בבונגלו.

דרכי התקשרות

פרטים על חניוני לילה אלו ואחרים – בטלפון *3639.

תחנה רביעית: נחל שניר / נחל חרמון / נחל עיון

קמתם מוקדם? מצוין, כך תוכלו בקלות להספיק שתיים מתוך שלוש האופציות שמציעה התחנה הרביעית בטיול שלכם. מתחילים.
את שמורת הטבע נחל שניר אתם מכירים בשמה הפופולרי – החצבאני. השמורה המטופחת מציעה מסלולי הליכה קלים לצד הנחל, שרוב שטחו מצי למעשה בחוצלארץ (לבנון). כיובל המרכזי של נהר הירדן, הוא מתפתל וגועש בעוז, מייצר פינות קסומות ומוצלות לצד הסבך, ובכלל – עושה טוב על הנשמה. שמורת הטבע מציעה שלושה מסלולים שונים. הקצר שבהם מתחיל וכבר מסתיים, לכן מומלץ ללכת על הבינוני או על הארוך (שגם הוא לא ממש ארוך מדי. כולה שני ק"מ, עם טבילות הכרחיות).
הגעה: מקרית שמונה ממשיכים מזרחה על כביש מס' 99, עד קיבוץ הגושרים ומשם לפי השילוט.
טיול בראש אחר מציע נחל חרמון (הבניאס, בשבילכם). למה בראש אחר? בזכות הערך המוסף ההיסטורי המרתק שמציעה שמורה זו. נראה כי לא בכדי חמדו כה רבים את המקום: היוונים, הרומאים, המלך הורדוס (שבנה במערה מקדש לכבוד הקיסר אוגוסטוס), ישו (שהגיע הנה והעניק לפטרוס את מפתחות מלכות השמיים), הצלבנים, וגם אתם.
תמצאו פה שרידי מקדשים קדומים, מפל גבוה ושלל מסלולי הליכה נינוחים לצד המים. אגב, האם שאתם את עצמכם מהיכן הגיע השם בניאס? במיתולוגיה היוונית מסופר על פאן, שחציו אדם וחציו תיש. תלאות רבות הוא עבר בחייו, בעיקר בשל מראהו הא שגרתי והעובדה שכל מי שפגש בו נתקף פאניקה (כן, יש האומרים שיש קירבה לשונית). היוונים שהגיעו לאזור זה קידשו את המערה המצויה כאן לטובת פאן, ומכאן השם פאניס, שהפך בערבית לבניאס. הנה, קיבלתם טיול עם סיפור.
הגעה: נוסעים על כביש קרית שמונה-מסעדה (מס' 99) ופונים לשמורה לפי השילוט, כ-3 ק"מ מזרחית לקיבוץ שניר.

ואחרון חביב להיום הוא נחל עיון

שבקיץ האחרון שכה במתנה חיונית, בדמות מים טריים וטובים שהוזרמו אליו באופן מלאכותי באדיבות אחיו השופע ממנו – נחל דן. כל זאת כדי להחיות אותו ואת של בעלי החיים והצמחים החיים לגדותיו. מה שנקרא "זכות הטבע למים". בכניסה מקבלים דפי הסבר והצעות למסלולים שונים ברחבי השמורה, הנמצאת כקילומטר מדרום למטולה. אם זהו הנחל השני שלכם להיום, נסו את המסלול הקצר, המרשים לא פחות מהארוך. נחל זה עובר בחלקו בערוץ עמוק, ומדי פעם נופל מטה ברעש גדול. כך למשל, במפל התנור המפורסם, המתנשא לגובה של כ-30 מטר. אל תפספסו.

איך מגיעים

הגעה: למסלול הקצר – מכביש ראש פינה-מטולה (מס' 90), פונים לפי השילוט בין סימני הק"מ 477-476