בין צבאים לאבירים - המלצה למסלול טיול מגן לאומי חוף השרון לגן לאומי אפולוניה (תל ארשף)

04.10.2018

הפעם אנו מציעים טיול המשלב בין הליכה על מצוק הכורכר וחוף הים המרתק של אפולוניה

גן לאומי אפולוניה גן לאומי אפולוניה
: 10

מסלול קווי, מתאים למשפחות


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הגן ממוקם מערבית לקיבוץ שפיים ועיקרו טבע ונוף מרתק, בכניסה לגן תמצאו את דפי ההסבר למסלולי הטיול השונים. הגן אשר הנו גן ללא תשלום מתוחזק על ידי קבוצת נוער מקיבוץ שפיים קבוצה זו נקראת "חממיקה" והיא אשר דואגת לניקיונו וטיפוחו של הגן. בגן מתפתלים להם שבילים שונים אשר לוקחים אתכם מחווית טבע אחת לשנייה.

תיאור המסלול

סימון שבילים: צבע אדום שחור כחול + בשביל ישראל, לבן כחול כתום, מס' מפה 7.

נתחיל את סיורנו בשביל המסומן באדום שביל זה ייקח אותנו אל התצפית לכיוון החוף, משטחי ריצוף מעץ מאפשרים להגיע עד לשפת המצוק, קחו אוויר טוב, אין כמו ריח הים בעונה זו של השנה. נמשיך את הסיור שהנו מסלול מעגלי ובדרך נבחין בצורות שונות בהשתכבות סלע הכורכר. אמצע חודש אוקטובר דל מבחינת פריחה אך אולי נוכל בכל זאת להבחין באחרוני החצבים אשר פורחים בגן וגם בחבצלות אשר מעטרות את הדיונות בלבן.

נמשיך בשביל האדום עד למפגש עם שביל המסומן בשחור הוא שביל האירוסים אך לצערנו זו אינה העונה המתאימה לחזות בפריחתם. נקצר לכיוון שביל הצבאים המסומן בכחול ואולי אם נהייה ברי מזל נוכל לראות צבי אחד או שניים. וכמובן איך אפשר להגיע לגן זה ללא ביקור ב"חליקס" אתר המועדף על ידי הילדים, זוהי בעצם מחצבת חול ישנה אשר קירותיה תלולים והיא מאפשרת לגלוש מראש המדרון.

ננצל את סוף המסלול למנוחה קצרה באזור הפיקניק (נא להשאיר נקי ) ונמשיך את מסלולנו לכיוון חוף הים נצא מהשמורה לכיוון צפון לאורך הגדר ונמשיך עם השביל עד לירידה לכיוון חוף געש (אי אפשר לפספס).

כשנגיע לחוף הים נצטרף לסימון החדש של שביל ישראל (להזכירכם לבן כחול כתום) הכיוון הוא דרומה לאורך החוף נעבור מפרצונים טבעיים ונלך תחת מצוק כורכר מרשים שמתנשא לגובה של 30 מ' מעל לים, בנקודה זו אנו חייבים הערת אזהרה שימו לב לא לנסות ולהתקרב אל המצוק יתר על המידה ישנן מדי פעם התמוטטויות וגלישות של המצוק ובשום מקרה אל תנסו לשבת ממש מתחתיו, הערה נוספת שימו לב למצב הים, כיוון שבגאות וים סוער אין אפשרות לעבור לאורך כל החוף, היות והגלים מגיעים עד למרגלות המצוק.

במפרץ האחרון כבר אפשר להבחין בשרידים של המבצר המרהיב של אפולוניה שימו לב אין אפשרות לעלות בערוץ שנראה בתחילה נוח הגן סגור ומגודר בכיוון זה וגם לא מומלץ להיכנס לערוץ שקירותיו מצוקיים ובסכנת התמוטטות.

נמשיך ונעבור דרך המעגן של המבצר הצלבני הביטו מקרוב אל שרידיו האימתניים של המבצר אשר נפלו לים. מאוחר יותר תוכלו לראותם ממרומי הדונג'ון הוא מגדל העוז של המבצר.
אנו ממשיכים עם הסימון של שביל ישראל ונגיע לכפר דייגים קטן שהיום מתגוררות בו רק שתי משפחות, כפר זה הוקם באופן לא חוקי והוא נמצא בהליכי פינוי. מייד לאחר הבתים תתקלו בשלט לגן לאומי אפולוניה נטפס בשביל העולה לכיוון הגן עד לכניסה שם נסדיר את כניסתנו (הכניסה לגן בתשלום), ונצטייד בדפי ההסבר של האתר.

אחרי מאמץ ההליכה ננסה להירגע בגן היפה שבמהלך סוכות ועד סוף חודש אוקטובר יהיה פתוח עד לשקיעת החמה (מומלץ בחום לתכננן את המסלול כך שיסתיים בשקיעה באפולוניה. בחודש זה השקיעה הנה בסביבות 17:00).

נביט אל שרידי הווילה הרומית ונסיים את הטיול במבצר הצלבני המרהיב שצופה אל הים מגובה של 30 מ', המבצר הנו מבנה מהמאה ה13 מבצר זה נכבש על ידי הסולטאן הממלוכי ביברס שציווה להחריבו ומאז לא נושב עוד.

איך להגיע

  • לגן לאומי חוף השרון:

מכביש החוף (כביש מס' 2) פונים לכיוון המרכז המסחרי שליד קיבוץ שפיים. בכביש הפנימי של המרכז המסחרי פונים צפונה לעבר החנות צומת ספרים. בכיכר שליד החנות פונים מערבה. הכביש הופך לדרך עפר, המגיעה עד לגדר גן לאומי חוף השרון. כשמגיעים לגדר נוסעים בדרך עפר דרומה במקביל לגדר, עד לרחבת החניה שמול שער הכניסה

  • לגן לאומי אפולוניה:

יוצאים מכביש החוף בצומת כפר שמריהו ופונים לכיוון הרצליה פיתוח (מערבה), בכיכר השנייה פונים ימינה ונוסעים עד סוף הכביש, לאורך הדרך ישנו שילוט.
מאחר והמסלול אינו מעגלי כדאי להשאיר רכב אחד בגן לאומי אפולוניה בכדי להקפיץ את הנהגים לאיסוף הרכבים.
שימו לב מגרש החניה של גן לאומי אפולוניה נסגר בשעה 17:00 אנא הוציאו את רכבכם לפני כן

 

הערות

  • שעות פתיחת גן לאומי אפולוניה 8:00-17:00
  • הגן נסגר לכניסת מבקרים בשעה 16:00
  • אין חבור בין הגנים לים וכדי להגיע לים יש צורך לצאת מהגנים.
  • בגנים לא ניתן להבעיר אש.
  • פיקניקים ניתן לערוך רק בגן לאומי חוף השרון.
  • עלות כניסה: גן לאומי חוף השרון הנו גן ללא תשלום.
    עלות כניסה לגן לאומי אפולוניה – הקישו כאן.

 

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.