שביל הכפר בסטף - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע הר טייסים

שם כתב: יעקב שקולניק ויעל לרנר 20.01.2020

אתר הסטף, השוכן בהרי ירושלים משמר את נופי החקלאות המסורתית שהתקיימה בארץ ישראל משחר ההיסטוריה. בטיול קליל בשביל הכפר באתר, תוכלו להתרשם מחקלאות קדומה, משיטות השקיה מסורתיות לאגירת מי מעיינות בבריכות, לצעוד בנקבות חשוכות בעקבות המים (לאור פנסים) וליהנות מנופים ופריחות יפהפיות (בעונה). טיול מקסים המתאים לכל עונות השנה!

סטף. צילום: יעקב שקולניק
חלקות שלחין בסטף. צילום: יעקב שקולניק
: 9

אורך המסלול: כ-2 ק"מ.

משך המסלול: כשעתיים.


מסלול קווי קל  • בוסתנים וחקלאות עתיקה

  • מעיינות נובעים – עין ביכורה ועין סטף

  • חקלאות קדומה

  • צעידה בנקבות מים לאור פנסים

  • פריחות בעונה


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


אתר הסטף, השוכן בשמורת טבע הר טייסים בהרי ירושלים הוא אתר ייחודי המשמר את נופי החקלאות המסורתית שהתקיימה בארץ ישראל משחר ההיסטוריה. בטיול קליל בשביל הכפר באתר תוכלו להתרשם מחקלאות המדרגות הקדומה, משיטות השקיה מסורתיות לאגירת מי מעיינות בבריכות והובלתן בתעלות לחלקות המעובדות, לצעוד בנקבות חשוכות בעקבות המים (לאור פנסים) וליהנות מנופים ופריחות יפהפיות (בעונה). טיול מקסים המתאים לכל עונות השנה!

תיאור המסלול

נקודת מוצא: רחבת החניה העליונה של סטף.

נקודת סיום: רחבת החניה התחתונה של סטף. 

הטיול מתחיל ברחבת החניה העליונה של סטף. זה המקום להתארגן לקראת היציאה לטיול. אפשר לאכול ארוחה קלה לפני היציאה לדרך, להצטייד במי שתייה ולנצל את השירותים שבמקום. ברחבה הקימה קק"ל גן ספורט לזכרה של סגן הילה בצלאלי, שנהרגה באפריל 2012 בתאונה שהתרחשה בהר הרצל בעת ההכנות לטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

כדאי להקדיש כמה דקות לתצפית מהשביל הנגיש המלווה את שולי רחבת החניה העליונה ולהתרשם מהמדרון התלול של הר איתן הנוחת לעמק נחל שורק, הגדול בנחלי הרי ירושלים. ממול תוכלו להביט לעבר רכס עמינדב ולפניו מושב אבן ספיר ובית חולים הדסה עין כרם.

שביל הכפר, המסומן בצבע ירוק, יוצא ממזרח לרחבת החניה הסלולה ויורד בגרם מדרגות קצר אל רחבה ובה ספסלים למנוחה ועצי בוסתן. כאן גם נמצאת תחנה של שביל ישראל ובה מפת השביל והסברים ל"שביליסטים" הצועדים בשביל ישראל.  

לאחר חציית הדרך הסלולה היורדת לחניה התיכונה של הסטף, נגיע לראש שביל הכפר. זה היה בעבר השביל שקישר בין הכפר צובה לכפר סטף. הצעידה נעשית במעין "רחוב" התחום בגדר אבן נמוכה משני צדדיו. הגדר נועדה לסמן את החלקות ולמנוע כניסה של עדרים למטעים. משני הצדדים צומחים בעיקר עצי זית ושקד.
צעידה של כ-200 מ' בשביל מביאה אותנו לצומת שבילים. מסלול השומרות (סימון אדום) פונה שמאלה, אך אנו ממשיכים היישר לפנים. קטע זה של השביל יפה במיוחד ובו תוכלו להביט ולהתפעל מנופי הרי ירושלים המרהיבים!

כ-300 מ' מהצומת נמצאת מימין לשביל "פינת עופר" המנציחה את זכרו של סג"מ עופר סטרינסקי ז"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו, פינה מוצלת ויפה למנוחה, מעשה ידיהם של תלמידי בית ספר "זיו" בירושלים שבו למד גם עופר. 

