שביל הידיד בכוכב הירדן - המלצה למסלול טיול בגן לאומי כוכב הירדן

שם כתב: יעל לרנר 17.03.2019

בגן לאומי כוכב הירדן תוכלו לטייל בין קירותיו של מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל, המשקיף ממרומי הגליל התחתון על בקעת הירדן והגלעד. שביל הידיד, שהוקם לזכרו של ידיד ישראל, צ׳רלס אורד וינגייט, הוא מסלול רגלי המקיף את המבצר ועובר בין מעיין, גן פסלים קסום, האנדרטה לזכרו של ויינגייט וגן מקלט לצמחים נדירים

גן לאומי כוכב הירדן. צילום: אבי בהרי
גן לאומי כוכב הירדן. צילום: אבי בהרי
הנוף מגן לאומי כוכב הירדן. צילום: עמית לבקוב, רשות הטבע והגנים
: 3

אורך המסלול: 1.5 ק"מ


משך המסלול: כשעתיים


מסלול מעגלי באתר עתיקות


מונגש חלקית


   • מבצר צלבני מרשים שהשתמר כמעט בשלמותו

  • גן מקלט לצמחים נדירים

  • גן פסלים המציג יצירות של האמן יגאל תומרקין

  • שביל הידיד

  • תצפית נוף מרהיבה מהמבצר על בקעת הירדן, הגלעד והגולן


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


מבצר כוכב הירדן הוא השלם והשמור במבצרי הצלבנים בישראל. המבצר נבנה בראש רמת כוכב, המתנשאת כ-500 מ' מעל בקעת הירדן. בשנת 1168 רכשו את המקום אבירי המסדר ההוספיטלרי, ובזכות הנוף המפעים הנשקף ממנו הם כינו אותו בשם בלוואר – יפה נוף.

מסביב למבצר הכשירה רשות הטבע והגנים שביל הליכה בין בוסתנים, פסלים, מעיין ואנדרטה המשקיפה לנוף מרהיב, לזכרו של צ'רלס אורד וינגייט, הידוע בכינויו "הידיד".

תיאור המסלול

מקלט לצמחים נדירים
השביל מתחיל ליד שלט המתאר את המסלול ובקרבתו כמה עצי שיזף גדולים ועץ חרוב. שתי שורות של אבנים מציינות את תחילת השביל ומסמנות אותו לכל אורכו. כאן נמצא גם חלקת מקלט לצמחים נדירים הצומחים על בזלת ובהם אלקנת הגליל ושלהבית הגלגל.

נופי גליל
מאחורי השער שממנו השביל יוצא לשטח הפתוח נפרסת תצפית מרהיבה מערבה על נופי הגליל התחתון ועמק יזרעאל, שמהם מתרוממים הר תבור, גבעת המורה והרי נצרת. קרוב לכאן חוצה הערוץ העמוק של נחל תבור את רמת הבזלת בדרכו אל הירדן.כמה דקות הליכה בין עצי שקד וזית, שריד לבוסתנים של הכפר כאוכב, מביאים את המטייל לנוף אחר לגמרי. העיקול הצפוני של השביל חושף את הכנרת במלוא הדרה, את עמק הירדן, הגלעד והגולן עד החרמון. באמת מרהיב עין.עוד כמה דקות הליכה והשביל עובר למרגלותיו המזרחיים של המבצר הצלבני, המתנשא ממש ממעל. פה ושם נראות אבנים מסותתות שנפלו והתגלגלו במדרון. בין הסלעים חיה משפחה גדולה של שפני סלע.

גן פסלים
מדרום למבצר משתרע גן פסלים מרתק ובו כ-40 מיצירותיו של הפסל הנודע יגאל תומרקין.

