טיול יום חורף בנחל תבור וסביבתו

שם כתב: אסף גרינוולד 13.06.2019

טיול יום חורף בנחל תבור וסביבתו יכול להיות אחד מרגעי השיא של החורף לכול חובב טבע

הר תבור צילם מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)

רכבי 4X4

אך בימים בהם יורד גשם רב הטיול יכול להפוך בן רגע לסיוט לא קטן, וזאת עקב הבוץ הטובעני והחלקלק המהווה בעיה אף למנוסים שבנהגי השטח.
לכן אמליץ לכל חובבי ה- 4X4 מסלול חלופי, המאפשר טיול בטוח בלי לפגוע בטבע.

פעילות רשות שמורות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ושמירה על האתר

הודעה על סגירת נחל תבור באה בד"כ לאחר שאנשי רשות הטבע והגנים החליטו כי הנזק שעלול להיגרם לשטח עקב נסיעת כלי רכב בימים גשומים במיוחד הוא גדול על הרצון שיש לנו לראות מטיילים נהנים בשמורה, וכן כי הסיכון הבטיחותי עולה על ההנאה הצפויה מהטיול. הנזק לשטח מתבטא בחריצי צמיגים עמוקים , ומירידה מהשטח הפתוח על מנת לעקוף מכשולי בוץ בתוואי השביל המסומן.
נחל תבור עבר שיקום בשנים האחרונות ע"י סגירת דרכים לרכב מנועי, הצבת שולחנות לאוכל, סימון שבילים מסודר, וכמו כן הרבה פיקוח, לכן "בשבתות של בוץ" עומדים לרשותכם המטילים נחל יבניאל ונחל יששכר, נחלים שכמות הבוץ בהם פחותה והשבילים יציבים יותר.

נחל יבניאל

(עבירות קשה מאוד בחורף)
כניסה דרך כביש הגישה בין יבניאל לקיבוץ אלומות ,בערך באמצע הדרך דרום מזרחה בפניה שלט חום -לנחל יבניאל- הגישה לנחל על סימון שבילים ירוק, נעבור את מעביר הבקר על הדרך עד שנגיע למעבר בוץ קשה מאוד, מומלץ לא להיכנס ברכב בודד מחמת הצפי לצורך בחילוץ- יש הרבה מאוד בוץ כל השנה ובחורף עוד יותר, אך לחובבי השחייה עם הרכב -הבוץ, החילוצים והמים -זה המקום.
אם, וכאשר נעבור את מעבר הבוץ, נגיע לאמת המים בסמוך ל "עין פטל"- הקרוי על שם שיחי הפטל הקדוש המכסים את סביבתו, ונמשיך לעין קוש וחרבת קוש, נצא מהנחל הישר לכיוון עמק הירדן וניסע לתחנת הכוח של חברת החשמל קרוב למושבה מנחמיה. ממזרח לתחנת הכוח דרך בוץ לכיוון דרום נמשיך לאורך הירדן בקטע הדרומי לכינרת (שווה שווה) הרבה צפרים בעונה זו של השנה, ובהן ברווזים רחבי מקור, סופיות, חופמים, אנפות אפורות, לבניות, ועוד ועוד.
קצת הלאה מזה ניתקל בלהקות של ברכיות הבולטות בצבען השחור, ונוכל לצפות בלבן החזה השולה דגיגים ממי הירדן (העכורים מעט).
עוד מעט קט ייפתחו סכרי הירמוך והירדן וישטפו מעט את הירדן העייף בקטע זה משנים של מחסור במים- אם כך יהיה החי והצומח יחגגו לראשונה מזה שנים רבות.
נצא לכביש הראשי בפניה שמאלה, מול סכר נהריים שווה ביקור והדרכה במקום, כאן הקימה גב' שמעוני מרכז הנצחה לבנות שנרצחו על ידי חייל ירדני באי השלום- אירוע טראגי שזה לו המצבה.

מופע אור קולי

אפשר גם להיכנס למופע האור קולי מול קיבוץ גשר המספר את סיפור הקמת תחנת הכוח של נהריים וראשית חברת החשמל לישראל.

היסטוריה

לחובבי ההיסטוריה והנוף- יורדים דרומה בכביש 90 עד הפניה לכוכב הירדן, עולים למבצר הצלבני המדהים, לומדים מעט היסטוריה צלבנית, איך קבוצה קטנה של אבירים צלבנים מצליחה לעמוד במצור ממושך.

החי

צופים על הנוף המרהיב וגם בנשרים שבתחנת ההאכלה, קבוצה של חמישה נשרים נכים, משוללי כושר תעופה ששוכנו במקום, ומושכים אליהם נשרים עמיתים מהסביבה, אנשי רשות הטבע והגנים מקווים כי הנשרים הנכים יקננו במקום ואולי יצליחו להביא גוזלים חדשים לטבע.
ניתן לצפות בנשרים גם בטלוויזיה במעגל סגור- לשאול את יונית מנהלת האתר, המצלמה נרכשה במסגרת פרויקט פורשים כנף – פרויקט משולב של החברה להגנת הטבע, חברת החשמל ורשות הטבע והגנים המשקם ומאושש את אוכלוסיות הדורסים במדינה.

מכוכב הירדן אפשר לרדת לכביש תשעים, מכאן או צפונה לאתרי המים, או דרומה לבית שאן המדהימה- אך זה בטיול אחר.

טיול נעים

צילומים: מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)

מסלולי טיול בשמורה