מסלולי סתיו בגולן

06.09.2018

הטבע מתחדש ולובש גוונים של סתיו בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים, ואתם מוזמנים ליהנות מתצפיות נוף, מפריחת החצבים, משלכת מרהיבה ומנדידת החסידות.

מרכז חינוך והסברה גולן

צפון הגולן:

תל קצעה: יער מהאגדות, אלונים גדולים ומרשימים, קריר ונעים גם בקיץ!

 • סוג: רגל
  דרגת קושי: קל- משפחות עם מנשאים
  אורך המסלול (ק"מ): 2 ק"מ
  עונה מומלצת: כל השנה

סימון שבילים: כחול- אדום

משך הטיול: כ-שעה

כיצד מגיעים: תחילת המסלול  ע"י עיקול בק"מ 85 בכביש מסעדה – בוקעתא (כביש 98). יש לחנות את הרכב על דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול.

הטיול מתחיל  בדרך העוברת בתוך יער האלונים ומשם ממשיכה לראש התל הגעשי- 'קצעה' בינות למטעי תפוחים. מראש התל שגובהו 1099 מ' נשקפת תצפית נוף מרהיבה לכיוון החרמון.

מפסגת התל יורד שביל צר המסומן כחול גם כן. כאן משתנה הנוף והמטיילים יוכלו להנות מיער אמיתי!  זה המקום להבחין בין שני מיני האלון הצומחים ביער, האחד- אלון תולע, עם עלים גדולים ובלוטים מאורכים ואילו השני, אלון מצוי שאינו מתרגש ממזג האויר והוא ירוק עד, עם עלים חדים וקטנים ובלוטים קטנים וחמודים.

בהמשך השביל, ליד גדר אבן, יתחלף צבע סימון השבילים לאדום. השביל  מתפצל ויש לבחור במסלול הפונה ימינה בדרך שחופתה בבטון. בסופה של הדרך נמצא הכביש הראשי והליכה קצרה דרומה (כלומר ימינה) תחזיר את המטייל לנקודת ההתחלה.

הג'ובה הגדולה- מסלול קצר ומונגש (סלול) בתוך יער אלונים, לתצפית אל תופעה גיאולוגית מרשימה

 • סוג: רגל
  דרגת קושי: קל
  אורך המסלול (ק"מ): 1/2 ק"מ
  עונה מומלצת: כל השנה

סימון שבילים: שחור

כיצד מגיעים: נוסעים על כביש  978 לעבר הישוב אודם. כ- 200 מטרים אחרי הפניה לישוב אודם, משאל לכביש יוצא שביל המסומן בסימון שחור. נחנה בצד הכביש ונלך עם הסימון השחור.

 • רקע:

בתוך שמורת טבע יער אודם מסתתרות תופעות גיאולוגיות מרהיבות ביותר, 23 ג'ובות.

נתחיל ללכת לאורך סימון שבילים שחור בין עצי האלון משהו כמו 300 מטר, נגיע לשפת הבור העגול שקוטרו  כ- 250 מ' ועומקו כ- 70 מ' ומול עינינו תתגלה "הג'ובה הגדולה".

"הג'ובות" (בורות בערבית) הן עקבות של פעילות וולקאנית שדרך היווצרותן שנויה במחלוקת בין החוקרים, מה שלא מפריע לנו ליהנות מהתופעה. הסבר מקובל אך לא יחיד טוען, שהג'ובות נוצרו ככל הנראה מ"פיצוץ" של בועת מים שעלתה מבטן האדמה עם עליית הלבה.

חוזרים באותה הדרך.

 • עוד באזור: ביקור בכפרים הדרוזים, תצפית מברכת רם, קניות מסורתיות בעמק יעפורי, יער האיילים מושב אודם.

גן לאומי מבצר נמרוד-  מבצר מימי הביניים- המרשים והגדול ביותר בארץ ישראל כולה

משך הסיור בין שעה וחצי לשעתיים

שעות פעילות

קיץ- 8:00 – 17:00,  חורף 8:00 – 16:00. (כניסה עד שעה לפני הסגירה) בימי שישי וערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם.

דרגת קושי קלה

סימון:  משולט בחצים.

איך מגיעים: על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה), כ- 11 ק"מ מזרחית לצומת המצודות. בעליה לנווה אטיב.

