בני נוער יקרים - הטבע אומר לכם תודה!

מאת: עדי ויינברגר, צוות חינוך וקהילה, רשות הטבע והגנים​ 10/08/2015

קבוצות בני הנוער של תכנית "מקומי בטבע" מרחבי הארץ נפגשו לרגע של תודה בערב קסום בגן הלאומי אפולוניה - כולל סרטון

יום שיא של תכנית מקומי בטבע  בגן לאומי אפולוניה - צילומים עדי ויינברגר
יום שיא של תכנית "מקומי בטבע" בגן לאומי אפולוניה - צילומים עדי ויינברגר

אחרי עבודה קשה מגיע לנוער החרוץ מתכנית "מקומי בטבע" של רשות הטבע והגנים גם ליהנות!

בתכנית זו בני נוער ברחבי הארץ נחשפים לערכי הטבע, הנוף והמורשת שליד ביתם, משתתפים בעשייה בשטח ומעבירים את הידע הלאה לחברי הקהילה שלהם. בערב נעים בחודש יולי, התכנסו נערים ונערות מכמה קבוצות של מקומי בטבע בגן הלאומי אפולוניה שבהרצליה.

ערב חוויתי בגן לאומי אפולוניה

נוער משפיים, המאמץ את הגן הלאומי חוף השרון, ונוער מג'סר א-זרקא, המאמץ את שמורת הטבע נחל תנינים, הגיעו לערב החווייתי. אליהם הצטרפו לאחר נסיעה ארוכה גם נוער מבית ג'ן, המאמץ את שמורת הטבע הר מירון, ונוער ממסעדה, המאמץ את שמורת הטבע יער מסעדה.

בכניסה לגן הלאומי כובדו הנערים והנערות בכריכים ובפירות, התבוננו בתמונות ובהסברים על מגוון קבוצות מקומי בטבע ואף קיבלו במתנה בקבוקי שתייה אקולוגיים לשימוש רב-פעמי.

אבל הכיף האמתי התחיל בהמשך, ליד החפיר הצלבני. ארכיאולוג בעל מבטא בריטי (כחלק מהפעלה של תאטרון בלבלו) פגש את הנערים ונתן להם משימה: עליהם לגשת לדלי גדוש חרסים, למצוא חרסים שעליהם מתנוססות אותיות ולהרכיב אמרה. לאחר שהם השלימו את המשימה בהצלחה (והרכיבו את האמרה: מקומי בטבע) קיבלו הנערים והנערות דף משימות שלקח אותם דרך תחנות הפעלה שונות ברחבי הגן הלאומי.

בין עתיקות ושרידים ארכיאולוגיים, מול השמש השוקעת בים, עברו הקבוצות בין התחנות השונות. בתחנה אחת הם פגשו בנגר צרפתי (מתאטרון בלבלו) שערך בין הנערים תחרות של נעיצת מסמרים בקרש אמצעות פטיש. כשהנערים מבית ג'ן הגיע לתחנה בירך אותם הנגר לשלום.

"מרחבה," הם השיבו. הנגר: "קוראים לי ג'ן. מאיפה אתם?" "מבית ג'ן," השיבו בני הנוער וקול צחוק גדול התגלגל בין כולם. בתחנות האחרות התבקשו הנערים להרכיב משפט מאותיות הרשומות על גבי תמונות של בעלי כנף שהוחבאו בין ענפי העצים, לבנות קשת מלבנים ולהשתמש בכושר השכנוע ולחפש מטיילים שמוכנים לצלם תמונה של כל חברי הקבוצה יחדיו – ללא שימוש ב"סלפי".

גולת הכותרת של האירוע התרחשה במבצר הצלבני של אפולוניה. לאחר שצמד השחקנים מתאטרון בלבלו העלה מופע אש מרהיב, התאספו הנערים והנערות מול הבמה. שרון גולן הרשקוביץ, המובילה את תכנית מקומי בטבע באגף חינוך וקהילה של רשות הטבע והגנים, הודתה לכולם על העשייה המבורכת. הנערים התלהבו לראות את עצמם בסרטון המציג את פועלם בשנה החולפת.

רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים

הודתה לנערים וסיפרה להם על התרגשותה הרבה. לאחר מכן, הפעילות נכנסה לקצב גבוה יותר עם הופעת תיפוף של שגעון הקצב, שבה הנערים והנערות השתתפו בתיפוף על דליים בעצמם. לסיום, הנערות ממסעדה הפתיעו את כולם במופע תיפוף משלהן. כל משתתפי מקומי בטבע יצאו מהמבצר בתום הערב מלאי אנרגיות ומוכנים לקראת המשך הפעילויות.

צילמה: עדי ויינברגר, צוות חינוך וקהילה, רשות הטבע והגנים​