ביקור במערת הנטיפים - מסלול טיול בשמורת הטבע מערת הנטיפים

שם כתב: יעל לרנר 06.01.2020

בביקור במערת הנטיפים (מערת אבשלום) תוכלו לצאת למסע קסום בבטן האדמה ולקבל הצצה אל עולם תת קרקעי צבעוני ומלא דמיון שכל כולו יצירת אמנות של הטבע - נטיפים וזקיפים בני יותר מ 300,000 שנה המפוסלים בצורות מעוררות דמיון של גמדים, פיות, אזני פיל ואפילו (כמעט) נשיקה אחת!

מערת הנטיפים - צילם אבי ליצ'ק
מערת הנטיפים. צילום: טל ישראל

מספר מפת סימון שבילים: 9


אורך המסלול: כקילומטר


משך המסלול:


הירידה למערה אורכת כ-10 דקות (150 מדרגות).


הסיור המודרך במהרה אורך 45 דקות.


מסלול מעגלי מודרך,


קיימת נגישות חלקית – לכיסאות גלגלים יש נגישות עד הרחבה הראשונה הצופה אל חלקה הגדול של המערה, אך אין כניסה לעגלות ילדים, לכן יש להגיע עם תינוקות במנשאים.  • מערת נטיפים חשוכה ומוארת בצבעים

  • סרט מקסים באורך 8 דקות

  • נטיפים יפהפיים המפוסלים בצורות מעוררות דמיון


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


בביקור במערת הנטיפים (מערת אבשלום) תוכלו לקבל הצצה אל עולם תת קרקעי מופלא וכמעט דמיוני. המערה, שהתגלתה במקרה לאחר פיצוץ באחת ממחצבות האזור,  היא אחת המגוונות והמרשימות אפילו בקנה מידה בינלאומי!

במערה הקסומה ניתן להתרשם ממערכת דינמית בת מאות אלפי שנים היוצרת נטיפים וזקיפים בשלל צורות מעוררות דמיון, כתוצאה מתהליכי המסת הסלע על ידי המים. טיול נפלא בכל עונות השנה!

תיאור המסלול

הסיור במערה מתחיל בסרט קצר על המקום וממשיך בהליכה בקבוצות מאורגנות עם מדריך של רשות הטבע והגנים, שנותן הסברים המותאמים לכל הגילאים, על איך נוצרים הנטיפים (מטפטפים מלמעלה) והזקיפים (שצומחים מלמטה) עד שהם נפגשים ויוצרים עמודים עבים שמגיעים לעובי של מספר מטרים. 

לאורך המסלול תיהנו לעצור ולהביט בצורות שנוצרו באופן טבעי בסלע במשך אלפי שנים, ועם קצת דמיון נראות כמו דמויות של גמדים, מכשפות, פילים ואריות, אלמוגים וכל מה שתוכלו לדמיין.

המערה מוארת בתאורה דרמטית המדגישה את הצורות המעניינות שנוצרו בסלע, אסור לצלם במקום על מנת לא לפגוע בנטיפים (למעט יום שישי). לקטנטנים מומלץ להביא מנשא מאחר ואסור להיכנס עם עגלות או טיולונים למערה.

הביקור במערה מומלץ בחורף אז ניתן להתרשם מטיפות המים הרבות ולראות אותן בפעולה, ובקיץ אז המערה מספקת שעה קלה של חוויה עם הילדים באווירה קרירה וטבעית ומפלט מהחום שבחוץ. 

מעניין לדעת, כי במערה זוהו נטיפים שגילם 300,000 שנים לפחות (!), ומדענים נעזרים בהם כדי לעקוב אחר שינוי האקלים באזורנו מאז ועד היום. יש נטיפים "קשישים" אף יותר, אך שיטות המדידה הנהוגות בימינו אינן יעילות דיין כדי לאמוד את גילם. מערת הנטיפים קרויה ׳מערת אבשלום׳ לזכרו של אבשלום שוהם, חלל צה"ל. 

איך להגיע

הבאים מכביש 1 יפנו דרומה במחלף שער הגיא לכביש 38, וברמזור השני יפנו לכביש 3855. בכיכר השנייה יש לפנות שמאלה לכביש 3866 ולעלות במעלה ההר כ-5 ק"מ עד לפניה שמאלה (ליד אנדרטת צ'לנג'ר), למערת הנטיפים. 

הבאים מדרום יפנו מזרחה (ימינה) בצומת האלה, לכביש 375, ואחר כך שמאלה בכביש 3855 עד מושב מחסיה. כאן יש לפנות ימינה בכביש 3866, לעלות במעלה ההר כ-5 ק"מ ולפנות שמאלה למערת הנטיפים.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: מערת הנטיפים