על המסלול: גן לאומי מבצר נמרוד הוא אתר מרשים השוכן במדרונות החרמון, מעל למעיין בניאס. מכל פינה במבצר נראים גיאיות מיוערים ונופים נפלאים.
מסלול הסיור עובר בין מגדלי שמירה מרשימים ומאגרי מים, עד למגדל העוז (דון ז'ון) המרשים, שנבנה כמבצר פנימי העומד בזכות עצמו.
עניין מיוחד מספק מעבר הסתרים של המבצר, הבנוי מאבני ענק ויוצא מהמבצר דרך פתח המוסתר היטב מפני מי שנמצא מחוצה לו.
המבצר ידוע גם בשמו הערבי – קלעת סוביבה. הוא נבנה בשנת 1,228 על ידי אלמלכ אלעזיז עות'מן, מושל בניאס, כדי לחסום את הדרך בפני פלישת צבאו של פרידריך השני, שאיים לעלות מעכו לדמשק.
בשלב הראשון נבנה מבצר פשוט ובלתי מתוחכם, אך מאוחר יותר כבש הסולטן הממלוכי בייברס את המבצר, שהפך בימיו למתחם מבוצר ענק (אורכו כ- 400 מטר).

 

שמורת טבע תל דן:

משך הסיור בין שעה וחצי לשעתיים

שעות פעילות

קיץ- 8:00 – 17:00,  חורף 8:00 – 16:00. (כניסה עד שעה לפני הסגירה) בימי שישי וערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם.

דרגת קושי קלה

סימון:  שילוט בשמורה

איך מגיעים: על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה), כ- 11 ק"מ מזרחית לצומת המצודות. בסמוך לקיבוץ דן

תיאור כללי: שמורת תל דן היא מעין ארץ הפלאות: פלגי המים זורמים כאן מכל העברים ומצטרפים לנהר גועש, וצמרות העצים מתנשאות אל על ושומרות על אפלולית תמידית וקרירות מרעננת, גם בצהרי יום קיץ חם. למרות שטחה הקטן, 481 דונם בלבד, קיימים בשמורת תל דן שלושה מסלולי טיול שונים באופיים ובאורכם. חלק מן התוואי הוכשר למעבר עגלות נכים.

על המסלול: נחל הדן הוא הגדול והחשוב מבין שלושת מקורות הירדן. הוא ניזון ממי שלגים וגשמים המגיעים מרכס החרמון. המים מחלחלים ופורצים למרגלותיו  ויוצרים ביחד את המעיין הקרסטי השופע ביותר במזרח התיכון – 240 מ"ק מים בשנה.

מסלול הטיול עובר בין פלגים ובצד הנהר, בצל חורש וסבך של עצים, בעיקר עצי ער אציל, מילה סורית ואשחר רחב עלים. התנאים הטובים בין פלגי הדן מאפשרים למילה הסורית להגיע בשמורה לגבהים של עד 20 מטרים.
בהמשך הדרך מטחנת הקמח, שפעלה עד 1948, נגיע לשרידי העיר הכנענית ליש, שנכבשה על ידי שבט דן בתקופת השופטים. באתר ממצאים מיוחדים במינם ובהם אתר פולחן המיוחס לימיו של ירבעם. בתל שוחזר שער העיר המרשים מהתקופה הישראלית וכן קשת השער הכנעני, אולי הקשת הבנויה הקדומה ביותר שהתגלתה עד כה מעולם.

מומלץ להשלים את הסיור בשמורה בביקור בבית אוסישקין – מוזיאון אזורי לטבע ולארכיאולוגיה.
המוזיאון מציג את עולם הצומח והחי שבבקעת החולה ובסביבותיה, מהתקופה שקדמה לייבוש הביצה ואילך.

שמורת טבע תל דן, צילם מנו גרינשפן

 

מרכז הגולן:

עין תינה

הליכה קצרה אל בריכה קסומה בצל אקליפטוסים, עם אפשרות לשילוב עלייה אל המפל בין סבך צמחי המים, הליכה רטובה בתוך הנחל.

 • סוג: רגל
  דרגת קושי: קל- משפחות עם מנשאים
  אורך המסלול (ק"מ): 2 ק"מ
  עונה מומלצת: אביב-סתיו

סימון שבילים: ירוק

משך הטיול: כ-שעה וחצי

כיצד מגיעים: המסלול מתחיל מהרחבה שבצד כביש 918 (כביש גונן- גדות) בק"מ ה – 21. מסומן בסימון שבילים ירוק הליכה על דרך 4*4 עד חורשת איקליפטוסים, משם ממשיך מסלול ההליכה לצד ערוץ הזרימה לכיוון מזרח. כעבור 500 מ' המסלול מטפס בינות עצי תאנה וקנה  עד המעיין. שמורת טבע עין תינה הינה שמורה קטנה ששיטחה כ- 230 דונם ובה בית גידול לח ייחודי. כיום נותרו בישראל מעט מאוד בתי גידול שכאלו, רק 3% ממה שהיה בתחילת המאה ה-20! מינים רבים של בעלי חיים וצמחים המאכלסים בתי גידול לחים, נכחדו או נמצאים כיום בסכנת הכחדה.

