קשתות רחבעם-אום אל קנטיר - הצעה למסלול טיול

מאת: איל שפירא 26.01.2022

בדרום הגולן ממתינה לכם הזדמנות להיחשף לסיפור שיקומו של בית כנסת קדום ומפואר, הנטוע אל מול נוף עוצר נשימה. על הדרך, ממתין לכם מעיין ציורי ושפע של סיפורים היסטוריים

 

עין קשתות- אום אל קנטיר - אמיר טל רשות הטבע והגנים (1) עין קשתות- אום אל קנטיר - צילם אמיר טל רשות הטבע והגנים
אום אל קנטיר

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: פחות מקילומטר (מעגלי)


משך המסלול: 2.5-1 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

רמת קושי: קלה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מעבר לעובדה שמדובר באחד מבתי הכנסת הקדומים המרשימים ביותר בגולן, הרי שתצפית הנוף הנערכת ממנו, מביאה אל קדמת הבמה מראות עוצרי נשימה של מרחבי דרום הגולן. בקיצור, הנאה כפולה לחובבי טבע והיסטוריה גם יחד.

עין קשתות (אום אל קאנטיר) הוא בראש ובראשונה אתר ארכיאולוגי שהוכרז אתר מורשת לאומי. כאן, בדרום הגולן, נחשפו כבר בסוף המאה ה-19 שרידיהם של כפר יהודי שבו בית כנסת.

מבואת הכניסה המעוצבת של המקום, המנוהל בידי החברה הכלכלית גולן, תכניס אתכם היטב לאווירה, ומומלץ מאוד להתחיל את הסיור אל מול סרטון המוקרן במקום, המגולל את תולדות בית הכנסת שפעל בימי התלמוד, ובעיקר להיחשף לתהליך שיקומו יוצא הדופן – בעת שהפך מגלי אבנים פזורים בשטח למבנה מפואר.

תום הסרט יסמן לכם לצאת לטיול רגלי קצר בין העתיקות, כאשר שבילי הטיול מסומנים ומשולטים היטב, וכוללים שלטי הסבר מאירי עיניים.

אחת התחנות הראשונות במסלול היא מעיין הקשתות (אום אל-קאנטיר, בערבית), השוכן אף הוא מול הנוף המרשים של נחל סמך, גבוה מעל הכנרת. מעל המעיין התרוממו שלוש קשתות אבן מרשימות, והסברה היא כי אלו הוקמו בימי השלטון הרומאי. עוד סבורים כי תושבי הכפר היהודי התפרנסו בעיקר מהלבנת בדי פשתן יקרים ששימשו ללבוש. הכינוי "רחבעם" התווסף לקשתות על שמו של רחבעם זאבי, שבתפקידו האחרון שימש כשר התיירות. באותם ימים, קידם זאבי את תחילת החפירות באתר.

מכאן, השביל מוליך אתכם בין עצים צעירים הישר אל בית הכנרת הקדום, שהוקם במאה השישית לספירה. לאחר שצפיתם בסרט המקדים, אי אפשר שלא להתפעל מפרויקט השיקום השאפתני שבוצע כאן. עד לתחילת המאה ה-21, שכן במקום גל אבנים עצום. בשנת 2003 בוצעה כאן חפירה ארכיאולוגית, שלאחריה הוחל בפרויקט השיקום, שעשה שימוש בטכנולוגיות מחשוב מתקדמות.

כיום, תגלו חזית מושלמת של בית הכנרת, גם גם פתח הכניסה אליו. בפנים ניצבים עמודי אבן מרשימים, כאשר אחד משיאי הביקור הוא מפגש עם היכלית ארון קודש, הנושקת לאחד מקירות בית הכנסת. ובין לבין, שפע של עיטורים חצובים באבן, בהם סמלים יהודיים, עיטורים גיאומטריים, וגם דמות מרהיבה של נשר. מבית הכנסת יוליך אתכם השביל אל נקודת ההתחלה.

עונה מומלצת: כל השנה

נקודת התחלה וסיום: קשתות רחבעם (אום אל-קנאטיר) בווייז

טריוויה לדרך: את בית הכנסת הקדום בעין קשתות גילה בסוף המאה ה-19 הסופר והדיפלומט הבריטי לורנס אוליפנט

הכניסה בתשלום. פרטים באתר einkeshatot.org.il

איך להגיע?
כתבו בוויז: קשתות רחבעם (אום אל-קנאטיר)

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.