פארק המעיינות: המלצה לטיול בין מעיינות ופלגים בפארק המעיינות

מאת: יעל לרנר 23.05.2023

פארק המעיינות הוא מקום נפלא לטיול במשך כל עונות השנה. בפארק שלושה מעיינות טבעיים הנובעים כל ימות השנה בטמפרטורה נעימה של 24 מעלות צלזיוס, נחל רחב ידיים - נחל הקיבוצים, צמחיית נחלים עשירה בצילה חיים מינים רבים של בעלי חיים, אתרי מורשת, מטעים וברכות דגים, ציפורים נודדות ונוף יפהפה המשקיף לעבר הר הגלבוע והגלעד.

נחל קיבוצים בפארק המעיינות. צילום: יעקב שקולניק נחל הקיבוצים בפארק המעיינות. צילום: יעקב שקולניק
פארק המעיינות. צילום: יעקב שקולניק
עין שוקק. צילום: יובל מורן

מספר מפת סימון שבילים

: 3

משך ואורך המסלול

בפארק דרכים באורך של כ-15 קילומטר, המובילות אל המעיינות בבטחה


דרגת קושי ואופי הטיול

מתאים למשפחות


מוקדי עניין


  • נחל שופע מים – נחל קיבוצים ומעיינות קסומים לאורכו

  • פריחות בעונה

  • תל שוכה – מגדל שמירה ממנו תצפית מרהיבה על האזור

  • הר הגלבוע

  • בעלי חיים


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


פארק המעיינות, אשר שוכן למרגלות הגלבוע, הוא מקום נפלא לטיול במשך כל השנה. בפארק המעיינות תוכלו כמובן למצוא מעיינות, אך גם צמחייה שבצילה חיים ציפורי מים, חזירי בר, חתולי ביצה, שועלים ודורבנים. גם מי המעיינות שוקקים חיים ומשמשים בית לסרטנים, חרקים ויותר מ-10 סוגי דגים!

הפארק כולל את נחל הקיבוצים ושלושה מעיינות טבעיים: עין מודע, עין שוקק ועין מגדל. טמפרטורת המים במעיינות קבועה ונעימה ועומדת על 24 מעלות צלזיוס. בנוסף, בפארק תמצאו את השביל הרטוב – שביל מים באורך של 300 מטרים.

האתרים העיקריים בפארק:

עין חומה, עין מגדל ונחל קיבוצים עין חומה ועין מגדל הם מהמעיינות הגדולים בפארק המעיינות ומקורותיו של נחל קיבוצים. שמות המעיינות מנציחים את ניר דוד (תל עמל), ראשון ליישובי חומה ומגדל. מימיו של עין חומה נשאבים כמעט עד תום והמים שאינם נשאבים זורמים בפלג המפורסם נחל קיבוצים. הנחל זורם בתחום הפארק כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. המים בנחל עשויים להגיע לעומק 1.5 מטרים והוא מקיים עולם חי וצומח עשיר. החלק העילי של הנחל הוא שמורת טבע מוכרזת.

תל שוכה מומלץ להגיע ולטפס לראש המגדל בתל שוכה המתנשא מדרום לנחל הקיבוצים. בראש התל מתנוסס מגדל בן שלוש קומות שנבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד. תוכלו להגיע לתל וליהנות מתצפית מרהיבה על האזור. בסביבות התל נתגלו עדויות מהעבר הפרהיסטורי של המקום, כגון כלי צור וכלי אבן. הממצאים הללו – ועוד רבים אחרים – מוצגים במוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית בגן הלאומי גן השלושה, הלא הוא הסחנה השוכן סמוך לפארק.

עין שוקק   מעיין היוצר בריכה גדולה ויפה עם מים צלולים נהדרים שתענוג לטבול בהם. מעין שוקק מתחילה את דרכה אמת מים מודרנית, הידועה בשם "100-" – הרום שבו האמה מתחילה את דרכה.

קיר האבן הבנוי בצד המעיין הוא חלק מבריכה שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. הטחנה העליונה הייתה צמודה לסכר, אך לא נותר ממנה שריד. התחנה התחתונה, שחלקים ניכרים ממנה שרדו, בנויה כ-350 מטרים במורד הפלג של עין שוקק. כמות המים הרבה במעיין נוצלה להפעלת שלושה זוגות אבני ריחיים. נראה כי בעין שוקק הייתה בריכה כבר בתקופה הרומית שממנה יצאה אמת מים.

עין מודע כדאי לנסוע בלב שדות מוריקים לכיוון מעיין עין מודע, שסביבתו משופעת בעצי אקליפטוס. שימו לב, עומק המים בבריכה מגיע לכחצי מטר. המסלול מעגלי ונהדר להליכה ברגל או לרכיבה על אופניים. אתם לא צריכים לדאוג לדבר: ניתן לשכור כאן כל סוג של אופניים, כולל עגלות המתאימות לילדים או רכב חשמלי ידידותי שיקל עליכם לשוטט ולעצור בין המעיינות לפיקניק מענג באחת מהחורשות המוצלות.

השביל הרטוב שביל הליכה במים רדודים באורך של 300 מטרים העובר מעין שוקק לבריכת הטחנה. השביל משמש מסלול הנצחה לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל שנפל במבצע צוק איתן. בני נוער, חבריו וקרובי משפחתו חשפו דרך בתוך סבך של שיחי קנה ופטל ויצרו שביל שמקבל את מימיו ממעיין עין שוקק הסמוך ומסתיים ליד בריכת טחנת הקמח הישנה. המים מגיעים מעט מעל גובה הקרסוליים, כך שהמקום מתאים גם לילדים קטנים. מקום נפלא לטיול ובילוי מענג!

שימו לב: הכניסה לשביל, כמו גם הכניסה לפארק המעיינות, אינה כרוכה בתשלום, אך כדי להגיע אליו יש לצעוד מהחנייה כמה מאות מטרים. 

*הכניסה לפארק ברכב אסורה. הולכי רגל ורוכבי אופניים נכנסים ללא תשלום. אפשר לשכור במקום אמצעי תחבורה (אופניים, קלאבקאר ורכבת קרוניות העוברת בין המעיינות – בתשלום).

כיצד להגיע:

נוסעים בכביש 669 לגן לאומי גן השלושה (סחנה) ובמעגל התנועה שלפני שער גן השלושה פונים ימינה. נוסעים כ־800 מ' בדרך העוקפת את הגן הלאומי במקביל לגדר הגן עד לרחבת החניה של פארק המעיינות. מחנים ונכנסים ברגל למבואת הפארק.

ב- WAZE: פארק המעיינות.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: פארק המעיינות

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.