שביל הידיד
למרגלות הפינה הדרומית-מזרחית של המבצר מציין שלט את מקומו של השביל היורד לאנדרטה לזכרו של וינגייט, מהלך 400 מטרים. האנדרטה הצנועה עשויה עמוד הבנוי מאבני בזלת ומתנוססת מעל עין הידיד. המעיין, המנציח את כינויו של וינגייט, נובע מתוך מכתש שלמרגלות האנדרטה. המכתש מתחיל בקצה של נקבה חצובה באורך עשרות מטרים, המסתיימת בברכת אגירה. את הנקבה ואת ברכת האגירה בנו אבירי המבצר בתקופה הצלבנית. המעיין, שמן הסתם שפע הרבה יותר מאשר בימינו, העניק מקור מים קבוע נוסף על בורות המים לאגירת מי גשם במבצר.ממערב למעיין נראים שרידי יישוב קדום – מתקופת הברונזה הקדומה ועד לתקופה העות'מאנית. יש המזהים את החורבה עם רמת, יישוב שנזכר במקרא בנחלת שבט יששכר (יהושע יט 21). נראה כי בתקופת המשנה היה כאן היישוב כוכבא וכנראה מכאן נגזר שמו של היישוב הערבי הסמוך – כאוכב אל הווא.אין מקום ראוי מזה להנצחת אורד צ'רלס וינגייט, הקצין הבריטי המומחה לענייני ערבים שהגיע לארץ ישראל בספטמבר 1936. וינגייט בא לארץ ישראל אוהד הערבים ועזב את הארץ ב-26 במאי 1939 ציוני נלהב.בתום הביקור באנדרטה יש לחזור לשביל. השביל ממשיך דרומה ושב למבצר דרך החפיר שבפינתו הדרומית-מזרחית.

צ'רלס אורד וינגייט

צ'רלס אורד וינגייט נודע כמפקדן של "פלוגות הלילה", שתפקידן העיקרי היה להגן על חלק קו צינור הנפט עירק-חיפה שעבר בעמק יזרעאל. הוא פיתח תורת לחימה המושתתת על ניידות ופשיטות ליליות, והנהיג בפעם הראשונה מערך אימונים מסודר שכלל מטווחי ירי, קריאת מפות טופוגרפיות, שליטה במגוון כלי נשק ותנועה בלילה. הוא לא הקפיד על משמעת מסדרים ותרגילי סדר, אך היה קפדן מאין כמוהו בכל הנוגע למשמעת מבצעית, ולא היסס להכות לוחם שהתרשל. הוא שהה בארץ כשנתיים וחצי בלבד, אך החותם שהשאיר היה אדיר, וחשוב מכך: הוא חינך ואימן דור של לוחמים. רבים מהם היו למפקדים בכירים בצה"ל בעשרים שנותיו הראשונות.

לימים סיפר כיצד נהפך לתומך נלהב בציונות: "כאשר למדתי בבית-הספר, התבוננו בי מגבוה והביאו אותי לידי כך שהרגשתי כי לא-יוצלח אני ובלתי-רצוי בעולם. כאשר הגעתי לארץ-ישראל, מצאתי שם אומה שלמה אשר התייחסו אליה באופן דומה במשך עשרות דורות, ובכל זאת, בסופו של דבר לא הובסו בניה; הם מהווים כוח גדול בעולם והרי הם בונים את ארצם מחדש. חשתי כי אני שייך לעם כזה."

הבריטים העריכו את מקצועיותו של וינגייט, אך לא נתנו בו אמון משום שחשדו שהאינטרסים היהודיים קודמים בעיניו לאינטרסים של ארצו, והוא הורחק מארץ ישראל. במלחמת העולם השנייה הוא פיתח "פלוגות לילה" באתיופיה ובבורמה. ב-1944 הוא נהרג בבורמה בתאונת מטוס. כך סיים את חייו הקצין הבריטי שזכה ביישוב היהודי לכינוי "הידיד". ​

איך להגיע

כ-15 ק"מ מצפון לבית שאן בכביש בית שאן-טבריה (כביש 90) פונים מערבה לכביש 717 העולה לגן הלאומי.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי כוכב הירדן