דג שמש מגובשש

27/01/2019
דג שמש מגובשש Mola mola
דג שמש מגובשש Mola mola, איור: טוביה קורץ

מערכה: מיתרניים Chordata
על-מחלקה: דגי גרם Osteichthyes
משפחה: דגי שמש Molidae

שם מדעיMola mola

מצב שימור (IUCN): פגיע
תפוצה בישראל: הים התיכון

צורתו המיוחדת של דג השמש לא משאירה מקום לבלבול – הוא חסר סנפירי בטן וסנפיר השת נמצא ממש מתחת לסנפיר הגב. שני הסנפירים ארוכים במיוחד ביחס לגופו של הדג ויוצרים צורה מיוחדת. ליצירת תנועה הסנפירים נעים מצד לצד בצורה מסונכרנת. חלקו האחורי של הדג מכווץ והוא חסר סנפיר זנב.

דג השמש הוא הכבד בקבוצת דגי הגרם ואורכו עד 2 מטרים. בוגרים יכולים להימצא באזורים עמוקים בים. הם יורדים אליהם כדי למצוא מקלט ודגים אחרים שינקו אותם, אך שוחים גם קרוב לפני המים ואז בדרך כלל אפשר לראות את סנפיר הגב שלהם בולט מחוץ למים. דג השמש נצפה גם שוכב על צידו קרוב לפני המים כמעט ללא תנועה. לפי תאוריה אחת בדרך זו הוא מווסת את חום גופו לאחר צלילות למים עמוקים וקרים. תיאוריה אחרת, שנתמכת על ידי כמה מחקרים, גורסת שכך הוא נחשף לציפורים ודגים המנקים אותו מטפילים (ידוע כדג המאחסן טפילים רבים).

תזונה:

למרות העניין הרב בדג השמש המגובשש תזונתו טרם הובנה במלואה. לא ברור אם הוא ניזון בעיקר מבעלי חיים ג'לטיניים, למשל מדוזות, או שתזונתו מגוונת וכוללת גם דגים, רכיכות, ועוד.

רבייה:

גם לגבי הרבייה של דג השמש המגובשש בתנאים טבעיים עדיין רב הנסתר על הגלוי, אך ידוע שהנקבות מפיקות מספר רב של ביצים קטנות. בנקבה באורך 1.5 מטרים נמצאו 300 מיליון ביצים!

 

כל המינים ממשפחת דגי השמש מוגנים

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

Louisy, P. (2015). Europe and Mediterranean Marine Fish Identification Guide. Les Editions Ulmer, France.

Pope, E.C., Hays, G.C., Thys, T.M., Doyle, T.K., Sims, D.W., Queiroz, N., Hobson, V.J., Kubicek, L., Houghton, J.D.R. (2010). The biology and ecology of the ocean sunfish Mola mola: a review of current knowledge and future research perspectives. Rev. Fish Biol. Fisheries, 20, 471–487.

Fishbase