שביל קצר העובר בין מדרגות חקלאיות מגיע למרכז האתר. מכאן ואילך נמשיך בעקבות הסימון הצהוב (המסמן את המסלול הפנימי של מרכז אתר סטף). אפשר לפנות שמאלה לעין ביכורה או להמשיך היישר לפנים לעין סטף. אנו נמשיך לעין ביכורה דרך פרגולות גפנים וקירות אבן יפהפיים. שלטים כחולים מקרמיקה מבשרים על שם המעיין.

עין ביכורה

כמו מרבית המעיינות בהרי יהודה, גם המעיין הזה שפיעתו דלה. כדי להפיק את המיטב ממה שהטבע העניק למקום נקטו התושבים שתי דרכי פעולה: הם חפרו לאורכה של השכבה נושאת המים כדי להגביר את ספיקת המים ובנו בריכת אגירה. בשעות הלילה נאספו המים בבריכה וביום היה אפשר להפנותם לחלקות השלחין.
מימי עין ביכורה נאספים לבריכה גדולה. לאחר שנהנה ממראות הבריכה נוכל לרדת במדרגות אל הנקבה שמאחוריה. הנקבה גבוהה ואפשר לצעוד בתוכה בקומה זקופה. חובה להצטייד בפנס, שכן הנקבה חשוכה לגמרי. יש לצעוד בזהירות רבה ולהתגבר על מדרגות טבעיות וזולגות מים עד שמגיעים למערת הנביעה. המים נובעים מהקירות, וחדי עין אף יזהו כאן זקיפים ונטיפים קטנים. 

מעין ביכורה השביל עובר בין מדרגות חקלאיות בצל עצי בוסתן ובהם אגוז מלך, תות ותאנה. עצי מיש, הניכרים בעליהם בעלי השוליים המשוננים, מעניקים גם הם צל נדיב. למרגלות השביל נמצאות ערוגות שלחין המעובדות בשיטות מסורתיות ומושקות בתעלות שמושכות את מימיהן מבריכות המעיינות. החריש נעשה באמצעות חמורים, ושאר עבודות הגן נעשות בכלים ידניים. מעבר לערוגות נראים הנופים של הרי ירושלים. כך צועדים לשביל הראשי של סטף, היורד שמאלה לכביש 386. אנו נפנה ימינה במעלה המדרגות ונגיע לעין סטף ולבריכה הגדולה שלצדו.

עין סטף

עין סטף (עין אל-בלד) היה המעיין המרכזי בכפר סטף. במשך השנים בנו תושבי המקום מבנה מעל לשכבה נושאת המים וכך נוצרה נקבה באורך של כ-10 מ'. הנקבה מוסיפה לחוויית הטיול. אפשר להיכנס אליה ממערת המעיין, הנמצאת במדרגה שמעל הבריכה, ולצאת בהליכה שפופה "עם המים" אל שפת הבריכה. לשם כך, כדאי להצטייד מראש בנעליים המתאימות להליכה במים.

במדרגה שמעל המעיין נמצאים שרידי הכפר הערבי סטף, ששכן כאן עד 1948. 

לאחר מלחמת העצמאות שימש המקום לזמן קצר כאתר אימונים של יחידה 101 ושל הצנחנים ואז ננטש. בשנות ה-80 החלה קק"ל לשקם את המקום ולהפוך אותו למרכז שימור החקלאות ההררית הקדומה.

נרד מבריכת הסטף בשביל מדרגות (סימון ירוק) המוביל לחניה התחתונה, נקודת הסיום של הטיול.

איך להגיע

לנקודת המוצא – רחבת החניה העליונה של סטף: מכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) פונים דרומה במחלף הראל וממשיכים דרך מעוז ציון לכיוון קיבוץ צובה (כביש 3965). הפנייה לסטף מסתעפת ממעגל התנועה שלפניו.

לנקודת הסיום – רחבת החניה התחתונה של סטף: לצד כביש עין כרם-בר גיורא (כביש 396), כ-3 ק"מ ממערב לצומת כרם, בין סימני ק"מ 14-13.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: סטף - החניה העליונה