הגבלות הדיג בעונת הקינון והרבייה של דגי האמנון בכנרת

22/03/2023

הגבלות הדיג העונתיות בכנרת נקבעו במטרה להגן על אתרי הקינון וההטלה העיקריים של דגי האמנון. איסור הדיג בעונת הרבייה נועד להבטיח המשכיות ושגשוג של אוכלוסיית דגי האמנון בכנרת, לשמור על בריאות המערכת האקולוגית באגם ולדאוג לשפע ולפרנסה עבור ציבור הדייגים.

דג אמנון מצוי
דג אמנון מצוי, צילום: מנור גורי

האמנון, או בשמו המוכר יותר מושט, הוא דג מים מתוקים צמחוני. בכנרת יש כמה מיני אמנון, אך המוכר ביותר הוא אמנון הגליל – הדג המועדף על הסועדים בישראל. בחורף האמנונים חיים בלהקות, אך באביב כשהמים מתחילים להתחמם הלהקות מתפרקות וזוגות האמנונים בונים קן בקרקע, מטילים בו את הביצים ומפרים אותן. לאחר ההפריה ההורים אוספים את הביצים לפיהם, ובאופן זה הם מספקים להן הגנה, חמצן וטמפרטורה אופטימלית להתפתחותן. התקופה שאחרי הבקיעה היא תקופת אימון, שבה הדגיגים עדיין נמצאים בחלל הפה של ההורים או בקרבתם ויכולים להיכנס לפיהם בעת סכנה. בתום תקופת האימון הדגיגים עוזבים את הקן ויוצאים לדרכם, ואילו ההורים נערכים לעוד סבב הטלה. לפיכך, דיג של ההורים או של אחד מהם בעונת הרבייה ובתקופת האימון מחסל את סיכוייהם של הדגיגים לשרוד ופוגע בדור העתיד ובשלל הדיג כולו.

מלבד רבייה יש לאמנון הגליל גם תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של מי הכנרת. מאחר שהוא ניזון מאצות, הוא מווסת את צמיחתן באגם ובכך מונע צמיחת יתר. הוויסות הוא רב-משמעות מפני שצמיחת יתר של אצות בכנרת יכולה לפגוע באיכות מי האגם.

הדיג אסור בשטח מגדל-גינוסר בעונת הרבייה של האמנונים

בצפון-מזרח הכנרת יש אזורים עשירים בצמחייה ולכן הם אזורי הקינון וההטלה העיקריים של דגי האמנון. לכן כדי לשמור על אוכלוסיות האמנונים בכנרת ועל המאזן האקולוגי העדין של האגם, וכן כדי להבטיח את עתודות הדגה לשנים הבאות ובכך לסייע לציבור הדייגים, הוחלט לאסור דיג מסחרי וספורטיבי בכל עונת הרבייה של האמנונים, למשך 90 יום, באביב ובקיץ.

  • לפיכך, בין התאריכים 18/04/2023 – 15/07/2023 אין לדוג בשטח מגדל-גינוסר.
  • דיג ספורטיבי (חכה מסירה) מותר ממרחק 100 מטרים ומעלה מקו החוף.
  • דיג של מינים מוגנים ובשמורות טבע, כולל שמורת הבטיחה, אסור לאורך כל השנה.

    מפת שטחים אסורים לדיג בעונת הרבייה של דג האמנון בכנרת
    מפת שטחים אסורים לדיג בעונת הרבייה של דג האמנון בכנרת

למפה אינטראקטיבית ובה נ"צ ראו: https://gisproxy.mgtech.co.il/jsapps/fishing-app/

הגבלות הדיג העונתיות נקבעות ע"י פקיד הדיג הראשי ומתפרסמות בכל שנה בחודש מרץ באתר משרד החקלאות

 

לבירורים ושאלות ניתן לפנות למוקד משרד החקלאות: 6016*
מידע נוסף ניתן למצוא באתר "שומרים על הים": https://www.parks.org.il/sea
ובאתר משרד החקלאות: https://www.gov.il/he/Departments/Guides/fishingregulationsisrael?chapterIndex=2