הג'ובה הגדולה - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע יער אודם

02.06.2020

תופעת טבע געשית מיוחדת יצרה בור טבעי ענק עשוי קרקע בזלתית בעומק של כ-60 מטרים וקוטר של כ-200 - הג'ובה הגדולה נמצאת ביער אודם ומזמינה אליה כל מי שמעוניין בתופעות וולקניות מיוחדות וביער קסום לבילוי משפחתי.

תלמידים רוקדים ביער אודם - צילם סלמאן אבורוכן, רשות הטבע והגנים

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 1


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2 ק"מ


משך המסלול: חצי שעה


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי נגיש, בדרגת קושי קלה


מוקדי עניין


  • תופעה גיאולוגית

  • תצפית נוף

  • חורש אלונים

  • חיות בר

  • פריחת סתיו


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה של הג'ובה הגדולה

ממגרש החנייה נרד על שביל אספלט מסומן שחור, נעבור גדר שמטרתה למנוע מבקר לעלות על השביל ונלך בצלם של אלונים לתוך חורש טבעי וקסום. 

בעונת הסתיו נמצא פריחת כרכומים וסתווניות בצדי הדרך ובחורף נפגוש ברקפות צבעוניות, נמשיך עם השביל עד לנקודת התצפית על הג'ובה, שם נעמוד על גודלו ועוצמתו של בור שכזה, נמשיך את הדרך, מעט בעלייה בשביל עד החזרה למגרש החנייה.

טוב לדעת!

ישנם כעשרים ושלושה בורות כמו הג'ובה הגדולה שגודלם משתנה, החל מעומק של כ-8 מטרים ועד לבריכה הגדולה ביותר שעומקה הוא של כ-60 מטרים וקוטרה כ-200 מטרים. ישנו מסתורין בנוגע לדרך בה נוצרו הג'ובות. מה שמוסיף למסתורין ההיווצרות הוא העובדה שהסתכלות על כלל 23 הג'ובות מראה שהן מסודרות בקו הגיוני רציף בדומה לפריסת הרי הגעש בגולן, על ציר צפון מערב – דרום מזרח.

תופעה מיוחדת זו נחקרה רבות על ידי גיאולוגים וההסבר הרווח להיווצרותה הוא של ד"ר דורון מור, חוקר הגיאולוגיה הישראלי הראשון של הגולן. על פי הסברו הג`ובות הן תוצאה של פליטת גז וולקני מן העומק, שיצר התפוצצות עזה של גז ללא חומר מוצק או נוזלי ועל כן הממצא היחידי שנותר בשטח הינו הבור שנוצר מאפקט ההדף.

תיאוריה אחרת אומרת כי הג`ובות הן למעשה גופי מים או שלוליות גדולות שנלכדו מתחת לזרם לבה ובעקבות החום הרב המים הפכו לגז ויצרו חלל גדול שתקרתו נשברה והתמוטטה.

צפו בסרטון שצילם ארז דגן, בשלג:

איך להגיע

 מצומת האמיר (וואסט), פונים צפונה לכביש 978 עוברים את הפנייה למושב אודם, לאחר 200 מטר נפנה שמאלה לרחבת חנייה מסודרת, כולל חנייה נגישה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: הג'ובה הגדולה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.