שמורת טבע חוף גדור: הדרך דרומה למצוקי גדור - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע חוף גדור

שם כתב: יעקב שקולניק ויעל לרנר 11.11.2019

מפרצונים קסומים בהם מי טורקיז וסלעי ענק, טיפוס על מצוקי כורכר אדירים, חיפוש עקבות בעלי חיים ומטווח נטוש. ברוכים הבאים לשמורת טבע חוף גדור!

מצוקי חוף גדור. צילום. יעקב שקולניק מצוקי חוף גדור. צילום. יעקב שקולניק
: 7

אורך המסלול: כ-4 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


 


מסלול קווי או מעגלי, קל.


* הטיול מתאים למשפחות, תינוקות במנשאים. בעת הטיול יש לשמור מרחק משפת המצוק.  • מצוקי כורכר אדירים

  • פריחה קיצית של חבצלת החוף ושל צמחיית חוף הים

  • מגוון גדול של עופות אופייניים לחופי ים

  • תצפית מרהיבה

  • מטווח נטוש


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הטבע חוף גדור, השוכנת בין חוף מכמורת לחוף אולגה, היא אחת מרצועות החוף היפות ביותר בישראל. בשמורה תמצאו מצוקי כורכר אדירים, הגבוה שבהם מתנשא לגובה של 40 מטרים, לצד מפרצונים קסומים, לגונות בצבע טורקיז, חי וצומח אופיינים לאיזור, שרידי מטווח נטוש ותצפית מרהיבה לעבר מישור החוף, מנתניה עד חדרה.

טיול קליל ויום בילוי מענג לכל המשפחה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: חוף מכמורת או רחבת החניה של חוף אולגה.

המסלול מתחיל בחוף המוכרז של גבעת אולגה בחדרה וממשיך דרומה אל לב השמורה עוד כ- 4 ק״מ. לאחר שמחנים את הרכב בחנייה המוסדרת (והחינמית) של החוף המוכרז, מתחילים לצעוד דרומה, אך לא על קו החוף, אלא לצדו – על גבי רכסי הכורכר. אין כאן שביל מסומן, אלא שבילים קטנים המובילים לאותו מקום. כדאי לבחור באחד מהשבילים, ולחפש עקבות של בעלי החיים המתגוררים בשמורה כמו שועלים, דורבנים, גרבילים ועוד, או ליהנות מפריחת חבצלות חוף ופרחי נר הלילה בעונת הפריחה. 

השביל מטפס אל פסגת המצוק, ומשם נשקף נוף מרהיב של מישור החוף – מנתניה בדרום ועד ארובות תחנת הכוח "אורות רבין" בצפון, ואף מעבר להן ביום שיש בו ראות טובה. התרחקו משפת המצוק והביטו בנוף עוצר הנשימה לכיוון הים: מפרצונים ציוריים בגווני כחול טורקיז. 

כקילומטר וקצת לאחר תחילת הטיול, תבחינו משמאלכם במבנה בטון נטוש. מדובר במה שנותר ממטווח בריטי שפעל כאן בימי המנדט. מהמטווח הבריטי חוזרים אל מרומי מצוק הכורכר, ומטפסים לראש תל גדור. כאן תוכלו ליהנות, שוב, מנוף מרהיב! המשיכו לצעוד דרומה לכיוון חוף ים בתולי המכונה ׳המפרץ הסיני׳. המפרץ היפהפה מכונה כך על שמה של קבוצת עולים שבימי מלחמת העולם השנייה מצאה מקלט בסין. לאחר שעלתה ארצה, בשלהי שנות ה-40, התיישבו חבריה בגבעת אולגה ונהגו לנפוש במפרץ זה. כשני ק"מ מפרידים בינינו לרחבת החניה של מכמורת – עולם של נופים, צמחייה וערוצים עמוקים החורצים ברכס הכורכר. בקצה הצפוני של מכמורת, ליד מה שהיה פעם כפר נופש, פונים מערבה ואחר כך דרומה ומגיעים חיש קל לנקודת המוצא. אפשרות אחרת היא לחזור דרך קו החוף היפהפה לעבור במפרצונים שבהם עולם ומלואו של יצורי ים כמו סרטנים וחלזונות, נוף מצוקי הכורכר האדירים, פינות חמד חבויות וכל מה שיוצר סיום נפלא ליום מענג!

 

הערות

  • החוף אינו מוכרז ואין בו שירותי הצלה.
  • הטיול מתאים למשפחות, תינוקות במנשאים. בעת הטיול יש לשמור מרחק משפת המצוק.

איך להגיע?

  • כניסה דרומית: ממחלף ינאי פונים למכמורת. חולפים על פני הכניסה למכמורת וממשיכים  צפונה עוד כ-300 מ' לרחבת החניה.
  • כניסה צפונית: רחבת החניה של חוף אולגה, דרום חדרה.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע חוף גדור