מהסטף לעין כרם - המלצה למסלול טיול בגן לאומי עין כרם

שם כתב: יעל לרנר 05.01.2020

שביל ירושלים הוא מסלול הליכה באורך כ-39 ק"מ. באחד המקטעים היפים בשביל, נצא למסלול טיול שתחילתו בסטף וסיומו בעין כרם, נצעד בשביל נעים בלב חורש ים תיכוני וטרסות עתיקות, בין מעיינות מפכים ונקבות עתיקות, נהנה מפריחות צבעוניות (בעונה), ונסיים בתצפיות מרהיבות על עין כרם, על מנזריו וכנסיותיו.

שביל ירושלים - שלטי הכוונה-  סטף, חרבת סעדים,  ירושלים עין כרם - צילם יעקב שקולניק שביל ירושלים - שלטי הכוונה- סטף, חרבת סעדים, ירושלים עין כרם - צילם יעקב שקולניק
: 9

משך המסלול: כ-7 ק"מ


אורך המסלול: כ-3 שעות


מסלול קווי, למיטיבי לכת  • חקלאות הררית מסורתית

  • מעיינות נקבה

  • חורש ים-תיכוני

  • אתרי עין כרם

  • טרסה ענקית ליד עין חנדק

  • תצפית מרהיבה על עין כרם והאיזור


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שביל ירושלים הוא מסלול הליכה באורך כ-39 ק"מ באחד מהאזורים היפים ביותר בישראל – מבואות ירושלים. תחילתו בעין חנדק, משם הוא עולה לעין כרם ולהר הרצל, חוצה את בית הכרם, מקיף את העיר העתיקה וחוזר מערבה לסטף דרך ליפתא, עמק הארזים והר חרת. כמעט מעגל מלא.

מסלול הטיול הקווי למיטיבי לכת הוא אחד מהמקטעים היפים בשביל ירושלים – תחילתו בסטף ובמעיינותיו הקסומים, משם הוא עולה דרך בוסתנים ותצפיות מרהיבות לעבר מנזרים וכנסיות, עובר בטרסות עתיקות, ומסתיים בעין כרם.  

תיאור המסלול

מסטף לעין חנדק

יוצאים מרחבת החניה העליונה של אתר הסטף, סמוך לבית הקפה, וצועדים בעקבות שביל ישראל. יורדים בגרם מדרגות קצר וכ-100 מ' אחריו מגיעים לתחנת המידע של שביל ישראל. מכאן יש לעקוב אחר סימוני שביל ישראל (וסימון שבילים ירוק). השביל יורד בין טרסות של עצי זית ושקד. בחלקו הגבוה נגלים למטיילים נופי רכס עמינדב, נחל שורק, מנזר יוחנן במדבר, מושב אבן ספיר ובית חולים הדסה עין כרם. במצוקים הקטנים ליד השביל פעורות מערות קטנות שקירות אבן חוסמים את פתחיהן. מערות אלו שימשו בעבר מחסנים של תושבי הכפר הערבי סטאף. השביל יורד לעין סטף ולברכת האגירה היפה שלו, האוספת את זרזיף מי המעיין שזורם אליו. אפשר לעלות למדרגת הסלע שמעל הברכה, להיכנס לנקבת המעיין ולצאת מהפתח הנגדי, ליד הברכה. הרפתקה זו מומלצת לצעירים ולצעירים בנפשם המוכנים להזדחל בנקבה הצרה ולהרטיב מעט את הרגליים.

שימו לב! בנקבות אין שום אמצעי בטיחות או סימונים, והנכנס לתוכן עושה זאת על אחריותו בלבד.

שביל ישראל עובר בין בוסתנים ויורד בגרם מדרגות ארוך לרחבת החניה התחתונה של הסטף. ברחבה פונים שמאלה לדרך עפר שמשולבת בה דרך סלולה משובשת. בראשית הקיץ, עד יוני, פורחים כאן שיחים גדולים של ורד הכלב ואחירותם החורש, ולידם פרחיו העדינים של לוע הארי הגדול.

בנקודת המפגש עם שביל מסומן בצבע שחור, ליד חורשת אורנים, עוזב שביל ישראל את נחל שורק ונכנס לחורש טבעי קטנטן. מיד אחריו השביל מנצל גשרון ועובר בבטחה מתחת לכביש עין כרם–בר גיורא (כביש 386). מכאן השביל עולה בוואדי יוסוף ומוליך לטרסה אדירה בנויה אבני ענק, המזכירות את אבני הכותל המערבי. לפי מקומה סביר שהטרסה היא חלק ממערכת חקלאות שלחין קדומה שניזונה ממי עין חנדק, הנובע כ-400 מ' במעלה הנחל.

