מסלול טיול במוחרקה, חורשת ה-40, ציפורי

12.06.2019

הכרמל ירוק כל השנה, ועל אחת כמה וכמה באביב. אחר כך נמשיך לעמק ונבקר בו רגע לפני שהשיבולים משנים את צבעם לצהוב.

חורבת_כרך_-_מוחרקה._יעקב_שקולניק.JPG חורבת כרך-מוחרקה - צילם יעקב שקולניק

מזל שהכרמל, כמעט כולו, הוכרז כגן לאומי אחד גדול, אחרת כבר מזמן היה נגרס למלט. בזכות זה אנחנו יכולים לא רק לצפות בנופים המרהיבים ממנזר המוחרקה, אלא גם לטייל בין עצי האלון הנהדרים שבשמורת הארבעים וליהנות מיופייה המהמם של הדרך היורדת לנשר. מכאן ועד ל גן לאומי ציפורי , עיר הפסיפסים, זה כבר ממש כלום דרך

מידע שימושי

עונה מומלצת: כל השנה
סוג המסלול – קצר
אופי הטיול – בדגש טבע ונוף,פריחה
סימון שבילים – אין סימון בצבע מפה מספר מפה 4
דמי כניסה – ללא דמי כניסה
דרגת קושי: קל למשפחות
נגישות: באתר מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות
סוג הטיול : הולכי רגל
רכב רגיל
מתאים למשפחות
כל הטיולים מתאימים ל – רכב פרטי.
מסלולי ההליכה קצרים ומתאימים לכל המשפחה.
למסלולי ההליכה יש להצטייד – במים, בכובע ובנעלי הליכה

איך מגיעים

גישה למקומות הנזכרים בסיור

  1. למוחרקה מגיעים מכביש ואדי מילח (מס' 70). בצומת אליקים פונים צפונה (כביש מס' 672) ובשוליים הדרומיים של דלית א-כרמל פונים ימינה בדרך סלולה המובילה למנזר.
  2. כדי להגיע לחורשת הארבעים ממשיכים צפונה בכביש 672, חולפים על פני צומת דמון ולפני אוניברסיטת חיפה (ליד סימן ק"מ 43) פונים ימינה. ראש השביל המסומן בכחול נמצא כ- 500 מטרים מהכביש, לאחר שחולפים על פני תחנת כיבוי אש.
  3. הכביש היורד לנשר, מתחיל את דרכו קילומטר אחד בערך מדרום לחורשת הארבעים.
  4. כביש הגישה לגן לאומי ציפורי מסתעף מכביש צומת המוביל – נצרת (כביש מס' 79, בין סימני ק"מ 23-22).

1. קרן הכרמל (מוחרקה)

מנזר מוחרקה, בקצה שמורת קרן הכרמל, הוא מקום מעולה להתחיל בו טיול. המנזר שבמקום, השייך למנזר הכרמלתים, נושא את שמו של אליהו הנביא. על פי המסורת המקומית, כאן נלחם אליהו בנביאי הבעל, והוריד אש שאכלה את קרבן העולה שלו. מגג המנזר יש תצפית נפלאה על הכרמל והגליל. הכניסה בתשלום סמלי.

2. שמורת טבע חורשת הארבעים

חורשת הארבעים היא שמורת טבע קטנה ומיוחדת, השוכנת כחצי ק"מ מדרום-מזרח לאוניברסיטת חיפה. שביל המסומן בצבע כחול עובר מעל מחצבת "נשר" וחושף את נופי מפרץ חיפה. אחר כך חולפים על פני באר ומגיעים לחורשת הארבעים, שבה צומחים דווקא כ- 80 עצים קשישים וגדולים של אלון מצוי. אגדה מקומית מספרת כי כאן מתכנסים מדי שנה, באחד מלילות שישי, ארבעים מאבות העולם והבא. לפני שנוסעים מכאן מומלץ לבקר ב"דרך הדורות" – זהו פארק ארכיאולוגי פתוח שאליו העבירו מבנים ארכיאולוגים שעתידים היו ליהרס בגלל פעולות פיתוח.
אורך המסלול כשני ק"מ והטיול בו נמשך כשעה וחצי.

3. הכביש היורד לנשר

כדאי לנסוע לציפורי דרך הכביש היורד מהכרמל לנשר (מס' 7212). הגישה אליו נמצאת כקילומטר אחד מדרום לחורשת הארבעים. נופי מפרץ חיפה, עכו והרי הגליל מדהימים. כשני קילומטרים במורד הכביש, מצד ימין, מתחילה את דרכה דרך נוף כרמל ובה חניונים יפים לפיקניק.

4. גן לאומי ציפורי

בימי המשנה והתלמוד הייתה ציפורי עיר חשובה, ובתקופה מסוימת אף שימשה כבירת הגליל. יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון בן התקופה הרומית, הכתיר את ציפורי בתואר "פאר הגליל כולו". בראשית המאה השלישית התגורר במקום רבי יהודה הנשיא ובבהשראתו התבצעה כאן עריכת המשנה, מהפעולות המשמעותיות ביותר בתולדות העם היהודי.
ציפורי מפורסמת בפסיפסים המרהיבים שהתגלו בה. בבית "חג הנילוס" נחשפה רצפת פסיפס המתארת חגיגות שנערכו במצרים בעת גאות הנילוס. בבית המידות ("הווילה") שבראש הגבעה נמצא בית מפואר ששוחזר בצורה מלאה כמעט. בבית נחשף "פסיפס דיוניסוס" – פסיפס באיכות מעולה המתאר תמונות מחיי דיוניסוס, אל היין במיתולוגיה היוונית.
בפסגת האתר נמצאת המצודה, המשקיפה כציפור על סביבותיה. לא הרחק ממנה נמצא התיאטרון, שביציעיו היו כ- 4,500 מושבים. בית הכנסת של ציפורי מעניין במיוחד. רצפת הפסיפס של אולם התפילה מעוטרת במוטיבים יהודיים ובסיפורים מן המקרא.

דרכי התקשרות

סיור מלא בציפורי נמשך 3-2 שעות. שעות פתיחה: 17:00-8:00. טל' 04-6590316. הכניסה בתשלום.

פלא הנדסי בגן לאומי ציפורי

מאגר המים הענק של ציפורי הוא מקום שאין שני לו בישראל. אורכו 260 מטרים, גובהו כ- 10 מטרים והוא חצוב כולו בסלע. המאגר פעל מהמאה ה- 2 עד המאה ה- 7 לספירה והוא מהווה חלק ממערך אספקת המים לעיר.