בריכות שכווי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הר מירון

שם כתב: יעקב שקולניק 25.03.2019

בריכת שכווי מהווה שילוב מרתק של טבע ומורשת אדם – פלג איתן, בריכות בין סלעים, צומח עשיר של גדות נחלים ועדויות לימי תור הזהב של צפת.

בריכת שכווי. צילום: יעקב שקולניק
טחנת הקמח ליד בריכות שכווי. צילום: יעקב שקולניק
: 2

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

משך המסלול: 3­-4 שעות


מסלול קווי, מתאים למשפחות חובבות הליכה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: נחל שכווי. נוסעים לצפת בכביש 89 ונכנסים בכניסה הדרומית לרחוב לח"י. במעגל התנועה הראשון פונים צפונה לבית הקברות בדרך סלולה, מקבילה לכביש 89. לאחר כ-400 מ' מגיעים למעבר תת-קרקעי מתחת לכביש 89. חונים בקרבתו. שביל מסומן כחול יורד לנחל שכווי.

 

בכניסת נחל שכווי מתחילים בשביל מסומן כחול אל נחל שכווי. כשמגיעים לנחל פונים שמאלה ויורדים בשביל מסומן ירוק. מבט בוחן יגלה שרידי ריצוף של דרך ישנה, ששימשה כנראה את יהודי צפת במאה ה-16 ברדתם לנחל. ממול נראה הנוף המקסים של נחל עמוד והר מירון.

השביל נכנס לחורש מפותח וגולש לנחל עמוד, היישר אל בריכות שכווי – בריכות רדודות של מים צלולים ולידן שרידי טחנת קמח ועצי דולב יפים. מבריכות שכווי שבים לנקודת המוצא באותה דרך חזרה.

אפשר להאריך את המסלול ולהמשיך לצעוד בשביל המסומן שחור אל המפגש של נחל עמוד ונחל מירון, להגיע לעין יקים ורק אז לשוב לנקודת המוצא. תוספת זו מאריכה את הטיול בכ-3 ק"מ.

איך להגיע?

נוסעים לצפת בכביש 89 ונכנסים בכניסה הדרומית לרחוב לח"י. במעגל התנועה הראשון פונים צפונה לבית הקברות בדרך סלולה, מקבילה לכביש 89. לאחר כ-400 מ' מגיעים למעבר תת-קרקעי מתחת לכביש 89. חונים בקרבתו.

 

הערות

  • יש להצטייד בכמות מספקת של מי שתייה.
  • אין לשתות ממי נחל עמוד.
  • אין להדליק אש בתחומי השמורה.
  • שעות ביקור בשמורה: באפריל-ספטמבר 17:00-8:00, באוקטובר-מרץ 16:00-8:00. ביום שישי ובערב חג השמורה נסגרת שעה אחת קודם. הכניסה לשמורה מותרת עד שעתיים לפני הסגירה.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.