מכאן מטפסים על מדרגות סלע קטנות בגדת הנחל. תעלה קטנה צמודה לשמאל השביל הובילה בעבר את מי עין חנדק לחלקות השלחין שבערוץ. חיש קל מגיעים לחפיר גדול בסלע, ובתוכו פעורים פתחיהן של שתי נקבות. זה עין חנדק, מהמעיינות היפים בהרי ירושלים.

מי עין חנדק זורמים משתי הנקבות לברכת איגום גדולה, חפורה בסלע. הנקבה הדרומית ארוכה מן המזרחית. היא אוספת מים משני סעיפים שנפגשים ליד סכר קטן. הסכר מעלה את מפלס המים וכך מתאפשר המשך זרימתם בכוח הכובד אל ברכת האיגום. הכניסה לנקבה זו צרה מאוד. הנקבה המזרחית היא חיבור של שתי נקבות הקשורות זו בזו. אורך האחת הוא 17 מ' ואורך הנקבה המסתעפת ממנה הוא 31 מ'. הנקבות חשוכות לגמרי וגובה המים בהן עשוי להגיע ל-1.20 מ'. 

מעין חנדק למעיין מרים

בעין חנדק נוטשים את שביל ישראל והולכים על פי שלטי שביל ירושלים (סימון כחול-זהב-כחול). השביל עולה מהמעיין בדרך הסלולה. קטע זה של השביל משתלב במערך שבילי הדסה, שהקרן הקיימת סייעה בהקמתם.במקום שהדרך הסלולה מתעקלת ימינה, שביל ירושלים עוזב אותה וממשיך בדרך עפר שחלקה סלול באבנים (דרך סולינג). בהמשך הדרך בשמאלה נראים שרידים מובהקים של שומרה – מבנה אבן קטן שבעבר שימש את החקלאים בעונה החקלאית הבוערת. בוני שומרה זו נהנו מנופם המרהיב של הר חרת ושל הר צובה מולו. במדרון התלול היורד לעמק נחל שורק נגלות עוד שומרות ומדרגות חקלאיות יפהפיות.

במרחק קצר מכאן שביל ירושלים עוזב את הדרך הסלולה ועולה ימינה במדרגות עץ מעל טרסות עזובות. עד מהרה מגיעים לכביש המוביל לבית חולים הדסה עין כרם. כאן המשימה היא לחצות את כביש 396 הסואן בזהירות רבה. השביל ממשיך מכאן בדרך עפר שמאלה (שער ברזל ירוק חוסם את הדרך על שם היידי שטרנבך. הדרך הפתוחה מסומנת בסימון שבילים כחול).שביל ירושלים עובר עתה ביער אורנים. השביל מאגף את בית חולים הדסה משמאלו. יופיו של קטע שביל זה הוא התצפית המרהיבה ממנו על עין כרם, על מנזריה ועל כנסיותיה.

מפגש השביל בדרך סלולה מבשר שהגענו לפאתי עין כרם. כאן פונים ימינה וחולפים על פני כנסיית הביקור המפורסמת. לפי המסורת הנוצרית במקום זה ביקרה מרים, אמו של ישו, את אלישבע, אמו של יוחנן המטביל, והכנסייה מנציחה ביקור זה.

מכאן קצרה הדרך למעיין עין כרם. נביעת המעיין פורצת מתוך נקרה חצובה וכאן, למרגלות מבנה המסגד של הכפר הישן, מסתיים הטיול.

איך להגיע

הגעה לסטף:

לבאים ממערב: מכביש תל אביב–ירושלים (כביש 1) פונים דרומה במחלף הראל, עוברים דרך מעוז ציון וממשיכים לכיכר הסטף (צומת הר איתן). מהכיכר יוצא כביש סלול לחניוני הסטף. אפשר להגיע לכיכר הסטף גם בכביש 395 מצומת אשתאול.

לבאים מירושלים: כביש 395 מעין כרם לכיכר הסטף.

הגעה לעין כרם:

מירושלים: בהר הרצל פונים מערבה וגולשים לעין כרם.

ממערב: מכביש 395 פונים שמאלה במעגל התנועה של צומת כרם. נקודת הסיום היא במעיין מרים, רחוב המעיין, עין כרם.

הערות

  • היזהרו בחציית כביש 396 לפני עין כרם.
  • בנקבות אין שום אמצעי בטיחות או סימונים, והנכנס לתוכן עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע סטף