נחל גובתה תחתי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע החרמון

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 25.03.2019

נחל גובתה יורד מן החרמון, מקבל את מימיו של נחל חזור ונשפך אל נחל חרמון (הבניאס). בנחל גובתה מסלול טיול למיטיבי לכת, המתחיל בצל חורשת עצי אלון עתיקים ונמשך בדילוג על סלעים מעל מפלונים, בצעידה בחורש סבוך ובצפייה על שפני סלע. מסלול טיול שהוא חוויה אמיתית לאוהבי טבע!

אירוס החרמון בנחל גובתה תחתי אירוס החרמון. צילום: אימאן גוטאני

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 6 ק״מ


אורך המסלול: 6-5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת בלבד


מוקדי עניין


  • טיול בנחל

  • עצי אלון מצוי גדולים במיוחד בחורשה מקודשת לעדה הדרוזית

  • אנדרטת חללי סיירת אגוז

  • שפני סלע


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל גובתה חותר את דרכו בסלעי גיר רך, ונשפך בסוף דרכו אל נחל חרמון-הבניאס. הנחל מתפתל בערוץ קסום ונסתר שמים זורמים בו בחורף ובאביב כתוצאה מהפשרת השלגים בחרמון. במסלול טיול למיטיבי לכת בלבד תוכלו להתחיל ולצעוד את מסלול הטיול בנחל חזור, נחל יפהפה ולא מוכר במורדות החרמון (6 ק״מ בלבד מהבניאס המפורסם), השוכן בצל חורשת עצי אלון עתיקים, קבר שיח (נבי חזורי) ולצד אנדרטה לזכר חללי סיירת אגוז.

כמו במסלול נחל חזור, גם כאן תוכלו להשקיף על מצודת נמרוד המרשימה ולהמשיך לצעוד בהמשך הערוץ עד למפגש עם נחל גובתה, משם ממשיך מסלול הטיול בדילוג מעל מפלונים קטנים ובצעידה בחורש סבוך במיוחד. אולי גם תצליחו להבחין בסתווניות (בעונה) ובשפני הסלע המשתזפים על הסלעים. מסלול טיול שהוא חוויה אמיתית לאוהבי טבע!

תיאור המסלול:

נקודת מוצא: חורשת העצים של נבי חזורי.

נקודת סיום: נקודת המפגש של דרך סלולה וכביש 99, כ-500 מ' מצפון-מערב לפנייה למעיינות הבניאס.

שביל הטיול (מסומן בצבע כחול) מוביל לגשרון אבן עתיק שחוצה את נחל חזור בחלק הרדוד שלו, לפני שהערוץ מתחיל להעמיק. לאחר הגשמים הנחל זורם כמעט לכל אורכו, וזו חוויה לחזות בזרימתו ובבריכות המים הקטנות הנקוות בצד הדרך, אך בסוף הקיץ הוא יבש. השביל פונה שמאלה אל שני מבנים חרבים של טחנות קמח. אחריהם יורדים אל האפיק ומדלגים בו בזהירות מסלע לסלע. מדובר בבולדרים, ולכן המסלול נחשב למאתגר ולא מתאים לילדים קטנים. שימו לב שבחורף הסלעים הללו חלקלקים, לכן המסלול עשוי לקחת זמן רב יותר.

כשהערוץ מתעקל שמאלה מתגלה לעינינו מבצר נמרוד במלוא הדרו. עד מהרה מגיעים לצומת שבילים. ממשיכים מערבה בשביל השחור היורד בנחל גובתה. השביל מלווה את ערוץ הנחל בצל עצים. מדי פעם בפעם יש להתגבר על מפלים קטנים. גם ההליכה בקרקע הסלעית מאיטה את קצב ההתקדמות. גובתה הוא נחל אכזב, אך בחורף ובאביב גביו מתמלאים מים מהפשרת השלגים בחרמון. גדות הנחל עטורות חורש ובמאי פורחת כאן מישויה פעמונית. בקצה המסלול מדווח שלט על "סוף מסלול נחל גובתה". כאן יש לצעוד ימינה בדרך הסלולה לכביש 99, נקודת הסיום של הטיול, לא הרחק ממעיינות בניאס (קילומטר 13.2).

כיצד להגיע:

יש להגיע אל חניון נבי חזורי. מכביש 99 יש לפנות צפונה לכביש 989 בכיוון נווה אטי"ב ואתר החרמון. לאחר 5 ק"מ יש לחלוף על פני הפניה למצודת נמרוד ולפנות לרחבת החניה של אתר נבי חזורי ואנדרטת סיירת אגוז.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חניון סיירת אגוז

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.