מסלול טיול מגן לאומי חוף השרון - עד לשמורת נחל פולג - ומשם לגן לאומי אפולוניה

שם כתב: דינה ויינשטיין, פקחית תשתיות הרי יהודה, מחוז מרכז, רשות הטבע והגנים 06.06.2019

סיור מחוף אל חוף
חופש, חג, חוף, חום, חבצלות, חצבים... הכל בח', חבל על הזמן...

מצוק הכורכר וסלעי משאר בים באפולוניה

מידע שימושי

דרגת קושי: מאמץ בינוני
סוג הטיול: הולכי רגל
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות

את סיומו של הקיץ נחגוג בהליכה לאורך חוף הים, בדרך נפגוש צמחייה אופיינית – נר הלילה, חבצלות חוף. נזהה עקבות בעלי חיים בדיונות ונקנח במרפסת תלויה.
המלצה לרומנטיקנים: בשעת שקיעה העפילו לאחת מתצפיות מצוק הכורכר והביטו בהתמזגותם של שמים ומים בצבעי סתיו
המסלול: מגן לאומי חוף השרון, עד לשמורת נחל פולג, ומשם ברכב לגן לאומי
אפולוניה.
ניתן לעשות חלקים מהמסלול.

אורך המסלול המלא ברגל: כ- 9 ק"מ, משך המסלול מ- 5 שעות עד יום שלם.
אופי המסלול המלא ברגל: דרגת קושי בינונית.
ציוד נדרש: מים, נעלי הליכה, כובע, מפת סימון שבילים השרון ומערב השומרון
ורצוי מגדיר צמחים.

למסלול המלא נדרשים שני כלי רכב.
יפה לטייל בשעות אחר הצהריים ולכוון את המסלול כך שלקראת השקיעה תגיעו לאחת התצפיות ממצוק הכורכר כדי לצפות בצבעי השמים והים. אין יפה משקיעה בסתיו.

מסלול הטיול

נתחיל את הטיול בגן לאומי חוף השרון. מכביש החוף (כביש מספר 2), פונים לכיוון המרכז המסחרי שליד קיבוץ שפיים. בכביש הפנימי של המרכז המסחרי פונים צפונה לעבר החנות "צומת ספרים". בכיכר שליד החנות פונים מערבה. הכביש הופך לדרך עפר נוחה המגיעה עד לגדר גן לאומי חוף השרון. כשמגיעים לגדר נוסעים דרומה במקביל לגדר עד לרחבת חניה. הדרך משולטת מ"צומת ספרים". לידיעתכם, במרכז המסחרי עומדת לרשותכם תחנת מידע של רשות הטבע והגנים, ומדריכי הרשות ישמחו לענות לשאלותיכם ולכוון אתכם.
ברחבת החניה נוריד את הנוסעים. שני כלי רכב יחזרו לכביש החוף ויפנו צפונה לכיוון ווינגייט. ייכנסו לווינגייט, יחנו רכב אחד (החנייה בתשלום), ויחזרו עם הרכב השני לגן לאומי חוף השרון.
בכניסה לגן הלאומי ניצבת תיבת דפדפות. בדפדפת הסבר על הגן ותיאור מסלול הטיול. כ- 250 מטרים מצפון לשער הכניסה יש שולחנות, ספסלים וברזי מים. לרעבים, זה הזמן והמקום לפיקניק.

גן לאומי חוף השרון כולל את חוף הים ואת רכס הכורכר המערבי של השרון. בנוסף לנוף הים המרהיב שנשקף מהתצפיות, מיוחד הגן במגוון הצמחים שבו, הכולל צמחי מדבר לצד צמחים ים תיכוניים. ליד הצמחים האופייניים לגן הוצבו שלטים. בעונה זו נוכל לראות את חבצלות החוף בפריחתן הלבנה בגביעים גדולים ואת עמודי הפריחה של החצבים, את נר הלילה הפורח בצהוב, את סוף הפריחה של העדעד הכחול והעדעד הכרתי.

