סיור במרומי החרמון ובגן לאומי מבצר נמרוד - דמשק באופק נבלעת

שם כתב: יעל סלע, מנהלת מרכז חינוך והסברה גולן, רשות הטבע והגנים 12.06.2019

במקום להתמודד עם השרב והלחות במרכז, העפילו צפונה, הכי צפונה ותיהנו מסיור קריר במרומי החרמון. האביב עדיין חוגג שם במלוא פריחתו וכשתרדו למטה, אל תוותרו על סיור במבצר נמרוד שמרק טווין העיד עליו: "זהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם"

קלעת נמרוד

"טיפסנו עם כל הרוחות אל פסגת החרמון הזוהרת" (מלכות החרמון". יובב כץ / אפי נצר)
אין כמו ימות הקיץ החמים להזכיר לנו שהמקום לטייל בו וליהנות בעונה חמה זו, הוא ללא ספק הצפון ובמיוחד הגולן והחרמון – אלף שיר לצפון מגולן עד חרמון!

מידע שימושי

דרגת קושי: בחר רמת קושי
רמת קושי: קלה
סוג מסלול: הולכי רגל
אופניים
רכב רגיל
משך הסיור: כ – 5 שעות.
מומלץ להצטייד: בלבוש חם לסיור בחרמון (גם אם למטה שרב), כובע וקרם הגנה
עונה מומלצת: כל השנה
סוג המסלול: מסלול קווי
אופי הטיול: בדגש פריחה מים טבע ונוף
סימון שבילים: צבע אדום מספר מפה 2
דמי כניסה: כניסה לגן לאומי מבצר נמרוד

איך מגיעים

לחרמון נגיע לאחר שניסע כמעט עד קצה המדינה על כביש 90, ובצומת המצודות, בצפונה של קרית שמונה נפנה מזרחה (כלומר ימינה) לכביש 99. משם נמשיך לכיוון הבניאס, ונגיע לצומת מפל סער. נפנה לכיוון נווה אטיב (כביש 989) ונגיע למג'דל שמס, נמשיך בכביש 98 ונגיע לאתר החרמון.

רקע

בשעה שכל תושבי ישראל מנסים לשרוד את גלי השרב והלחות של מישור החוף – לנו יש הצעה מפתה: סיור נעים במרומי החרמון, בו האביב שגם עכשיו בשיא פריחתו, יחזיר ללבכם לפחות עוד אלף שירים ומזמורים. שלל פרחים, פרפרים צבעונים ונופים ייחודים, שאינם ידועים משום מקום אחר בארץ, נמצא במרומי האתר. עולם הצומח של החרמון מיוחד במינו בגלל האקלים המושפע מהרום, הרוחות העזות, השלגים בחורף, היובש בקיץ ,סוג המסלע וטיב הקרקע.

צומח

הפריחה במרומים משתנה ומפתיעה את המטייל אפילו משבוע לשבוע .
בראשית הקיץ פורחת הכרבולת המקרינה, שיח כר קוצי המתבלט בפריחתו הורודה עזה ובקוציו דמויי הקרניים והדובדבן השרוע – עץ דובדבן הנראה "מרוח" על גבי הסלעים ופריחתו הורודה עדינה ומרשימה. בסוף הקיץ ניתן גם ליהנות מפרותיו הקטנים והחמצמצים.
בהמשך ימי הקיץ, נבחין בשיחי הקדד, הפורחים באדום לוהט ועליהם האפרפרים, ובשיחי חדעד הלבנון הקוצנים עם "פריחת האלמוות" המיוחדת שלהם – שנתנו לו את השם חד – עד. עוד נוכל לראות מינים אחרים של קדד, הפורחים בצבעי צהוב.
לקראת סוף הקיץ, מתגלה החרמון באור שונה- אז ניתן לראות בעיקר פירות. פרי הדובדבן, הצבוע בצבעי אדום עד כמעט שחור, פרותיו השקופים של משקפיים חרמונים וזמזומית החרמון, הנראית כמו מצבור פעמונים על גבי גבעול.

תצפית נוף

במרומי החרמון ניתן להתרשם וליהנות, לא רק מהפריחה, מהאוויר הצח ומהגובה הרב, אלא גם מתצפיות מרהיבות לכיוונים רבים. לא לחינם נקרא החרמון העיניים של המדינה. מפסגותיו ניתן לראות את הים התיכון, הרי הגליל העליון, את דרום לבנון והרי הלבנון, את הגולן ואת סוריה.

