אתגר ה'תשע ב-100'

האם שמעתם על כריסטופר קולומבוס, קפטן ג'יימס קוק או פרדיננד מגלן? אלו הם מגלי ארצות שחקרו את עולמנו לפני מאות שנים.
מעוניינים להרגיש גם כמו מגלי ארצות? (או בעצם "מגלי השכונה"?)
ובכן, במיוחד בשבילכם – קבלו את אתגר ה"תשע ב-100".

הגשר בנחל מזרע ניצב מעל הגשר העות'מאני המקורי, ומראה החדש מעל הישן מרגש. צילום: אורלי גנוסר
הגשר בנחל מזרע ניצב מעל הגשר העות'מאני המקורי, ומראה החדש מעל הישן מרגש. צילום: אורלי גנוסר, הגשר בנחל מזרע ניצב מעל הגשר העות'מאני המקורי, החדש מעל הישן. צילום: אורלי גנוסר

צאו מהבית למרחק המותר, ומיצאו שטח פתוח שבו אין רמזים לפעילות האדם. זו יכולה להיות פינה נסתרת בחצר הבניין או חלקת אדמה קטנה מאחורי שיח בגינה.

כעת חפשו בשטח זה תשעה פריטים מעניינים, כאלו שמעולם לא שמתם לב אליהם לפני כן: אבן בעלת צורה מיוחדת, גזע עץ יפה, פרח צבעוני, ענן ציורי שמרחף מעליכם…

אתם מוזמנים לצלם או לצייר את תשעת הפריטים הללו – וגם לשתף עם בני המשפחה.

 

הידעת ?

היה לכם קשה למצוא שטח פתוח וריק? בבעיה זו נתקלים לעתים גם החיות בטבע.

בעלי החיים זקוקים לשטח גדול, שטח שבו ינדדו, יחפשו מזון, ימצאו את בני מינם ובעיקר יתרבו איתם. וזו סיבה מצוינת לשמור היטב על השטחים הפתוחים שנותרו לנו בטבע.

ומה עושים, למשל, אם ישנו כביש מהיר שמפריד בין שטחים פתוחים? ברשות הטבע והגנים יזמו הקמה של מעברים מיוחדים מעל או מתחת לכבישים ראשיים, כדי שבעלי חיים יוכלו לנוע בחופשיות בין שטחים נרחבים, ללא חשש. המעבר מאפשר תנועה של מגוון רחב של בעלי חיים כגון: צבאים ויונקים גדולים אחרים. גם מיני חרקים וחסרי חוליות אחרות משתמשים במעברים  להרחבה של טווח בית הגידול שלהם ולתנועה אל העבר השני. הדבר מאפשר תנועה סדירה של פרטים ושל החלפת חומר גנטי, וכמובן מאפשר פתח מילוט במקרה של קטסטרופה כגון שרפה לבעלי החיים המשתמשים במעבר.

 

קטגוריות