מסלולי טיול בהדרכת מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

05.06.2019

מסלולי טיול בהדרכה ובתשלום ובתיאום מראש

ילדים מטיילים -נגב צפוני

דרכי התקשרות

מחו"ה נגב צפוני | טלפון: 08-6467546 | פקס: 08-6909327, 153-8-6909327
li.gr1563553648o.apn1563553648@t-ve1563553648gen.h1563553648M1563553648

ציוד מומלץ

לכל המסלולים יש להצטייד בכובע, בנעלי הליכה נוחות, בקרם הגנה מהשמש ובמי שתייה, בהתאם לעונה ולמסלול
בכל מסלולי ההליכה יש להצטייד גם במפת סימון שבילים מספר 11 – דרום מדבר יהודה או במפת סימון שבילים מספר 13 – מישור חוף הנגב, בהתאם למסלול.

אל בטן האדמה, 3,000 שנה לפני זמננו – סיור בתל באר שבע

מידע שימושי

מתאים לכל גיל
דרגת קושי: קלה
משך ההדרכה: כשעה וחצי
עונה מומלצת: כל עונות השנה
סיור קצר ומרתק בתל המקראי, תל באר שבע, שבו השתמרה להפליא עיר מקראית על חומותיה, שעריה, בתיה ומפעל המים המרהיב שבה. במפעל המים אפשר להתרשם מסוגי הטיח, מהעומק הרב ומתהליך החציבה. בזכות כל אלו הוכרז האתר בשנת 2005 – אתר מורשת עולמית. ההדרכה במקום חווייתית ומשלבת עזרי הדרכה, תמונות מקוריות מהחפירות, תלבושות כבימים ההם (למעוניינים) ועוד.

סיור בתל ערד

מידע שימושי

מתאים לכל גיל
דרגת קושי: קלה
משך ההדרכה: שעה וחצי-שעתיים
עונה מומלצת: כל השנה (באביב אפשר לראות את האיריס השחום בפריחתו)
סיור המשלב ביקור בעיר כנענית, סיור בעיר מתקופת מלכי יהודה, ובה מקדש ומזבח, ותצפית מרהיבה על כל הבקעה. במורדות התל נבנתה העיר הכנענית, ובראש הגבעה – תל המצודות. בבטנו של תל זה נחשף בעת האחרונה (קיץ 2014) מאגר מים תת-קרקעי שאגר מים לטובת המצודה המקראית, ואפשר לרדת לתוכו ולהתרשם מיופיו ומעומקו. מעל מאגר המים – המקדש היחיד שנמצא בארץ בדרגת שימור כזאת, מכיוון שהוא כוסה בכוונה תחילה כשעבודת האל חזרה למקדש בירושלים. באביב פורחים ברחבי התל ובגבעה הסמוכה לו פרחי האיריס השחום המרשים.

אל המצודה בלב מדבר – סיור במצדה

מידע שימושי

מתאים לכל גיל
דרגת קושי:
עלייה וירידה ברכבל – קלה;
עלייה וירידה בשביל הסוללה – קלה עד בינונית;
עלייה וירידה בשביל הנחש – קשה
עליה בשביל הרץ ובסוללה וירידה בנחש – למיטיבי לכת.
משך ההדרכה: שעה וחצי-ארבע שעות (על פי מגבלות הזמן ויכולת הקבוצה)
עונה מומלצת: כל השנה (בקיץ חם באזור, אך באתר יש אזורים מוצלים רבים)
המצודה המרשימה ביותר שבנה הורדוס היא ללא ספק מצדה. חמישה ארמונות, מחסנים ארוכים ורבים, בתי מרחץ מפוארים, בורות מים עצומים, קירות צבעוניים מרהיבים, בית כנסת מהקדומים שנתגלו בארץ, תצפית אל המדבר, אל ים המלח ואל ירדן, וסיפור היסטורי שכתב יוסף בן-מתתיהו לפני כ-2000 שנה, ותיאוריו תואמים להפליא את שעינינו רואות. סיור מרתק המשלב את הסיפור ההיסטורי, את הממצאים הארכאולוגיים, את עבודות השימור, וסופו בסיור במוזאון החדש המחייה את החיים על ההר.

אל השמורה שהיא נווה במדבר – סיור בשמורת עין גדי

שמורת עין גדי היא ללא ספק אחת השמורות המיוחדות והיפות בארץ. בשמורה שילוב של מדבר שבתוכו נווה מדבר, מים זורמים כל השנה, מפלים וברכות, יעלים ושפני סלע, הנראים היטב וצומח ייחודי, כמו עץ הזקום, הסלבדורה הפרסית, ערף המדבר, המורינגה ורבים אחרים. בתחומי השמורה מגוון מסלולים למוגבלי יכולת וגם למיטיבי לכת. בלב מטעי התמרים הסמוכים לשמורה נתגלה בית הכנסת של תושבי עין גדי מהתקופה הרומית. בית הכנסת רוצף בפסיפס יפהפה, שייחודו בכתובות שנתגלו בו בעברית ובארמית.

מידע שימושי

דרגת קושי בינונית; משך ההדרכה: שלוש-חמש שעות
עונה מומלצת: כל השנה (בעת סכנת שיטפונות אי אפשר לטייל בשמורה)
ציוד מומלץ: נעליים להליכה במים ובגדי רחצה.

