השביל החדש בעמק מוצא - המלצה למסלול טיול רגלי ובאופניים בגן לאומי הרי יהודה

שם כתב: יעל לרנר 06.06.2020

עמק מוצא הוא קטע מנחל שורק, בין מושב בית זית למבשרת ציון והר חרת. סכר שנבנה בערוצו של נחל שורק יצר את מאגר בית זית, מקום קסום בלב הרי ירושלים, שנראה כאילו נלקח ממדינה אירופאית. שבילי הליכה מסודרים ונוחים סודרו לאורכו של המאגר, והבילוי סביבו ובסביבתו מהנה במיוחד!

מטיילים בשביל החדש אשר בעמק מוצא, הרי יהודה. צילום: יוסי זמיר
עמק מוצא. צילום: יוסי זמיר
: 9

אורך המסלול: 7 ק"מ (3.5 ק"מ לכל כיוון)


משך המסלול: שעה עד שעתיים


 


 


מסלול חד כיווני נגיש, מתאים להליכה ברגל או לרכיבה באופניים


מתאים למשפחות  • מאגר בית זית

  • שביל רכיבה מתאים לרוכבים מתחילים

  • שומרה

  • בית ילין

  • תצפית נוף מרהיבה על האיזור


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


לאחר ירידת גשמים וזרימת הנחלים מתמלאים מאגרי המים הטבעיים בארץ. סכר שנבנה בערוצו של נחל שורק יצר את מאגר בית זית, מקום קסום בלב הרי ירושלים, נוף שנראה כאילו נלקח ממדינה אירופאית. שבילי הליכה מסודרים ונוחים סודרו לאורכו של המאגר, והבילוי סביבו ובסביבתו מהנה במיוחד. ניתן להגיע למאגר מכיוון עין כרם ולצפות במאגר העמוס כבר מרחוק, או כחלק ממסלול הליכה לאורך נחל שורק בעמק הארזים.

תיאור המסלול

המסלול מתואר מהכניסה הצפונית, סמוך לבית זית. מכביש הגישה לבית זית יורדים לערוץ הנחל בדרך עפר. כאן פוגשים את שביל ירושלים, העולה לסטף דרך הר חרת (סימון כחול-לבן-זהב). יורדים לעמק מוצא.

שומרה וכבשן סיד
לאחר כ-450 מ' נגלה מימין מבנה בן חדר וגג בצורת כיפה. זוהי שומרה שהשתמרה במצב מצוין. שומרה היא מבנה שבעבר שימש את החקלאים בשדות בעונה הבוערת. הם הניחו בה את כלי העבודה, אחסנו את היבול ואף בילו בה בלילות בעונות אסיף היבול.
השביל ממשיך בין כרמי גפן. סביבם אפשר לראות עצי בוסתן ובהם תות, תאנה, זית ורימון. לאחר עוד כ-400 מ' נראים מימין לדרך שרידי טרסות וכבשן סיד. כבשן סיד הוא חלל מצופה אבן וחפור בחלקו באדמה, ובו הבעירו אבני גיר כדי להפוך אותן לאבקת סיד ("סיד שרוף"). בסיד השתמשו לאטימת בורות מים וליצירת מלט. הבערה בכבשן נמשכה כמה ימים, בהתאם לגודלו.

מאגר בית זית
מכבשן הסיד ממשיכים עוד כ-100 מ' ועולים בשביל האופניים הסלול לרחבת תצפית על המאגר. מאגר בית זית הוא מאגר עונתי מלאכותי – הוא נבנה בראשית שנות ה-50 בעקבות בניית סכר בערוץ נחל שורק. בוני הסכר בבית זית התכוונו ליצור מאגר ולשאוב את מימיו, אך כשלו. מי המאגר מחלחלים בסדקי הסלע במהירות, ובאביב הם כבר נעלמים בנבכי אקוויפר ההר. כיוון שכבות הסלע במאגר מלמד שהמים מחלחלים וזורמים בתת הקרקע לים המלח, אך קודם שהם מגיעים לשם חברת "מקורות" שואבת אותם בקידוחים.
בחורף כשהמאגר מלא נוצר מקור מים באורך של כקילומטר ושטחו כ-220 דונם, והוא מושך אליו עופות מים ומיני בעלי חיים. סכר המאגר בנוי בקצה המערבי וממנו נמשך שביל עמק מוצא עוד 1.2 ק"מ, עד רחבת החניה שבצד כביש 395, סמוך לצומת כרם.

שביל האופניים
שביל האופניים סלול כולו והוא עוקב אחר ערוץ הנחל. לאורכו יש כמה רחבות תצפית המשקיפות על הנוף ועל מאגר בית זית. זה שביל נפלא לרוכבים מתחילים וגם לרוכבים ותיקים שרוצים לשפר את מיומנות הרכיבה שלהם ואת כושרם הגופני.

בית ילין

על אם הדרך לירושלים, במרכזו של עמק מוצא ובצמידות לבית הכנסת של המושבה, ניצב בית ילין ההיסטורי – הבית הראשון שנבנה במוצא בשנת 1890. הוא נבנה על ידי יהושע ילין, בנו של דוד טביא ילין, שרכש את הקרקע מערביי קאלוניה, יחד עם חותנו יחזקאל יהודה בשנת 1860. 

הבית שוחזר ושוקם והיום הוא מרכז מבקרים להיכרות עם מורשת בית ילין והמושבה מוצא. בחלקה החקלאית של משפחת ילין ליד הבית מגדלים כרמים ועצי פרי. את בית ילין מפעילה המועצה לשימור אתרים. במקום יש שירותים, מים ושולחנות פיקניק. במקום ניתן לקבל גם ייעוץ והנחיה על סיורים בסביבה: עמק הארזים, המושבה מוצא, מוצא עילית ועוד. 

  • שעות פתיחה: בית ילין פתוח לקהל בתיאום מראש בימים א’-ה’, ובימי שישי ושבת פתוח לביקורי קבוצות של מינימום 20 מבקרים ובתיאום מראש. 
  • לילדים: סיורים והפעלות ייחודיות, בתיאום מראש.
  • הנגשה: הבית והחצר העליונה מונגשים באופן מלא לבעלי מוגבלות פיסית.

הערות:

  • אין להיכנס למאגר בית זית כשיש בו מים
  • דמי כניסה: עמק מוצא ללא תשלום. הכניסה לבית ילין בתשלום

איך להגיע

מכיוון מוצא (כניסה צפונית): פונים מכביש 1 לכיוון מושב בית זית. כ-30 מ' מכביש 1 (לפני תחנת האוטובוס) מסתעפת דרך צפונה (ימינה). הדרך מתאימה לרוכבי אופניים ולהולכי רגל. אפשר לחנות ברחבת החניה הקרובה לפנייה לעמק, סמוך לכביש 1.

מכיוון עין כרם (כניסה דרומית): ממעגל התנועה בצומת כרם נוסעים כ-350 מטר לכיוון הסטף ופונים צפונה (ימינה) לכביש הגישה לבית הספר החקלאי עין כרם. כ-50 מ' מהצומת מסתעפת דרך מזרחה (ימינה). כ-200 מ' בהמשך הדרך יש רחבת חניה.

לבית ילין – נוסעים מהכניסה למושב בית זית לכיוון מבשרת ירושלים (מתחת לכביש 1) ופונים שמאלה לכיוון תל אביב בכביש 1. הכניסה לבית ילין היא בין סימני ק"מ 53–54. יש לפנות בזהירות רבה ולאותת זמן רב לפני הפנייה. ​

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: כניסה לשביל אופניים, אגם בית זית