אנחנו נצעד בשביל המסומן באדום, הפונה אל עבר הים. נעצור לתצפית במרפסת התצפית הדרומית אל הים. נמשיך עד למרפסת התצפית הצפונית, והלאה עד למפגש השבילים עם השביל "השחור". אם המזל לצדנו נבחין בצבאים שהגן הוא ביתם, ואשר רשות הטבע והגנים השיבה אל הגן, כדי למלא את מקומם של הצבאים אשר חיו כאן בעבר ונכחדו. אגב הצבאים הם היחידים שאוכלים את קצות עלי החצבים. שאר חיות הבר מתרחקות מהחצב. השביל "השחור" יוביל אותנו לנקודה הגבוהה בגן ולתצפית למזרח. את מגדל התצפית בנו ילדים מקיבוץ שפיים, אשר אמצו את הגן. נמשיך עם השביל השחור עד לקצה הצפוני של הגן. בנקודה זו נמשיך בדרך עפר לא מסומנת צפונה, ולא נחזור דרומה עם השביל השחור. הדרך תוביל אותנו לרחבת החנייה של חוף הרחצה בגעש. ליד השער הסגור לכיוון החוף, נעלה בשביל מסומן בסגול , נתחבר לשביל האדום ונמשיך צפונה.

גן לאומי חוף השרון ממשיך גם כאן. בשנים האחרונות נעשתה בגן עבודה מאומצת למניעת נסיעה של כלי רכב. כלי הרכב גרמו נזק רב לבית הגידול המיוחד הזה. רמסו צמחייה, פגעו במחילות של מכרסמים וזוחלים, שינו את משטר זרימת המים וגרמו להתייבשות של צמחייה. בלכתכם בגן היום תוכלו לראות את דרכי הנסיעה "נסגרות" על ידי צומח מקומי. גם כאן פורחות חבצלות החוף לצד החצבים. היזהרו מלהתקרב לקצה מצוק הכורכר! השביל האדום יוביל אותנו ממערב לווינגייט. כאן, בהמשך השביל אנו נכנסים לשמורת טבע נחל פולג.
השביל האדום יוריד אותנו את שפך הנחל אל הים. נחל פולג הוא נחל אכזב, שראשיתו ליד קיבוץ רמת הכובש ומוצאו בים התיכון. השמורה כוללת בתוכה מספר סביבות חיים: חוף הים, החוליות (הדיונות) ורכס הכורכר. שימו לב לעקבות בעלי החיים. אפשר ללמוד בהם כבספר פתוח. עקבותיהם של היונקים כשועלים, ארנבות ודרבנים, עקבות המכרסמים למיניהם שנראים כמו שלוש נקודות, עקבות הזחילה של הזוחלים ועקבות העופות למיניהם. בגדות הנחל חיים גם צבי ביצה, ועופות מים. תקשיבו היטב אולי תוכלו לשמוע את קריאות לבן החזה (השלדג) ולראות אותו בשלל צבעיו: טורקיז, לבן וחום. בגדות הנחל תוכלו לראות גם צומח אחר שלא ראינו בגבעות הכורכר ובדיונות, כמו: קנה מצוי, סוף סורי, פטל קדוש וטיון דביק. בחוף הים נתחבר לשביל מסומן בכחול, שיעלה אותנו אל רחבת החנייה בווינגייט ואל הרכב שהשארנו שם.
נחזור לרכב הראשון בחניה של גן לאומי חוף השרון. נצא לכביש החוף ונפנה דרומה לכיוון הרצליה, ל"קינוח".
נפנה במחלף כפר שמריהו לכיוון הרצליה פיתוח. שילוט הכוונה ינחה מהצומת עד לגן הלאומי. לאחר הפנייה נוסעים ישר לכיוון מערב, בכיכר השנייה פונים צפונה (ימינה) וממשיכים ישר עד לרחבת החניה של גן לאומי אפולוניה.
דפדפת שתינתן לכם בכניסה, תוביל אתכם למסלול סיור בין שרידי יישובים, שהתקיימו כאן במשך 1,800 שנים, החל מהפניקים, במאה ה- 6 לפני הספירה ועד לעות'מנים במאה ה- 19. אל תפספסו את מרפסת התצפית "התלויה" מעל הים. בחג הסוכות חוזרים האבירים אל אפולוניה ומחדשים כאן את חייהם. תיאטרון רחוב יציג את חיי האבירים, מוסיקה עתיקה תנוגן במבצר, סדנאות יצירה והפעלות שונות יחזירו אתכם לימי הביניים.
כאן מסתיים טיולנו.

צילם: דורון ניסים