נחל דרגה: וואדי מורבעאת - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע מצוק ההעתקים

שם כתב: יעקב שקולניק 27.03.2019

קניונים ומפלי סלע אדירים, שיטפונות עזים המותירים אחריהם גבים מלאי מים, מעיינות ועולם טבע נדיר – כל אלה, לנוכח ים המלח והרי אדום, יוצרים נוף דרמטי שאין שני לו בישראל

מערת בר כוכבא בואדי מרובעת. צילום: יעקב שקולניק
מערת בר כוכבא בואדי מרובעת. צילום: יעקב שקולניק
: 8

אורך המסלול: כ-7 ק"מ

משך המסלול: 4-5 שעות


מסלול הליכה מעגלי, בדרגת קושי בינונית


מתאים למשפחות


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: הגעה עם רכב מכביש ים המלח (90 ) במחסום הצבאי מצוקי דרגות, פונים מערבה ונוסעים כ 6 ק"מ  בכביש המטפס במעלה שמורת מצוק ההעתקים עד להגעה לכפר הנופש מצוקי דרגות.

מומלץ להחנות את הרכב בסמוך לתחנת המידע וההסברה של רשות הטבע והגנים, בנקודה זו מתחיל מסלול ההליכה הרגלי וזו גם נקודת הסיום. 

תחילת המסלול הרגלי לכיוון מערב, נלך על שביל רכב (סימון ירוק) כ 1.7 ק"מ עד למפגש עם שביל רגלי (סימון שחור) יורדים במורד הנחל בשביל תלול (יש להיעזר ביתדות אחיזה). לאחר כ 700 מ' הליכה נפגוש שביל עם עמוד סימון המכוון אל מערות מורבעאת.

מערות ואדי מורבעאת (בערבית: מערות המרובעים, על שם צורת פתחיהן). אלו  שלוש מערות קרסטיות שהתגלו בהן ממצאים קדומים – מהתקופה הכלקוליתית עד לתקופה הערבית הקדומה. הממצאים המרגשים ביותר הם מימי מרד בר כוכבא, 132 – 135 לסה"נ ובהם אגרות חתומות בידי מנהיג המרד בר כוסבא (או בר כוסיבא), הלוא הוא בר כוכבא בכבודו ובעצמו. הכניסה למערות אסורה !

לאחר הביקור בפתח המערות, ממשיכים במורד השביל השחור עוד כ-500 מ' עד למפגש קניון נחל דרגה ונחל תקוע. כאן ממשיכים מערבה במסלול נחל משאש (סימון אדום) וצועדים במעלה הנחל כ-1.5 ק"מ עד למפגש עם דרך רכב (סימון ירוק). בנקודה זו מסתיים המסלול הקניוני ויש לחזור כ 3.2  ק"מ מזרחה חזרה לנקודת ההתחלה.

לינה בשטח

חניון נחל דרגה: חניון לילה מסודר ללינת שטח כ-300 מ' מערבית למצוקי דרגות.

החניון כולל: עשרה סהרונים מסודרים ללינה, מקומות חנייה ונקודות הבערת אש מסומנות.
יש לקחת את כל האשפה עמכם למכולת אשפה הממוקמת בסמוך לתחנת המידע.

איך להגיע

כביש ים המלח (90), נוסעים כ 6 ק"מ בכביש העולה למצוקי דרגות.

שימו לב: הדרך עולה בתחום שמורת טבע "מצוק ההעתקים" יש לשים לב לכללי ההתנהגות בהתאם לשילוט במקום.

הערות:

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.