חורבת מלח - המלצה למסלול טיול

מאת: אייל שפירא 09.12.2021

גן לאומי קיסריה עמוס מדי? קבלו טיול אלטרנטיבי: הסודות של חורבת מלח

חורבת מלח - צילם אייל שפירא חורבת מלח - צילם אייל שפירא
חורבת מלח - צילם אייל שפירא

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפה: 7


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-1-2 ק"מ


משך המסלול: בין שעה לשעתיים


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קל, מסלול קווי


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין:   • מערת הקולומבריום,

  • פריחה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


רוב מי שחולפים במהירות בכביש החוף, אינם מכירים את חורבת מלח, המסתתרת מתחת לאף, ליד אור עקיבא. בואו לגלות מרחב ירוק ויפה שבו מחצבות קדומות, פריחות מרשימות (בעונה) וגם שרידי מערת קולומבריום שלא בטוח שתצליחו למצוא. מוכנים לאתגר?

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: ברחוב האילן באור עקיבא, מחנים בקצהו הצפוני של הרחוב, במפגשו עם רחוב תדהר. מפינת הרחובות מוצאים שביל עפר רחב שייקח אתכם צפונה

יש מקומות שמגיעים אליהם רק בזכות השם שלהם. ואז גם מבינים שהשם הוא רק חלק קטן מהקסם.

אז אם אתם בדרך אל או מטיול בצפון, או אם שאר האתרים באזור זה עמוסים מדי לביקור, מומלץ לדלג אל חורבת מלח היפה, במרחק נגיעה מאזור התעשייה של אור עקיבא – טיול קטן, אינטימי, כמעט בוטיקי.

חורבת מלח הוא שם כולל למתחם שבו חבויה חורבה קדומה, שמחצבות עתיקות לכריית כורכר עוטפות אותה. בקיץ זה נראה מעט סתמי, אבל בחורף ובאביב, הכל ירוק – מה שמשווה מראה מסתורי. צ'ופר נוסף שממתין כאן בחורף למטיילים הוא פריחת רקפות.

השבילים כאן אינם מסומנים, מה שמוסיף לחוויית הגילוי שצפה ועולה מכל עבר. פשוט טיילו, בלי תוכנית סדורה.

לאחר שמחנים, צועדים עם השביל המרכזי צפונה ובתוך דקות מגלים את מחצבות הכורכר. אם אתם עם ילדים, השגיחו עליהם היטב. לאחר שיטוט קצר וצילום מתבקש של פריחות העונה, קבלו את האתגר הכי כיפי: גילוי שרידי מערת הקולומבריום שבה עשרות כוכים ציוריים.

והנה עוד פרט טריוויה מדליק: כולנו יודעים שמערות קולומבריום שימשו ככל הנראה לגידול יונים. ובכן, סברה זו נכונה בעיקר לארץ-ישראל, אך מסתבר כי מערות אלו, שבהן אינספור גומחות שנחצבו בסלע, שימשו בחלקים אחרים של אימפריה הרומית להטמנת אפר אנושי וגם כאתרי פולחן.

כך או אחרת, המערה מסתתרת היטב בין מחצבות הכורכר, ולא קל לגלותה (גם אם משתמשים באפליקציות ניווט). מכאן, יותר ממומלץ להמשיך בדרך העפר הראשית צפונה. בהמשך תגיעו לאמת המים האדירה שהובילה מים לקיסריה. כאן גם זורם בחורף ובתחילת האביב נחל עדה, והכל נראה כמו חוצלארץ, במרחק נגיעה מכביש החוף. פנינה אמיתית.

ולסיום, קצת תוספת צבע לטיול שלכם: אם הגעתם בעונת הפריחה, תוכלו להתענג על המופעים של נרקיסים וסתווניות (אוקטובר-נובמבר), רקפות (ינואר-פברואר) ונוריות אסיה (מרץ-אפריל). הכינו את המצלמות.

הערות:

עונה מומלצת:  סתיו, חורף ואביב. בקיץ – בשעות בין הערביים

טריוויה לדרך: בעברית, מערת קולומבריום זכתה לשם "קבר שובכים".

איך להגיע?
כתבו בוויז: רחוב האילן באור עקיבא

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.