למטיילים בחרמון כדאי לדעת כי הסיור בחרמון אינו מורשה לבודדים, לכן מומלץ לנצל את הסיורים המודרכים המתקיימים כאן פעמיים ביום.
לאחר ששבענו ממראות החרמון, מומלץ לא לוותר על מקום קסום הנמצא "על הדרך" כאשר יורדים מהחרמון -הישר אל – גן לאומי מבצר נמרוד, שמרק טווין כתב עליו "שזהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם".

מבצר נמרוד

מבצר נמרוד הוא אחד המבצרים המרשימים ביותר שנשתמרו מימי הביניים. אמנם המצודה מימי הביניים, אך בוניה היו המוסלמים, אויבי הצלבנים באותה תקופה. סיפורי המוסלמים באזור והשתלשלות בנייתה של המצודה מרתקים ואינם נופלים בתיאורם הצבעוני מסיפורי הצלבנים בארץ ישראל.
בקפיצה ענקית הישר לתקופה, אנו מגיעים לאחת התקופות הסוערות שידע האזור. ארץ ישראל נשלטת בחלקה על ידי הצלבנים ובחלקה על ידי המוסלמים וכולם רצו לשלוט על ירושלים ועל צירי התנועה החשובים באזור כולו. סאלח א- דין, השליט האיובי הנודע, מצליח בשנת 1187 להפיל את ממלכת ירושלים הצלבנית בקרב המפורסם של קרני חיטין. עם מותו, יורשים בניו את האימפריה הגדולה, אך לא משכילים לשלוט בה. אחיו של סאלח א -דין משתלט על הממלכה ומחלק אותה בין בניו. על אזור הבניאס מתמנה אל עזיז עות'מן, בנו הצעיר, שהיה כפוף לאחיו החזק ששלט בדמשק – הלוא הוא אל – מועט'ם. גם בין השליטים החדשים מתגלים סכסוכים ותככים – ובריתות שונות ומשונות יוצאות לפועל על מנת לצמצם או להרחיב אזורי שליטה. אחת הבריתות המוזרות היא זו שנכרתה בין אל כאמל, שליט מצרים והקיסר הגרמני פרידריך השני (שכונה גם הצלבן הסרבן בגלל סירוביו החוזרים ונשנים לצאת במסע צלב גדול לכבוש את ארץ הקודש). אל מועט'ם ואל עזיז עות'מן נלחצים מברית זו ומחליטים לבנות מהר מצודה שתגן על הדרך לדמשק, בירת האזור. וכך בשנת 1127 בונים האיובים את מצודת נמרוד, וממשיכים להרחיבה גם בשנים שלאחר מכן. הבניה הושלמה בשנת 1230.
הממלוכים, שהשתלטו על ארץ ישראל לאחר שהדיחו את שלטון בית איוב, ממשיכים את בנית המצודה. מקורם של הממלוכים, בערבות אסיה התיכונה, שם נהגו סוחרי ילדים לחטוף ילדים ולמוכרם בשווקי מצרים לאדונים מוסלמים. ילדים אלו התחנכו בפנימיות צבאיות והפכו מוסלמים אדוקים, לוחמים עזי נפש ונאמנים לאדוניהם. ביברס השליט הנודע, כך מסופר, נמכר דווקא במחיר נמוך בשוק בגלל פגם בעיניו – האחת כחולה והשנייה ירוקה… מחירו הנמוך בשוק לא סימן את עתידו המזהיר של הילד, שגדל והפך לאחד השליטים החזקים בעולם המוסלמי בכלל ובתקופה הממלוכית בפרט.

ביברס, השליט החדש, השתלט על ארץ ישראל בשנת 1260 והוא ממנה את סגנו ביליכ למפקד מצודת נמרוד, שמרחיב ומפאר אותה. את פועלו הוא מנציח בכתובת מרשימה משנת 1275, שהשתמרה עד לימינו אנו.
עם כניעת הצלבנים וגרושם הסופי מארץ ישראל בסוף המאה ה – 13, ירד הצורך במבצר והוא הפך במאה ה – 15 לבית כלא, ואחר כך ניטש.

מומלץ

בסיורכם במצודה כדאי ללכת בעקבות המסלול המוצע על ידי רשות הטבע והגנים ולבקר באולמות השונים, במעברי הסתרים, במגדלי השמירה ובורות המים ולנסות לחוש את אווירת הימים ההם, בזמן הזה.

צילם: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

מסלולי טיול בשמורה