חוף זיקים ושפך נחל שקמה - המלצה למסלול טיול

מאת: איל שפירא 26.01.2022

בריכות טורקיז שנושקות לים, אינספור דיונות שכיף להתגלגל מהן וגם הזדמנות להיות "גששי עקבות" בחול. המסלול הקצר לצד חוף זיקים ושפך נחל שקמה, טומן בחובו ים של אוצרות

שמורת חולות זיקים ושפך נחל שקמה - קובי סופר רשות הטבע והגנים שמורת חולות זיקים ושפך נחל שקמה - צילם קובי סופר רשות הטבע והגנים
שמורת חולות זיקים ושפך נחל שקמה - צילם קובי סופר רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 10


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2.5-1.5 ק"מ, לפי החשק (קווי)


משך המסלול: 3-1.5 שעות, לפי רמת העניין


 


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה


מסלול קווי


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אם יש חוף שקרוב בהגדרה לתחושה שמעניקים חופי סיני, הרי זהו חוף זיקים, המצוי במערבה של שמורת טבע חולות זיקים ונחשב לחוף המוכרז הדרומי ביותר שבמישור החוף הישראלי.

כאן, במיוחד בימי חול, הרצועה החולית הרחבה והארוכה יחסית מבטיחה התבודדות ראויה וממושכת, שקט מהעולם החיצון וגם שלל אפשרויות בשבילי שמורת החולות של זיקים, ובה נוף הולך ונעלם של דיונות מרשימות ובוסתנים יפים ומבודדים.

השמורה שבעורף החוף מאכלסות חי וצומח אופייניים לבית הגידול החולי ולחוף הים – עדרי צבאים, מכרסמים כגרביל החוף וירבוע מצוי, קיפודי חולות, לטאות, צבים ונחשים לצד ציפורי שיר, דורסי יום ולילה ועוד. נכון, ברובם לא תבחינו בשעות היום, אך קל מאוד לחפש ולמצוא עקבות בחול. מומלץ אף להצטייד במגדיר עקבות, במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים.

ומעבר לחוף עצמו, אם תצאו לטיול בשביל המסומן שבעורף החוף, תגלו אוצרות רבים – מאותן עקבות של בעלי חיים ועד בריכות מים גדולות ומפתיעות בצבע טורקיז, המצויות בתוואי נחל שקמה.

שמורת טבע חולות זיקים, שהוכרזה במרץ 2022, מוגנת בפני כניסת כלי רכבי כדי להגן על ערכי הטבע מפני הרס.

כך או אחרת, למרות שמדובר בטיול הנושק לחוף הים, וכזה המתאים לכל עונות השנה, הרי שהחורף מייפה את המרחב כולו, והדיונות סחופות הרוחות משוות לטיול הזה מראה מעט סוריאליסטי. אז כן, גם החורף הוא יופי של זמן לטייל כאן.

המסלול הקצר כולל הן את חוף הים רחב הידיים והן את הדיונות הנושקות לו. אי אפשר ללכת כאן לאיבוד, אבל חובה להקפיד להישאר על השבילים המסומנים. כאמור בעלי חיים רבים ובתי גידול נמצאים כאן ויחד עם ההנאה מהטיול נרצה לשמור גם עליהם.

בין אם התחלתם את הטיול בחוף ובין אם על תוואי נחל שקמה, כדאי לדעת כי הנחל, שמתחיל באזור הר חברון, הוא נחל שטפוני, כלומר זורמים בו מים רק בעקבות אירועי גשם כבדים. בדרך כלל הנחל אינו מגיע לים אלא יוצר מעין לגונה.

מי הטורקיז שמנצנצים בו כל השנה מקורם בנביעות של מי תהום גבוהים.

ים. אפילו עדר צבאים מתגורר כאן.

המסלול כאן פשוט לניווט: צועדים לצד הנחל, ופונים אתו לעבר הים, כאשר מצפון מתנוססות כל העת הארובות של תחנת הכוח רוטנברג. זהו יופי של טיול לחובבי דיונות וגם מקום מושלם לפיקניק. ילדים ייהנו להתגלגל בחול, למצוא מחבוא במעמקי בוסתנים או עצי שיקמה ענקיים, וגם לחפש עקבות של זוחלים, מכרסמים ואפילו יונקים.

אם אכן התחלתם בנחל שקמה, הטיול מסתיים בחוף זיקים רחב הידיים. מומלץ להמשיך ולצעוד צפונה לצד המים, עד לאזור תחנות הכוח, ולגנוב עוד שעה של ים ושקט לפני שחוזרים לשגרה.

עונה מומלצת: כל השנה. בקיץ – בשעות אחר הצהריים הנעימות

נקודת התחלה וסיום: "חוף זיקים" בווייז. עם זאת, מומלץ להתחיל כמה מאות מטרים קודם לכן, על המעבר הסלול מעל תוואי נחל שקמה, הסמוך לחוף. מכאן מתפתל שביל טיול בסימון כחול.

הערות: הרחצה בבריכות המים של נחל שקמה אסורה ומסוכנת.

טריוויה לדרך: שפע העקבות במרחב זה מעיד על עולם החי העשיר שמתקיים בחולות זיקים: מלטאות ועד שועלים. אפילו עדר צבאים מתגורר כאן.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חוף זיקים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.