השלישייה המנצחת שלכם!

חשבתם שאתם מכירים את כל השכנים שלכם? חישבו שוב!

במשימה: השלשייה המנצחת שלי
במשימה: השלשייה המנצחת שלי, לי-מיי ויהלי שמילה

היום אתם מוזמנים לעקוב אחר השכנים היותר נחבאים שלכם.

קודם כל, עליכם להחליט: האם אתם מעדיפים חרקים, ציפורים או צמחים?

🕷️  בחרתם בחרקים? הצטיידו בזכוכית מגדלת.

🦅 מעדיפים ציפורים? אם יש לכם משקפת, זה יהיה מעולה!

🌺 אתם יותר בעניין של צמחים? הצטיידו בסקרנות.

כעת רדו אל גינת הבית או חצר הבניין, והתחילו במלאכת הבילוש: עליכם לאתר לפחות שלושה מינים שונים של חרקים, ציפורים או צמחים.

זיהיתם? מעולה!

תוכלו גם להיעזר בהורים או במגדירי צמחים/בעלי חיים, כדי לזהות את שמם של המינים הללו.

וכך, בין אם אתם מתגוררים בעיר או ביישוב קטן, מסתבר שאפשר לגלות את נפלאות הטבע ממש ליד הבית!

הידעת?

יכול להיות שבמשימה זו גיליתם שלושה מינים שונים של חרקים, ציפורים או צמחים, ויכול להיות שגיליתם הרבה יותר משלושה. כי הרי הטבע מגוון כל כך. חוקרי טבע עושים שימוש במושג "מגוון ביולוגי" כדי לתאר את המגוון הזה. מדובר למעשה בכל היצורים החיים באוויר, בים וביבשה, וכן בקשרים בינם לבין עצמם ואף בינם לבין סביבתם. המגוון הביולוגי הוא למעשה עולם הטבע. ישראל היא מדינה קטנה, ואף על פי כן יש בה מגוון ביולוגי גדול  וסוגים רבים של מערכות אקולוגיות: חופי ים חוליים וסלעיים, יערות, מלחות, חורש, בתות, הרים, עמקים, מישורים, חולות, נחלים, ביצות ואגמים. אחד הגורמים לגיוון הרב של הטבע בישראל הוא המיקום הגיאוגרפי שלנו בו יש חיבור בין שלוש יבשות – אסיה, אירופה ואפריקה. ומכל אחת מהיבשות ניתן למצוא נציגים מעולם החי והצומח.

למה חשוב שנשמור על המגוון הביולוגי? ראשית בשל חובתנו המוסרית לשמור על מינים אחרים המתקיימים בכדור הארץ. שנית, חשוב שנדע כי הקיום שלנו כבני האדם, תלוי במגוון הביולוגי. למשל החמצן באוויר שאנו נושמים קשור למערכות האקולוגיות ששומרות על איכות האוויר, מי שתייה נקיים, מקור המזון שאנו אוכלים, תרופות שכמחציתם מבוססות על חומרים טבעיים ועוד ועוד. אנו מקבלים את השירותים הללו בחינם ואנחנו בדרך כלל מבחינים בחשיבות של המערכות אקולוגיות עבורנו רק כאשר הן נפגעות. למשל כאשר שלל הדגה מתדלדל עקב דייג יתר וגורם לעליית מחירים.  כאשר שומרים על מגוון מיני החי והצומח – שומרים על הטבע כולו וגם על עצמינו.

קטגוריות