מסלול טיול משמורת טבע הר מירון אל גן לאומי ברעם

שם כתב: מנחם שני, ממונה פיתוח מחוזות צפון וכרמל ועמקים ברשות הטבע והגנים 12.06.2019

המסלול המוצע בגוש הרי מירון משלב בתוכו נסיעה ברכב והליכה ברגל במסלולים טבעתיים בגוש ההרים

גן לאומי ברעם - צילם דורון ניסים

בגוש הרי מירון משתרעת הגדולה בשמורות הטבע בצפון מדינת ישראל ובתחומיה מתנשאות הגבוהות שבפסגות א"י המערבית ובהן פסגת הר מירון 1208 מטר, הר הלל 1071 מטר, הר האר"י 1047 מטר.

מידע שימושי

דרגת קושי: מאמץ בינוני
סוג הטיול: הולכי רגל
אופניים
מתאים למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה.
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
סוג המסלול: מסלול קווי, ארוך.
אופי הטיול: בדגש טבע ונוף, פריחה וארכאולוגיה.
סימון שבילים: צבע מפה כחול/לבן/כתום מפה של שביל ישראל.
דמי כניסה: בתשלום דמי כניסה.

רקע

גבולותיו של גוש הרים זה ברורים ומוגדרים היטב בנוף. גבולות אלה הם שברים גיאולוגים החוגרים את ההר והם שגרמו להרמתו מעל לסביבתו ונתנו לו את אופיו המיוחד.
גובהם הרב של הרי מירון ומיקומם בצפון גורמים לשפע של משקעים, כ- 900 מ"מ ממוצע בשנה. משקעים אלו יוצרים תנאים להתפתחות צמחית החורש העבותה הגדלה על ההר.
כמו כן מבנהו ההררי ותנאיו הקשים מנעו התפתחות נרחבת של התיישבות אדם בתחומיו, דבר ששמר על צמחיית החורש מכריתה, שריפה ורעייה.
תחילתו של המסלול בצומת הכפר רמי לכיוון הכפר הדרוזי
בית ג'אן (מפגש כביש 85 עם כביש 89). נעלה בכביש ממנו נשקף נוף נפלא של בקעת בית הכרם, העיר כרמיאל, וישובי האזור. נפנה בכביש לכיוון הכפר בית ג'אן (עפ"י השילוט), נחצה את סמטאות הכפר לכיוון הר הלל. ביציאה המזרחית של הכפר מובילה אותנו דרך סלולה (סימון שבילים כחול) לכיוון פסגתו של הר הלל (עליו ניצבת אנטנה גבוהה) והר כפיר. בצומת דרכי עפר נמשיך בסעיף הימני (סימון ירוק) עד למגרש חניה וחניון יום קטן. מכאן ניתן לצאת במסלול רגלי טבעתי סביב כיפתו של הר כפיר (כשעה הליכה). השביל עובר בתוך עצי חורש, ומדי פעם מוביל לנקודות תצפית נפלאות לכיוון מערב ודרום, מהם ניתן לראות את כל פסגות הרי הגליל התחתון, התבור, הרי נצרת, הרי הגלבוע והכרמל.
לאחר שנשלים את המסלול המעגלי נחזור באותה דרך חזרה. למרגלות הר הלל ישנו שביל רגלי (סימון שחור) קצר המוביל אל צמחי אדמונית החורש, צמח נדיר ביותר ומרהיב הגדל רק בפסגות הר מירון במחצית חודש אפריל.
נחזור לכביש הראשי וניסע לכיוון כפר פקיעין (כביש 89). כבר מהכביש החוצה את הכפר ניתן להבחין בבתי הכפר הציוריים הבנויים על המדרונות התלולים של רכס פקיעין.

ניתן לעצור באחת החניות ולערוך סיור בסמטאות הכפר, לבקר במעין, ובבית הכנסת הקדום. ניתן לטעום פיתה דרוזית דקיקה הנאפית במקום עם לבנה, זעתר ושמן זית. ממשיכים בכביש עד לצומת חוסן. ממולנו העיר מעלות, נמשיך מזרחה נחצה את הכפר הדרוזי חורפיש. מכיכר הכפר ניתן לעלות בכביש תלול אל פסגתו של הר הסבלאן, עליו בנוי קברו של הנביא סבלאן. המקום מקודש לדרוזים והם נוהגים לקיים עליות לרגל, תפילות ונדרים במקום.
נרד מפסגתו של הסבלאן ונמשיך בכביש לכוון מזרח, בצומת הכבישים ליד קיבוץ סאסא (עפ"י השילוט) נעלה בכביש אל פסגתו של הר מירון, נחנה במגרש החניה ונצא למסלול רגלי טבעתי סביב פסגתו של ההר. אפשר להיעזר בדפדפת המידע שנמצאת בתיבה הממוקמת בתחילת המסלול (אפשר לראותה גם באתר זה)*. המסלול, שמשכו כשעה, עובר בתוך צמחיית חורש מפותח ולאורכו בנויים מצפורי נוף המאפשרים תצפית היקפית אל פסגות הגליל העליון, החרמון, הרי הגולן והרי דרום הלבנון. בסיומו של המסלול נגיע אל מגרש החניה. מכאן ניתן להמשיך בדרך עפר לכיוון בית בודד הניצב ממערב לנו. לידו שרידי חורבה, בור מים ועצי אגוז גדולים. זוהי חורבת ב"ק על שמו של רבי ישראל ב"ק תושב צפת, אשר קיבל נחלה זו מידיו של השליט המצרי מוחמד עלי עקב קשריו הטובים ועזרתו הרבה ונדיבות ליבו. ב"ק החליט יחד עם קבוצת מתיישבים להקים יישוב חקלאי קטן. ב- 1838 ביקר במקום השר מונטיפיורי אשר התרשם ביותר מהמפגש עם איכרים יהודים, אך לאחר שנים מעטות ננטש היישוב. הבית הבודד הניצב על הגבעה הוא בית שומר יערות אשר הוקם ע"י האנגלים ולאחר שנים ננטש.
נחזור עם המכונית לכיוון קיבוץ סאסא ובצומת הכבישים (899-89) ניסע כ- ק"מ לכיוון מערב, בצידי הכביש מגרש חניה קטן ושלט הכוונה למערת פער. זוהי שמורת טבע יפהפייה המייצגת תופעת טבע מיוחדת של דולינה ובולען. במרכזה שרדו עצי חורש ענקיים של עוזררים ואלונים. שביל מדרגות קצר מוביל אל פתחו של הבלוע.
נחזור לכיוון צומת חירם, מכאן ניתן לבקר בגן לאומי ברעם שבו שרידי בית כנסת ה של היישוב הקדום ברעם. היישוב ובית הכנסת, שחזיתו המרשימה נשתמרה ברובה, התקיים במאות הראשונות לספירה. בית הכנסת המפואר הוא עדות לעושרה ורווחתה של הקהילה היהודית שהתקיימה אז בגליל. לאחרונה רבו המשפחות שמנצלות את המקום היפה לעריכת טקסי בר-מצווה וחתונות. לאחר הביקור במקום אפשר להמשיך בכביש לכיוון הכפר גוש חלב, לעצור באחת המסעדות לשוטט בסמטאותיו, לעלות לכיוון הכנסייה ולאחר מכן להמשיך בכביש המקיף את גוש הרי מירון ממזרח דרך מירון ובחזרה לכיוון הכפר רמי.