סיור בנחל דוד ובבית הכנסת העתיק

מתאים לכל גיל; דרגת קושי קלה; משך הסיור: כשעה וחצי-שעתיים

סיור בתל גורן, במעין עין גדי, במערת דודים ובנחל דוד

דרגת קושי בינונית; משך ההדרכה: כארבע שעות

סיור בהר ישי, במפל החלון ובנחל דוד

דרגת קושי קשה, משך ההדרכה: כשש שעות

סיור בנחל ערוגות

סיור באזור נחל הבשור ואתריו

מידע שימושי

מתאים לכל גיל
דרגת קושי: קלה
משך ההדרכה: גמיש, על פי המסלול הנבחר
עונה מומלצת במיוחד: פברואר-מרץ, תקופת הפריחה
נחל הבשור הוא הנחל בעל אגן הניקוז הגדול ביותר בנחלי הארץ. בסביבתו כמה תילים קדומים, שניצלו את מי הנחל ואת נביעותיו, כמו תל שרוחן, תל שלאלה, תל ג'מה ועוד. מגוון המסלולים המסומנים באזור מאפשר לציבור לבקר בתִלים האלה, ללכת לאורך הנחל, ללכת מעל הנחל בשני גשרים הבנויים מעליו – אחד מהם הוא גשר הצינורות החדש, והשני, הגשר התלוי הארוך בארץ. בתוך גן לאומי הבשור (אשכול) נובע עין הבשור היישר לברכה גדולה, ולצדו הוקמו ברכות שכשוך לילדים. בגן הלאומי דשאים רחבי ידיים, וזה המקום המתאים להפסקת אוכל במהלך הטיול. בעונת הפריחה גדות הנחל פורחים, וגם הגן הלאומי פורח באוד הכלניות.

מסלולים בשטחים הפתוחים

אל השמורה הכי מגוונת שיש – אל שמורת הר עמשא

מידע שימושי

המסלול קווי, כלומר אינו מעגלי
דרגת קושי: בינונית
משך ההדרכה: כשלוש שעות
עונה מומלצת: אביב
שמורת הר עמשא נמצאת על קו התפר שבין האזור המדברי, האזור הים-תיכוני וספר המדבר. גובהה יותר מ-800 מטרים מעל פני הים, ובחורף, לעתים, יורד בה שלג. בשמורה גדלים מיני צומח המאפיינים את בתי הגידול למיניהם, ובכך ייחודה, וכן מינים אנדמיים לשמורה זו, כמו כלך דו-דורי וגביעונית ערבית. מהר עמשא, סמוך יישוב הר עמשא, מתחיל מסלול מסומן שהוא חלק משביל ישראל. השביל יורד מפסגת ההר אל בקעת ערד, לצד המחצבות של הכפר דריג'ת. מסלול זה עובר על שרידי הדרך הרומית הקדומה, הנראית היטב, ובאביב אפשר ליהנות מהפריחה המיוחדת בשמורה. מפסגת ההר אפשר לצפות תצפית היקפית על מדבר יהודה ועל בקעת ערד ובאר שבע.

אל הנחלים סובבי העיר ערד

מידע שימושי

דרגת קושי: קלה עד קשה (על פי המסלול הנבחר)
משך ההדרכה: בין שעה אחת ליום שלם (על פי המסלול הנבחר)
עונה מומלצת: כמעט בכל השנה פרט לקיץ
נחל אבוב, נחל קינה, נחל כידוד, נחל פראים, נחל חסד, נחל טביה ונחל צאלים עליון – מקיפים כולם את העיר ערד, וכולם מסומנים (ראו מפת סימון שבילים מספר 11). כל הנחלים הם נחלי אכזב, הם מתחילים בערד, בגובה 600 מטרים, וממנה הם יורדים וסובבים אותה. לאורך הנחלים נראים לעתים בורות מים, גבים בעונת החורף, תצפיות יפות ועוד.

אל הקניונים של מדבר יהודה

מידע שימושי

דרגת קושי: קלה עד קשה (על פי המסלול הנבחר)
משך ההדרכה: בין שעה אחת ליום שלם (על פי המסלול הנבחר)
עונה מומלצת: כמעט בכל השנה פרט לקיץ
נחל משמר, נחל צאלים, נחל בוקק, נחל רום ונחל זהר – בכולם פילסו מי השיטפונות נתיב מעבר בסלע הגיר הקשה כדי להגיע לים המלח הנמוך בעולם, ויצרו מעוקים (מצוקים עמוקים) בתוך הנחל, ובאנגלית: קניונים. בתוך המעוקים מוצל ונעים בדרך כלל, ולאחר השיטפונות נאגרים המים ויוצרים גבים. כמה מהגבים יש לחצות בשחייה, וכדי להגיע למעוקים אלו יש ללכת כברת דרך עד למעוק ובחזרה ממנו. בכמה מהמעוקים יש מעיינות, כמו עין נמר בנחל צאלים, עין משמר ועין בוקק, שבהם אפשר ורצוי להתרענן ולנוח.

אל ההר המלוח בעולם – סיור להר סדום

מידע שימושי

מתאים לכל גיל
דרגת קושי: קלה
משך ההליכה: בין שעה אחת לשלוש שעות (על פי המסלול הנבחר)
עונה מומלצת: לא בקיץ ולא בשעת ירידת גשם באזור
הר סדום הוא גוש מלח גדול שהתרומם במשך עשרות אלפי שנים אל מעל פני האדמה, והרים אתו את שכבות המלח ששקעו בקרקעיתה. מי הגשם המעטים היורדים באזור הצליחו להמיס חלק מההר וליצור בתוכו מעין מערות, ארובות וחללים. על ההר כמה שבילים מסומנים לטיול. לצדו של ההר עובר נחל פרצים, המתחתר כולו בחוואר הלשון. גם חוואר הלשון הוא סלע משקע ששקע בים המלח בעבר, ותכונותיו המיוחדות יתגלו למטייל בנחל.