עינות עדן- סלוקיה: פארק המעיינות של מי עדן

 • סוג: רגל
  דרגת קושי: קל- משפחות עם מנשאים
  אורך המסלול (ק"מ): כ-1 ק"מ
  עונה מומלצת: אביב-סתיו

סימון שבילים: שבילים בשטח הפארק

משך הטיול: כ-שעה

כיצד מגיעים: על כביש 87, כ-100 מטר מצפון לצומת קצרין דרום.

מעיין סלוקייה הוא הגבוה במעיינות המים המינרליים בישראל. הוא נובע בגובה 445 מטר מעל פני הים, ומרוחק מכל אזור יישוב, חקלאות או תעשייה. מיקום זה תורם לשמירה על איכות המים וניקיונם.
מעיין סלוקייה קיים, לפי כתבים עתיקים, כבר 4,000 שנה. כבר אז היווה מקור למי שתייה משובחים.
מי המעיין נאגרים בשכבת קרקע אטומה, שם הם מוגנים מזיהום, והם פורצים מן האדמה באופן טבעי. כל אלה מעניקים למים טעם משובח.

רכס חזקה- הליכה בתוך יער אלונים מרשים, עם אפשרות לצפות בחלמוניות ובסיתווניות

(החל מאוקטובר) ניתן להתייעץ במרכז הדרכה גולן.
סוג: רגל
דרגת קושי: קל- משפחות עם מנשאים
אורך המסלול (ק"מ): כ-1  ק"מ
עונה מומלצת: כל השנה

סימון שבילים: ירוק

משך הטיול: כ-3 שעות

כיצד מגיעים: רכב אחד משאירים בנקודת הסיום, כ-1.5 ק"מ מדרום ליישוב אלוני הבשן, במפץ חניה ממערב לכביש 98. תחילת המסלול- כקילומטר וחצי מצפון ליישוב אלוני השן יש פניה מזרחה בכביש רעוע אל רכס חזקה (ברוש גבוה בצומת הקטנה) עולים על הכביש עד הגעה למעבר בקר, שלט של שביל הגולן ושלט עם סימון שבילים ירוק עליו רשום- ג'ואיזה.

במידה וזכיתם להגיע בעונת החלמוניות, רחבת הכניסה למסלול, מעבר למעבר הבקר תחשוף בפניכם נקודות מרהיבות וצבעוניות בצהוב- חלמוניות, או בסגול- סתווניות התשבץ. אלו פרחים נדירים וחשוב לשמור עליהם ולא לקטוף! לאוהבי הלכת- המשך הליכה ממקבץ הפרחים על השביל הירוק יחשוף בפניכם מסלול אדיר ביער אלונים, עם ירידה לשולי ההר, פגישה בכפר צ'רקסי עתיק, ושכשוך בבריכת הג'ואיזה הנמצאת כעשר דקות לפני סוף המסלול.

השביל היורד אל גמלא העתיקה בשמורת טבע גמלא בגולן. שביל הטיול המתפתל בלב הנוף הוא הדרך היעילה, המעניינת והמהנה ביותר להתמזג עם הטבע הפראי שבשוליו. צילום: דורון ניסים

 

דרום הגולן:

שמורת טבע גמלא:

 • סוג: רגל
  דרגת קושי: קל- מסלול מונגש
  אורך המסלול (ק"מ): כ-0.6 ק"מ
  עונה מומלצת: כל השנה

סימון שבילים: שביל הנשרים- מעגלי ומונגש

 • אפשרות למסלול הלוך חזור למפל גמלא- שעה וחצי, אפשרות לירידה ועליה- גמלא העתיקה- כשלוש שעות.

משך הטיול: כ-שעה

כיצד מגיעים: פונים מכביש סובב כינרת (92) בצומת מעלה גמלא לכביש 869, חולפים על פני מושב מעלה גמלא ומושב כנף עד לצומת דליות. מנקודה זו פונים שמאלה לכביש 808 ולאחר כשלושה קילומטרים שמאלה עם השלט לשמורת גמלא.

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק. המצפור צופה אל מושבת קינון של עופות דורסים, ובמרחק הליכה ממנו, בראש קניוני הנחלים המרשימים, נמצאים שרידיה של העיר העתיקה גמלא, המספרים את סיפור גבורתה הייחודי, ובהם שרידי בית הכנסת הקדום ביותר בעולם.

לא לוותר: תצפית בעופות דורסים. פעמיים ביום מתקיימות הדרכות על הנשרים. אפשר להזמין הדרכות לקבוצות (ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר).

מה יש עוד: מזנון, משקפות להשכרה, מרפסות תצפית, שולחנות פיקניק, נגישות חלקית למטיילים על כיסאות גלגלים.

