סובב חורבת מדרס - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע חורש עדולם

שם כתב: יעקב שקולניק, יעל לרנר 27.03.2019

טיול במערות חצובות בסלע ושרידי מבנים קדומים נחבאים בין עצי חורש, בגבעות שופעות פריחה מרהיבה בחורף ובאביב

סובב חורבת מדרס. צילום: יעקב שקולניק
סובב חורבת מדרס. צילום: יעקב שקולניק

מספר מפת סימון שבילים: 9


אורך המסלול: כשעה


מעגלי, מתאים למשפחות  • זחילה במערות המסתור

  • תצפית מהפירמידה

  • סיור רגלי בין שרידי עבר בחורבה גדולה

  • ביקור בקולומבריום

  • פריחות בעונה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


דמיינו לכם טיול בין גבעות פורחות בחורף ובאביב, ולקינוח – זחילה הרפתקנית לאור פנסים במחילות מסתור ומערות חבויות בין עצי חורש, סיפורים על מרד בר כוכבא המפואר ואפילו פירמידה! זה בדיוק מה שתוכלו לחוות בטיול משפחתי בשמורת טבע חורש עדולם – סובב חורבת מדרס

תיאור המסלול:

שמורת טבע חורש עדולם משתרעת על פני שטח עצום של 6,532 דונם בגבעות השפלה הגבוהה. בתחום השמורה יש אתרי עתיקות רבים ונראה שהאזור היה מיושב בצפיפות בימי הבית השני, אך נמצאו ממצאים עוד מתקופות קדומות יותר. אחד האתרים המרתקים  בשמורה הוא חורבת מדרס – שרידי יישוב קדום שהשתרע על פני יותר מ-250 דונם ובו נתגלו לא פחות מ-56 מערות ובורות מים תת קרקעיים (!), אך הממצא המפעים ביותר ביישוב הוא מחילות המסתור המפותלות שנחפרו בו בתקופת מרד בר כוכבא.

לפני שנבקר במערות מומלץ לצאת לטיול סובב חורבת מדרס, ליהנות מצעידה במסלול מעגלי, קל ונוח, בין גבעות פורחות (בעונה), ולסיים בביקור במערה. מרחבת החניה של חורבת מדרס פונים מזרחה בשביל מסומן ירוק. השביל פוגש דרך עפר לרכב 4×4, מסומנת בצבע שחור. הדרך פונה דרומה ופוגשת לאחר כ-800 מ' דרך עפר מסומנת אדום (רכב 4×4). הדרך מאגפת את חורבת מדרס מדרום וממערב, וצבע הסימון הופך לכחול. הדרך המסומנת כחול פונה מזרחה ושבים בה לרחבת החניה של חורבת מדרס. מקנחים בביקור במערות שלאחריו מומלץ לפרוש שמיכה וליהנות מפיקניק נהדר בשמורה וכמובן להשאיר נקי כי אין פחי אשפה לאורך מסלול הטיול.

כיצד להגיע:

מכביש בית שמש-בית גוברין (כביש 38) נכנסים לכביש הגישה למושב צפרירים ופונים ימינה מיד לפארק עדולם (סימון ירוק). לאחר כ-1.4 ק"מ מגיעים לשער פארק עדולם של קק"ל. כ-700 מ' הלאה חולפים על פני חניון דרך ואחר כך מגיעים לשער האחורי של מושב צפרירים. ממשיכים כ-200 מ' ופונים ימינה בדרך קצרה (סימון שחור) לרחבת החניה של חורבת מדרס.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: חורבת מדרס