הקניון האדום - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הרי אילת

שם כתב: יעקב שקולניק, יעל לרנר 28.03.2019

במרומי הרי אילת חותר נחל שני את דרכו, בקניון מחורץ מרהיב ביופיו שרק איתני הטבע יכולים לפסל - תצורות סלע מרהיבות, אבני חול בצבע אדום עז, ושכבות חרסית וגבס בירוק ובטורקיז. מוזמנים לטייל בקניון היפהפה, במסלול מעגלי קצר, המתאים למשפחות עם ילדים קטנים, לטפס ביתדות ולגלוש על הישבן במפלים היבשים. אז קדימה: הו, הקניון האדום! ה-א-ד-ו-ם!

הקניון האדום. צילום: יעקב שקולניק
הקניון האדום. צילום: יעקב שקולניק
נחל שני בקניון האדום. צילום: יעקב שקולניק
: 20

אורך המסלול: כ-2.5 שעות


מסלול מעגלי קצר, מתאים למשפחות  • קניון סלעים באדום-ורוד

  • מאובנים

  • תצפית מרהיבה על האיזור


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת הרי אילת משתרעת על פני שטח עצום של כ-415,000 דונם, בין שולי בקעת עובדה בצפון עד מעבר הגבול טאבה בדרום, ובין כביש הערבה (כביש 90) במזרח לגבול מצרים במערב. בשמורה תמצאו נופי מדבר, ים וסלעי יסוד הייחודיים לחבל ארץ זה וכן שבילי טיול רבים ובהם גם שביל ישראל שניתן להגיע אליהם בדרכי עפר עבירות מכביש הערבה ומכביש 12.

מי היה מאמין, שבמרחק 20 דקות בלבד מעיר הנופש הדרומית – אילת, בשמורת הרי אילת, מסתתר לו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ? הכירו את הקניון האדום הממוקם בערוץ נחל שני המתפתל ומפוסל באבן אדומה, כי הטבע הוא האמן והיוצר המוכשר ביותר!

תיאור המסלול:

התחילו את המסלול בטיפוס על גבעה הנמצאת מימין לחנייה בעקבות השביל הירוק. בהליכה של כקילומטר, נגיע אל ערוץ נחל שני עצמו. תחילתו של הנחל בסיני, מעבר לגבול המצרי, וסופו כארבעה קילומטרים וחצי מזרחית לנו, בשפכו לנחל רחם. הקניון האדום הוא קטע הערוץ הצר והיפה ביותר. אורכו כ-300 מטר בלבד, אולם מראהו יפהפה ועשיר כל כך! תוכלו להביט, להתפעל ולדמיין בצורות אבן החול האדומה, המקור לגוון האדמדם המיוחד של הסלעים (שהעניקו לנחל את שמו) ולחלוקי הקוורץ השקועים בה, שבהם תבחינו מדי פעם. בתוך הקניון תוכלו לרדת בזהירות בעזרת מעקה ויתדות בשלושה מפלים יבשים, חוויה בפני עצמה.

לאחר המפל השלישי נפתח הקניון. כאן יש לשים לב היטב ולפנות ימינה חזרה לכיוון החניון. בגדת הנחל הוצב חבל שנועד לסייע לכם להבחין בנקודת הפנייה. פנו ועלו לכיוון הגדה הדרומית של הקניון. השביל נדחק בין אבני החול למטה, ובין קירות תלכיד נחלים, ומציע תצפית ייחודית על הקניון מזווית אחרת. בסופו של מעקף הקניון, נשוב לשביל ממנו הגענו, ועתה נמשיך במעלה נחל שני עד לצומת השבילים כאן נפנה שמאלה ונעלה בערוץ הצדדי המסומן ירוק, חזרה למגרש החנייה. לשירות המטיילים בתחילת המסלול הוצב שלט הסבר ומפות שניתן לקחת.

כיצד להגיע:

נוסעים מאילת צפונה כ 20 ק״מ בכביש 12. בין סימוני ק״מ 19-20 פונים ימינה בדרך מסומנת אדום (יש שלט), נוסעים בה כקילומטר ומחנים בחניון.

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: הקניון האדום