שעות פתיחה: קיץ – א'-ה' ושבת 17:00-8:00, שיש וערבי חג 16:00-8:00; חורף – א'-ה' ושבת 16:00-8:00, שיש וערבי חג 15:00-8:00 (הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעה הרשומה)

דמי כניסה: 14 שקל לילד, 28 שקל למבוגר

לפרטים נוספים: 04-6822282, www.parks.org.il

עין פיק- כפר סורי עתיק עם סיפור תנכי דווקא, ומעיין מקסים בצל מצוק

סוג: רגל
דרגת קושי: קל- משפחות עם מנשאים
אורך המסלול (ק"מ): כ-1  ק"מ
עונה מומלצת: אביב-סתיו

סימון שבילים: ללא

משך הטיול: כ-שעה

איך מגיעים: נוסעים מצומת פיק דרומה בכביש רמת מגשימים – כפר חרוב (כביש מס' 98). 200 מטרים אחרי הפנייה לקיבוץ מיצר מסתעפת צפונה דרך סלולה אך משובשת, עבירה לכל כלי הרכב. נוסעים בה כ-50 מטרים וחונים.

המסלול:

השביל עובר בין בתי הכפר הסורי הנטוש פיק. לאחר דקה נגיע לרחבה מרוצפת אבן, שממנה נשקפים הנופים המרהיבים של הכנרת, הרי הגליל ונחל עין גב. הרחבה והשביל הוסדרו לטיולים על ידי המועצה האזורית גולן. .מקצה הרחבה יורדות מדרגות תלולות אל מתחת לחופת תאנים מקסימה, החוסמת את אור השמש. בתחתית גרם המדרגות, מצד ימין, נמצאת שוקת קטנה, שאליה מזרזפים מי מעיין צנוע. פניה ימינה תוביל אותנו לבריכת בטון עמוקה האוספת את מי המעיין, ומימין לבריכה הולך שביל קצר למקום הנביעה. כדאי להישאר כאן לבילוי, על פי הזמן והצידה שהבאנו עמנו (נא להשאיר את המקום נקי).

המעוניינים בביקור קצר זה, ימשיכו חזרה במעלה המדרגות אל הרכב.

שביל הבוסתנים- תצפית מרהיבה על הכנרת והרי הגליל, בוסתנים עתיקים ושני מעיינות קטנים

סוג המסלול: למשפחות עם מנשאים מסלול מעגלי קל

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ

משך המסלול: כשעה

נגיש לאנשים עם מוגבלות ולעגלות ילדים: המסלול עצמו- לא. מצפה השלום,  הטיילת לאורך המצוק לכיוון קיבוץ מבוא חמה

שביל: רגלי

עונה מומלצת: כל השנה

מקום לפיקניקים: יער מבוא חמה (עין תואפיק)

מים לשתייה: יש

חניה: יש

הדלקת אש: אסורה

ציוד מיוחד: נעלי הליכה, כובע, מים

הוראות בטיחות: צעדו בזהירות

מפה: מפת טיולים וסימון שבילים גולן וחרמון (גיליון מס' 1)

דמי כניסה: ללא תשלום

איך מגיעים? מכביש 98 פונים לשמורה כ-400 מ' מדרום לכניסה לקיבוץ כפר חרוב. הדרך למצפה השלום מסומנת בסימון שבילים שחור. יוצאים לטיול מרחבת החניה במצפה השלום.

מסלול הטיול

התצפית ממצפה השלום, נקודת היציאה לטיול, היא מן המפורסמות בגולן. 500 מ' מתחת לרגלי הצופה חושפת הכנרת את יפעתה ומאחוריה הרי הגליל נגלים במלוא הדרם. למרגלות צוק הבזלת התלול נראית ערבוביה של משוכות צבר ועצי בוסתן. אלו הבוסתנים של הכפר הסורי הנטוש כפר חָרִבּ. בהריסותיו נמצאו פריטים ארכיטקטוניים המעידים על יישוב יהודי מן התקופה הביזנטית, כנראה כפר חרוב (או חרובא) – עיירה בתחום סוסיתא הקדומה.

גרם מדרגות ברזל יורד מהמדרגה של רחבת התצפית אל המישור תחתיה ומגיע לשביל שכיוונו צפון–דרום. חוצים את השביל מערבה ופונים מעט ימינה. ברכת המעיין נסתרת, אבל חישת קנים הצומחת כ-60 מ' ממערב לשביל האורך מלמדת על מים בסביבה. סבך הקנים אינו מזמין במיוחד, אך מעבר צר דרכו מגלה ברכת מים צלולים מפתיעה, בנויה כמה נדבכים של אבני בזלת ומטויחת בפנים בטיח כחול. עץ ערבה קטן ועץ תאנה מדולדל משלימים את התמונה.

כדי להגיע למעיין הדרומי יש לשוב לשביל האורך ולצעוד דרומה, בין עצי הזית הפזורים בשטח. השביל מתקרב למצוק ומגיע לברכה קטנה בצל עצי איקליפטוס. מהברכה השביל חוזר לגרם המדרגות ולמצפה השלום.