חורשת גדעון: הצעה למסלול טיול בעמק חרוד

מאת: אייל שפירא 09.01.2022

גן לאומי מעיין חרוד עמוס מדי? קבלו טיול אלטרנטיבי

חורשת גדעון - צלמה שקמה בדני אביטן חורשת גדעון - צלמה שקמה בדני אביטן
חורשת גדעון - צלמה שקמה בדני אביטן
חורשת גדעון - צלמה שקמה בדני אביטן

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2 ק"מ- מסלול קווי, ק"מ אחד- מסלול מעגלי


משך המסלול: שעה עד שעתיים


 


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל, מעגלי או קווי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


חורשת גדעון המטופחת היא פינת חמד פחות מוכרת בעמק חרוד. היא מציעה שבילי טיול נעימים, בריכת שכשוך חמודה, סיפורים היסטוריים מרתקים וגם פארק חושים מפתיע

נקודת מוצא וסיום: "חורשת גדעון" בווייז. לאתר שני חניוני רכב סמוכים

עונה מומלצת:  כל השנה

טריוויה לדרך: השופט גדעון בן יואש שימש דוגמה אישית ללוחמיו. ידועה אמרתו המפורסמת "ממני תראו וכן תעשו". משפט זה מלווה את מפקדי צה"ל גם כיום

מסתבר שיש עדיין מקומות פחות מוכרים באזור העמקים המטויילים ביותר בישראל, הלוא הם עמק המעיינות ועמק חרוד הסמוך. כמובן, "פחות מוכר" הוא עניין יחסי, אך כאשר גן לאומי גן השלושה (סחנה) או גן לאומי מעיין חרוד גדושים במטיילים, יש סיכוי לא רע למצוא פינות חמד מדליקות, הכוללות שכשוכים ושפריצים, ללא יותר מדי עומס.

זה הזמן להכיר את חורשת גדעון, שבה זורמים מימיו של מעין חרוד הסמוך. כאן, הוחלט לפני מספר שנים להחזיר את המים לטבע ולשקם את הנחל  בידי רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי ובשותפות עם קק"ל, רט"ג, המועצה האיזורית גלבוע, המשרד להגה"ס, משרד החקלאות ואגודת המים חרוד. החורשה במתכונתה הנוכחי נחנכה בשנת 2017. נוסף על הסדרת הפלג וגדותיו, בוצעו במקום עבודות לשיקום אקולוגי, ניטעו עצי חורש ובוסתן ממינים שונים, וכן שוקמה צמחיית הנחלים. בין השאר, ניטעו בחורשה עצי רימון, תאנה וזית, וכן אלה אטלנטית וכליל החורש.

התוצאה היא פינת חמד יפהפייה, שבה שביל טיול מעגלי של פחות מקילומטר, או לחלופין, מסלול קווי באורך של כשני ק"מ לכל כיוון, שייקח אתכם לכיוון מזרח וצפון עד המפגש עם הערוץ המרכזי של נחל חרוד. אבל אל תתנו למרחקים הצנועים להטעות אתכם – מדובר במרחב חמוד להפליא, שבו ניתן להעביר כמה שעות נינוחות. אז נא לא לשכוח להצטייד בהתאם, כי זה עומד להיות פיקניק מושקע למדי. חובה להצטייד בשקית אשפה ולהשליכה לפחים הגדולים בחניה.

שבילי הטיול יובילו אתכם אל בריכת שכשוך קטנה, ובהמשך – אל שרידיהן של צמד טחנות קמח עתיקות, שרובצות על הנחל.

וכפי שבוודאי אתם מנחשים, החורשה קרויה בשמו של גדעון בן יואש, השופט המקראי שמונצח גם באתר מערת גדעון שבגן לאומי מעין חרוד הסמוך. באזור זה הוא קבע את מחנהו הצבאי, ואף ערך פה את מה שמכונה "מבחן הליקוק", שבאמצעותו בחר את הלוחמים האמיצים ביותר של צבאו. חובבי טיולים עם ספרי תנ"ך (כן, עוד יש כאלו), מוזמנים לפתוח את ספר שופטים, פרק ז', ולצטט.

כך או אחרת, השביל משולט היטב (כולל לוחות הסבר מאירי עיניים) ואין סיכוי שתלכו לאיבוד. בנוסף, ניתן לרכוב כאן על אופניים – בילוי משפחתי מושלם לצד המים.

ואם אתם כבר כאן, כדאי לדגום את פארק החושים שהוקם בסמוך. הוא משתרע על פני כשבעה דונמים, ובו מתקנים שיאתגרו את החושים השונים, ממגלשה ענקית שאורכה כעשרה מטרים ועד מתקני טיפוס טבעיים ומתקן לבחינת שיווי המשקל שלכם.

איך להגיע?
כתבו בוויז: חורשת גדעון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.